piątek, 31 października 2014

DYNIOWE CARPACCIO




Głównym składnikiem naszego carpaccio jest surowa dynia, która pokrojona w cieniutkie pasterki może być  serwowana na wiele sposobów. W dzisiejszej wersji przygotowałam ją z dodatkiem świeżej figi i awokado. Całość posypałam  wędzoną solą, która w połączeniu z olejem orzechowym  nadaje dyni szczególnego smaku. Polecam!




Składniki:

100-150 g świeżej, obranej dyni
2 świeże figi
1 awokado
1 łyżka oleju orzechowego
1 łyżka octu balsamicznego
sól gruboziarnista wędzona
świeżo mielony pieprz
czarny sezam
sok z limonki




Sposób przygotowania:

Dynię kroimy na cieniutkie plasterki, figi i awokado w dowolny sposób. Skrapiam delikatnie sokiem z limonki i układamy na talerzu. Całość oprószamy solą, polewamy delikatnie olejem, octem balsamicznym, posypujemy świeżo mielonym pieprzem i czarnym sezamem. Smacznego !

wtorek, 28 października 2014

JAGLANKA Z LEŚNYMI GRZYBAMI I ORZECHAMI




Kasza smakuje o każdej porze roku, jednak jesienią mam na nią chętkę bardziej niż kiedykolwiek, pewnie dlatego, że posiada właściwości rozgrzewające, a mój organizm nie znosi zimna i zajadanie się ciepłymi posiłkami w chłodne dni to dla mnie wielka przyjemność.
  Tej jesieni nazbierałam i ususzyłam sporo grzybów, więc pomyślałam, że jaglanka doskonale będzie się z nimi komponować. Intuicja mnie nie zawiodła - wyszła pyszna. Ilość składników jest bardzo ograniczona, gdyż prostota to klucz do uzyskania niepowtarzalnego smaku chyba każdej udanej potrawy. Wystarczy  do ugotowanej kaszy dodać podsmażoną cebulę, uprażone orzechy, ugotowane grzyby, sól,  świeżo mielony pieprz i gotowe. Zapraszam do degustacji.




Składniki:

1 szklanka kaszy jaglanej
1 garść suszonych grzybów
1 garść orzechów włoskich
1 średnia cebula
2 łyżki oleju
sól, pieprz do smaku




Sposób przygotowania:

Kaszę gotujemy w osolonej wodzie w proporcjach 2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy. Grzyby moczymy, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez 30 minut i odcedzamy (wodę po grzybach można zachować i wykorzystać np. do sosu lub zupy). Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki tłuszczu, dodajemy posiekaną cebulę, którą podsmażamy na złoty kolor, następnie dorzucamy ugotowane grzyby, orzechy a na koniec kaszę. Całość dokładnie mieszamy, przyprawiamy solą, pieprzem i podsmażamy jeszcze przez 5 minut. Smacznego.

niedziela, 26 października 2014

BEZGLUTENOWE MUFFINY Z SUSZONĄ ŚLIWKĄ




Sezon na śliwki już za nami, ale na szczęście mamy zapasy w  postaci kompotów, powideł, dżemów a także suszu, który bardzo często wykorzystuję do przygotowania rozmaitych potraw i deserów. Tak też i dzisiaj postanowiłam upiec i podzielić się z Wami przepisem na śliwkowe bezglutenowe muffiny, które są smaczne, wilgotne i bardzo aromatyczne. W tym przepisie czekolada i karob doskonale łączą się z mąką z ciecierzycy, zupełne neutralizując jej charakterystyczny smak. Lekko wyczuwalna nuta cynamonu i wanilii ciekawie komponuje się ze smakiem suszonej śliwki. Muffiny długo zachowują swój aromat i świeżość, więc na pewno będą doskonałym dodatkiem do herbaty lub kawy na jesienne popołudnia.




