wtorek, 29 kwietnia 2014

WARZYWA Z WOKA Z CHIŃSKIM MAKARONEM





To danie z gatunku szybkie i pożywne - na jego przygotowanie potrzebujemy zaledwie 15 minut. Jeśli wracacie do domu po szkole lub pracy i nie czeka na Was ciepły, domowy obiadek to jest właśnie propozycja, którą z powodzeniem możesz wykorzystać.




Składniki:

1 paczka makaronu chińskiego
100 g pieczarek
1/2 papryki czerwonej
1 średnia cebula czerwona
1 mała cukinia
1 łyżka pestek dyni
1 łyżka nasion sezamu
1 ząbek czosnku
1 płaska łyżeczka papryki słodkiej
1 łyżeczka octu balsamicznego
2 łyżki oliwy
szczypta cayenne
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie w woku rozgrzewamy oliwę i wrzucamy nasiona, pestki i słodką paprykę. Podsmażamy ostrożnie, aby się nie przypaliły,

 dodajemy umyte i pokrojone w paseczki warzywa i czosnek. Smażymy 5 minut, dodajemy ocet balsamiczny i cayenne, łączymy z makaronem i na koniec doprawiamy solą.


niedziela, 27 kwietnia 2014

BOTWINKA ŚRÓDZIEMNOMORSKA


Acelgas con garbanzo to po prostu botwinka lub kapusta rzymska z ciecierzycą .  Danie kuchni śródziemnomorskiej,  które swą konsystencją przypomina gęstą zupę. W kuchni hiszpańskiej taki rodzaj potrawy nazywa się ptaje. Acelgas jest  odmianą buraka, gdzie jadalną część stanowią tylko liście, podobne do liści buraka cukrowego. Oprócz zastosowania do zup również wykorzystuje się je do zawijania gołąbków. Liście są duże i rozłożyste, więc świetnie nadają się do tego celu. Natomiast pozostałą, białą część - łodygę, ugotowaną podaje się  w białym sosie. Wówczas smakują zupełnie jak szparagi. Surowe liście botwiny z powodzeniem możemy dodawać do surówek, natomiast blanszowane są świetnym dodatkiem  do zapiekanek.




Składniki:

1 kg botwinki(kapusty rzymskiej)
300 g ciecierzycy ugotowanej
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 marchew
1 pietruszka
3-4 łodygi selera
200 ml śmietanki sojowej lub jogurt naturalny
750 ml bulionu warzywnego
1 łyżka oliwy
1 liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
do dekoracji świeża pietruszka lub koperek




Sposób przygotowania:

Na średnio rozgrzany tłuszcz wrzucamy drobno pokrojone warzywa (wcześniej obrane i umyte), liść laurowy, ziele angielskie i czosnek. Smażymy przez 5 minut mieszając od czasu do czasu. Następnie dolewamy połowę bulionu i gotujemy około 30 minut - warzywa muszą być miękkie. Po tym czasie dodajemy pokrojone liście kapusty rzymskiej, ciecierzycę i dalej gotujemy  przez 10 minut. Następnie odlewamy do wysokiego pojemnika około 250 ml gęstej zupy i miksujemy blenderem na gładko, po czym ponownie łączymy z pozostała zupą.Tak przygotowane danie nalewamy  do talerzy, dodajemy dwie łyżki śmietanki posypujemy świeżą natką pietruszki lub świeżym koperkiem. Smacznego.

piątek, 25 kwietnia 2014

BABA GHANOUSH


Wiem, wiem, powiecie że jestem tendencyjna i pewnie nie macie już ochoty czytać i oglądać kolejnych przepisów na pastę baba ghanoush. Ale nic na to nie poradzę bo zaraz po hummusie i marchewkowym paszteciku to moje ulubione smarowidło. Poza tym baba to sztandarowy przepis który musi znaleźć się na blogu każdego roślinożercy, a zatem dzisiaj kolejna pasta do kanapek i nie tylko.




Składniki:

1 kg bakłażanów (najlepiej małych)
2 łyżki pasty tahini
2 ząbki czosnku
sok z połówki cytryny
sól do smaku
oliwa, świeża pietruszka i orzeszki piniowe do dekoracji





Sposób przygotowania:

Bakłażany myjemy, osuszamy. Nabijamy na widelec i opalamy nad palnikiem gazowym, aż skórka spęka i kolor zdecydowanie zmieni się na matowy i ciemniejszy. Następnie układamy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni i pieczemy około 15 minut. Ostudzone obieramy ze skórki umieszczamy w kielichu blendera lub w  wysokim naczyniu, dodajemy czosnek, pastę tahini, sok z cytryny i sól. Wszystko blenderujemy na gładko. Przekładamy do miseczki polewamy oliwą, posypujemy pietruszką. Można dodać orzeszki  piniowe, ale nie jest to konieczne.


środa, 23 kwietnia 2014

ORIENTALNA ZUPA CURRY



Bardzo interesujący smak i niepowtarzalny aromat tej zupy sprawił, że ten  przepis na stałe zagościł na liście moich ulubionych dań, tych na co dzień i od święta. Jest dość pikantna, jednak smak mleka kokosowego i trawy cytrynowej skutecznie neutralizuje jej ostry charakter. Orientalna zupa curry jest wyborna i zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia.




Składniki:

1 puszka mleka kokosowego
2 łodygi selera naciowego
1 młoda cebula
1 marchewka
trawa cytrynowa - dwa kawałki ok 10 cm
imbir - kawałek około 2 cm
750 ml bulionu warzywnego
1 łyżka pasty curry
szczypta cynamonu
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka płaska papryki słodkiej
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki chili
1 łyżka oleju orzechowego

Sposób przygotowania:

W garnku rozgrzewamy olej do średniej temperatury. Wsypujemy paprykę słodką i cynamon, lekko podsmażamy. Następnie dodajemy pokrojone w paseczki warzywa: marchew, seler, cebulę, imbir i trawę cytrynową. Smażymy mieszając około 5 minut. Następnie dodajemy pastę curry, kurkumę, chili, dolewamy bulion i mleko kokosowe. Gotujemy na wolnym ogniu 20-30 minut. Podajemy z makaronem ryżowym lub grzankami.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

ROLADKI ORZECHOWO-ŚLIWKOWE


Dzisiejsza propozycja to połączenie smaków kuchni gruzińskiej i włoskiej .Danie powstało zupełnie spontanicznie i wyszło całkiem smaczne. Niestety ma jedną wielką wadę - jest bardzo kaloryczne. Jednak myślę, że od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi.




Składniki na 2 porcje:

1 duży lub dwa małe bakłażany
100 g orzechów włoskich mielonych
50 g suszonych śliwek
papryka ostra
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżka oliwy
sól do smaku
1 płaska łyżka mąki

Sposób przygotowania:

Bakłażana kroimy wzdłuż na cienie plastry, delikatnie solimy odstawiamy. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, wsypujemy paprykę, orzechy, drobno posiekane śliwki i ząbek czosnku. Solimy do smaku, dokładnie łączymy, chwilę smażymy i na końcu dodajemy sok z cytryny. Studzimy, przekładamy do wysokiego naczynia i rozdrabniamy blenderem.Plastry bakłażana osuszamy z nadmiaru soków papierowym ręcznikiem, smarujemy każdy plaster  masą orzechową, zwijamy w rulonik posypujemy mąką i smażymy na złoty kolor z obu stron. Podajemy z pappardelle, ryżem lub kaszą kuskus.

czwartek, 17 kwietnia 2014

ZAKWAS NA ŻUREK Z PŁATKÓW OWSIANYCH





Do świąt zostało niewiele czasu i na wszelkie zupy typu żurek na domowym zakwasie jest już trochę za późno. Niemniej jednak dla spóźnialskich jest jeszcze nadzieja. Moja propozycja to żurek na zakwasie z płatków owsianych i mąki żytniej, który do fermentacji potrzebował zaledwie dwóch dni, więc z powodzeniem możecie go jeszcze przygotować i do niedzieli będzie gotów. Konieczne jest jednak, aby w pomieszczeniu, w którym będzie przechowywany było ciepło. W Hiszpanii  ostatnich kilka dni było bardzo ciepłych, temperatura dochodziła  do 30 stopni i to miało decydujący wpływ na tak szybki proces fermentacji.  Żurek jest bardzo aromatyczny i wyrazisty w smaku. Polecam.




Składniki na zakwas:

1 szklanka płatków owsianych
1 l przegotowanej ciepłej wody
2 ząbki czosnku
2 ziarnka ziela angielskiego
1 liść laurowy




Sposób przygotowania:

Do szklanego pojemnika wsypujemy płatki owsiane, przyprawy, zalewamy ciepłą wodą, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 48 godziny. Kiedy zakwas jest gotowy wyciągamy czosnek, ziele, liść laurowy, a resztę miksujemy.Tak przygotowany zakwas dodajemy do wywaru warzywnego. W zależności od upodobań smakowych - więcej jeśli preferujemy smak ostrzejszy, mniej jeśli chcemy uzyskać smak łagodny. Zakwas przechowujemy w lodówce do trzech tygodni.

niedziela, 13 kwietnia 2014

WIELKANOCNY TORT RAW





Drugą z kolei propozycją do świątecznego menu jest tort kokosowy raw, który składa się z dwóch części. Część ciemną tworzy mieszanka bakalii i zbóż. W części jasnej ciasto pokrywa śmietanka kokosowa . Dodatkowymi  elementami dekoracji jest polewa czekoladowa, migdały i pistacje. Tort ma  oryginalny smak, sama określiłabym go wręcz jako wyborny. Ten przepis również jak i poprzedni nie zawiera żadnych ulepszaczy, konserwantów ani sztucznych aromatów. Przed konsumpcją można lekko skropić ciasto sokiem z cytryny, co dodatkowo podkreśla jego walory smakowe.





Składniki na ciasto:

1 szklanka pszenicy orkiszowej namoczonej (można ugotować)
 1/2 szklanki orzechów laskowych
1/2 szklanki sezamu
1/2 szklanki rodzynek
1 łyżeczka otartej skórki z cytryny
4 daktyle pokrojone
1/2 szklanki cukru trzcinowego zmielonego na puder
2 łyżki kakao 80%
150 g masła roślinnego lub 1/2 szklanki oleju kokosowego

Składniki na krem kokosowy:

2 puszki mleka kokosowego
1/2 szklanki cukru pudru


Sposób przygotowania:

Ziarna rozdrabniamy blenderem lub przekręcamy przez maszynkę. Dodajemy masło lub olej połączone z cukrem, bakalie, pokrojone daktyle, kakao i skórkę z cytryny. Łączymy. Powstanie elastyczne ciasto, które należy umieścić w natłuszczonej tortownicy o średnicy 20 cm. Wyrównujemy wierzch ciasta i wkładamy do lodówki. W czasie kiedy ciasto się chłodzi przygotowujemy krem kokosowy. Do wysokiego naczynia wrzucamy śmietankę kokosową (tylko część o stałej konsystencji!) dodajemy cukier puder i ubijamy mikserem przez 3-4 minuty.
Następnie wykładamy na schłodzone ciasto, polewamy polewą czekoladową, dekorujemy migdałami i pistacjami. Przechowujemy w lodówce 3-4 dni.


sobota, 12 kwietnia 2014

WEGAŃSKA PASCHA WIELKANOCNA

Święta Wielkanocne tuż tuż i z tej okazji przygotowałam dla Was dwa przepisy na świąteczne słodkości. Pierwsza propozycja to  tradycyjny deser wielkanocny - pascha o smaku pomarańczowym. Nieco różni się ona od tradycyjnej, gdyż do jej przygotowania użyłam serka tofu, który specjalnie przygotowany (dwukrotnie zmielony) jest gładki, aksamitny w smaku i pięknie pachnie skórką ze świeżych pomarańczy. Serowa część deseru spoczywa na spodzie  z orzechów nerkowca i kakao, a całość oblana jest polewą z gorzkiej czekolady. Pascha nie zawiera żadnych sztucznych składników ani konserwantów, więc możemy ją przechowywać w lodówce maksymalnie 3-4 dni. Pascha pomarańczowa to pyszny i zarazem pożywny deser który nie zawiera pustych kalorii.




Składniki (na dwie porcje):

Masa serowa:

240 g serka tofu
100 g masła roślinnego
100 g cukru pudru trzcinowego
1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej
1 łyżeczka soku z pomarańczy

Spód do paschy:

80-100 g orzechów nerkowca
1 łyżka kakao 80%
1 łyżka cukru pudru (jeśli mamy ochotę na wersję bardzo słodką można dodać więcej)

Polewa:

100 g gorzkiej czekolady
1 łyżka śmietanki migdałowej lub sojowej
może być gotowa polewa

Sposób przygotowania:

Ser mielimy lub rozdrabniamy blenderem. Miękkie masło roślinne ucieramy z cukrem pudrem na puch, stopniowo dodajemy ser, sok i skórkę z pomarańczy. Wszystko razem  delikatnie łączymy. Namoczone orzechy nerkowca wrzucamy do wysokiego naczynia i rozdrabniamy blenderem, dodajemy cukier i kakao. Następnie, już ręką, zagniatamy całość.Powinna powstać elastyczna masa, którą należy rozwałkować i miseczką o średnicy 8-10 cm wykroić dwa krążki . Dwie miseczki wykładamy folią spożywczą, nakładamy masę serową i przykrywamy masą z nerkowców. Wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.  Następnie wykładamy na talerzyki usuwamy folię i polewamy polewą. Dowolnie dekorujemy.

Polewa:

W rondelku rozpuszczamy czekoladę ze śmietaną. Muszą się ładnie połączyć. Nie gotować.

czwartek, 10 kwietnia 2014

CZERWONA SOCZEWICA Z WARZYWAMI - ZUPA





Zupy są bardzo ważną częścią mojej diety. Lubię się nimi raczyć bez względu na porę roku. Zimą zupy muszą być gęste, zawiesiste i rozgrzewające. W okresie letnim natomiast preferuję chłodniki, na które mam wiele ciekawych przepisów i chętnie się z Wami nimi podzielę w nadchodzące wakacje. Przepis, który dzisiaj przygotowałam jest bardzo prosty. W zależności od Waszej wyobraźni i Waszych smaków możecie czegoś dodawać lub ujmować. Podstawowy składnikiem musi być jednak czerwona soczewica. Oto mój przepis:

Składniki:

250 g czerwonej soczewicy
4 marchewki
2 pietruszki
4 łodygi selera naciowego
1/2 korzenia selera
1 por
4 ziemniaki
1/2 szklanki pomidorów
Po 1/2 łyżeczki papryki słodkiej i pikantnej
1 łyżeczka curry lub garam masali
1/2 łyżeczki kminku
1/2 kurkumy
1 liść laurowy
2-3 ziarna ziela angielskiego
3 l bulionu warzywnego
sól do smaku
3 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

Do garnka o grubym dnie wlewamy olej, wsypujemy przyprawy suche, liść laurowy i ziele angielskie. Delikatnie podsmażamy uważając, aby się nie przypaliły. Obrane i dowolnie pokrojone warzywa wrzucamy do przypraw, dokładnie mieszamy i podsmażamy przez 5 minut. Następnie wlewamy dwie szklanki bulionu i dodajemy soczewicę. Mieszamy tak, aby wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Doprowadzamy do wrzenia i dolewamy pozostałą cześć bulionu. Zagotować mieszając od czasu do czasu aby nie wykipiało. Przykryć i gotować na wolnym ogniu przez godzinę. Smacznego.





wtorek, 8 kwietnia 2014

SALSA GUACAMOLE





Cudowny wynalazek kuchni meksykańskiej - sos z awokado.  Połączenie smaku delikatnego, maślanego awokado z  ostrym chili, czosnkiem i niewielką ilością pomidorów  daje doskonały i niepowtarzalny smak. Poza tym, że salsa jest pyszna ma również właściwości prozdrowotne - wspomaga układ krążenia, zawiera sporo magnezu, wapnia, fosforu, witaminy E,B,C,K. Aby guacamole miało właściwy smak i konsystencję musimy wybrać owoc odpowiednio dojrzały.  Powinien  być miękki, a skórka lekko brązowa. Sos stosuję jako dodatek do warzyw gotowanych, grillowanych i świeżych. Często podaję guacamole do potraw z ryżu, łączę je również z indyjskim chlebkiem puri. Możliwości jest naprawdę wiele.




Składniki:

2 owoce awokado
40 g cebuli
80 g pomidorów
1 papryczka chili
1 łyżka posiekanej kolendry
sok z połowy cytryny
sól do smaku

Sposób przygotowania:

Pomidory obieramy ze skórki, usuwamy nasiona. Cebulę siekamy, awokado rozdrabniamy. Wszystkie składniki i przyprawy dokładnie łączymy blenderem. Gotową salsę przekładamy do pojemnika, szczelnie zamykamy i przechowujemy w lodówce.

niedziela, 6 kwietnia 2014

KSIĘŻYCOWA CUKINIA W SOSIE KAPAROWYM





Księżycowa - tak nazywa się ten gatunek cukinii w  Hiszpanii. Świetnie smakuje nadziewana i zapiekana w piekarniku, co w przypadku tradycyjnej cukinii jest dość trudne gdyż  młode są cienkie i zbyt wiotkie, natomiast te większe, starsze maja  twardą skórkę. Księżycowa w tym wypadku sprawdza się bardzo dobrze. Do moich cukinii przygotowałam dwa rodzaje farszu. Jeden z  czerwonych buraczków a drugi ze szpinakiem i miąższem  cukinii. Danie jest  aromatyczne, delikatne i lekkostrawne. Cukinia  po upieczeniu zachowuje swą formę, wygląda bardzo ładnie i apetycznie.




Składniki:

4 cukinie
2 małe buraki gotowane
3/4 szklanki ugotowanego szpinaku
2 ząbki czosnku
2 łyżki śmietanki migdałowej lub sojowej
2 łyżeczki sosu sojowego
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Cukinie myjemy, odcinamy górną część (nie wyrzucamy jej!). Łyżeczką wydrążamy zawartość cukinii. Tak przygotowane odstawiamy. Ugotowane buraki rozdrabniamy przy  blenderem na puree, dodajemy łyżeczkę sosu sojowego, łyżkę śmietanki, zmiażdżony  ząbek czosnku, pół łyżeczki soku z cytryny, sól, pieprz do smaku i ponownie wszystko dokładnie miksujemy. Uzyskane puree nakładamy do dwóch cukinii. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i dodajemy miąższ z cukinii.  Podsmażamy około 5 minut. Następnie tak przygotowaną łączymy  ze szpinakiem. Dodajemy łyżkę sosu sojowego, łyżkę śmietanki, sok z cytryny, sól, pieprz. Wszystko dokładnie łączymy i nadziewamy pozostałe  cukinie. Przykrywamy  odciętymi częściami - kapeluszami.  Na natłuszczonej blaszce układamy cukinie i wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Pieczemy 30 minut.

Sos kaparowy:

1,5 szklanki mleka roślinnego niesłodzonego (użyłam śmietanki sojowej)
100 g masła roślinnego
1 łyżka mąki (czubata)
sól, pieprz do smaku
szczypta gałki muszkatołowej
2 łyżki kaparów konserwowych

Margarynę topimy w rondelku. Mąkę i suche przyprawy łączymy, wsypujemy na tłuszcz i podsmażamy. Ciągle mieszając dodajemy mleko i kapary. Zagotować.

Upieczone cukinie przed podaniem polewamy ciepłym sosem. Smacznego.

piątek, 4 kwietnia 2014

DRINK MULTIWITAMINA






Multiwitamina to mieszanka soków: marchwiowego, jabłkowego, pomarańczowego i cytryny. Taka mikstura jest bardzo bogatym źródłem witaminy A, C, beta-karotenu i minerałów.  Odżywi nasz organizm i korzystnie wpłynie na wygląd i koloryt skóry. Sok  zawiera również fitozwiązki, które zabijają szkodliwe wirusy i bakterie. Substancje te w przewodzie pokarmowym łączą się z bakteriami, niszcząc je i wydalając z organizmu. Poza całą gamą korzyści prozdrowotnych sok jest  dodatkowo bardzo smaczny i ma piękny kolor.Zachęcam do włączenia soku do codziennej diety, na pewno będzie stanowił ciekawe urozmaicenie naszego menu.




Składniki:

1 jabłko
1 pomarańcza lub 2 mandarynki
1 cytryna
2 duże marchewki

Sposób przygotowania:

Owoce myjemy, cytrynę dokładnie czyścimy szczoteczką. Następnie obrane marchewki, cytrynę ze skórką i jabłko przepuszczamy przez sokowirówkę.Sok z pomarańczy wyciskamy za pomocą wyciskarki. Uzyskane soki łączymy... i gotowe.Jeśli napój wyda Wam się  mało słodki można dodać syropu klonowego lub z agawy.

wtorek, 1 kwietnia 2014

MARCHEWKOWY PASZTECIK RAW




 Kilka razy w tygodniu przygotowuję sok multiwitaminowy a jego podstawowym składnikiem jest marchewka. Kiedy przepuszczę ją przez sokowirówkę zostaje sporo resztek, które grzechem byłoby zmarnować, gdyż są bogatym źródłem cennego błonnika. Postanowiłam je wykorzystać i tak powstało coś pomiędzy pasztetem a pesto - smaczne smarowidło do pieczywa, które równie doskonale sprawdza się jako farsz do naleśników lub pierogów.




Składniki:

300 g resztek pomarchewkowych
100 ml oliwy z oliwek
1 ząbek czosnku
1 łyżka pietruszki lub bazylii siekanej
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka siekanych pestek dyni
szczypta pieprzu cayenne
sól do smaku

Sposób przygotowania:

Marchewkę przekładamy do wysokiego naczynia, wlewamy oliwę, dodajemy czosnek, sól, cayenne, sok z cytryny i wszystko razem blenderujemy. Następnie do gładkiej masy dodajemy posiekaną zieleninę i pestki .Przekładamy do pojemnika, szczelnie przykrywamy i przechowujemy w lodówce maksymalnie 5 do 7 dni.