Składniki:

1 szklanka mąki z ciecierzycy
0,5 szklanki mąki z karobu
0,5 szklanki oleju
0,5 szklanki mleka roślinnego
2 dojrzałe banany
1 tabliczka gorzkiej czekolady
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta cynamonu
szczypta wanilii
suszone śliwki
szczypta soli




Sposób przygotowania:

Wszystkie suche składniki łączymy w misce (mąkę, karob, proszek do pieczenia, cynamon, wanilię i sól). Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. Dodajemy do niej olej, dokładnie łączymy, a następnie dodajemy rozgniecione banany, mleko i dalej mieszamy. Na koniec wsypujemy składniki suche i całość jeszcze raz dokładnie mieszamy do uzyskania gładkiej, lśniącej konsystencji. Śliwki moczymy około 30 minut, a następnie osuszamy. Mini papilotki napełniamy ciastem i na wierzchu umieszczamy śliwkę. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20-25 minut. Gotowe i przestudzone muffiny posypujemy cukrem pudrem. Smacznego !

sobota, 25 października 2014

KROKIETY CHOLA TIKKI




Dzisiaj zapraszam na krokiety z ciecierzycy i gotowanych ziemniaków. Danie idealne na tę porę roku:  sycące, aromatyczne i rozgrzewające. Możemy je serwować z surówkami lub dipem. Najsmaczniejsze zaraz po usmażeniu chrupiące i rozpływające się w ustach.




Składniki:

0,5 szklanki gotowanej ciecierzycy
3 średnie ugotowane ziemniaki
1 łyżka posiekanego imbiru
2 łyżki mąki mąki z ciecierzycy
2 posiekane zielone chili
0,5 łyżeczki pieprzu
1 łyżeczka soku z cytryny
olej do smażenia




Sposób przygotowania:

Ziemniaki i ciecierzycę rozgniatamy widelcem, dodajemy imbir, zielone chili, pieprz, sól, mąkę z ciecierzycy i sok z cytryny. Wszystko dokładnie łączymy i formujemy małe krokieciki. Następnie smażymy na rozgrzanym oleju z dwóch stron na złoty kolor. Smacznego!



środa, 22 października 2014

FIGOWY BATON





 Bardzo prosty do zrobienia, jednoskładnikowy, pyszny, pożywny i bez dodatku cukru. Taki baton każdy z Was może  przygotować w domu. Wystarczy tylko trochę suszonych fig, które wcześniej namoczone przepuszczamy przez maszynkę. Z uzyskanej masy  formujemy batony, odstawiamy na kilka godzin i gotowe. Figowe słodycze możemy wzbogacić  dodając migdały, orzechy lub sezam.




 Suszone figi są bardzo cennym źródłem witamin i minerałów takich jak żelazo, fosfor, magnez.  Spośród wszystkich roślin figi są najbogatsze w wapń, który doskonale wpływa na kondycję naszych kości.
Drobne pestki zawarte w owocu posiadają duże ilości błonnika i fityn, które przyspieszają trawienie,
natomiast polifenole działają antynowotworowo,  opóźniają procesy starzenia organizmu i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca czy choroby Parkinsona.




 Figi to samo zdrowie, dlatego też zachęcam do wprowadzenia na stałe do naszego menu tych smacznych i pożywnych owoców, a  figowy baton będzie źródłem zdrowej energii każdego dnia.




Składniki:

0,5 kg suszonych fig
przegotowana ciepła woda
cynamon, wanilia, goździki (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Figi przecinamy wzdłuż na dwie części,  odcinamy ogonek, układamy w misce lub garnku i zalewamy tak, aby w całości były przykryte wodą. Odstawiamy na 3-4 godziny. Następnie przepuszczamy przez maszynkę (możemy dodać cynamon, wanilię lub goździki). Wszystko razem dokładnie mieszamy i formujemy batony o dowolnym kształcie. Gotowe możemy obtoczyć w sezamie lub w płatkach migdałowych.  Batony schładzamy w lodówce przez ok 2-3 godziny. Smacznego !



piątek, 17 października 2014

MARCHEWKA Z GROSZKIEM PO INDYJSKU





Gajar matar to nic innego jak marchewka z groszkiem i ziemniakami w przyprawach orientalnych. Danie proste, aromatyczne i smaczne. Nie wymagające dużego nakładu pracy i czasu. Wystarczy tylko obrać i pokroić w kostkę warzywa dodać do smaku odpowiednie przyprawy i w przeciągu pół godziny mamy pyszne danie.




Składniki:

2 szklanki marchewki pokrojonej w kostkę
1 szklanka ziemniaków pokrojonych w kostkę
1 szklanka zielonego groszku
2 łyżki oleju
2 papryczki chili
1 łyżka posiekanej kolendry
0,5 łyżeczki kurkumy
1 łyżka soku z cytryny
0,5 szklanki wody
sól do smaku




Sposób przygotowania:

W rondlu rozgrzać dwie łyżki oleju, wsypać kurkumę i papryczki chili. Następnie marchewkę, ziemniaki i groszek. Dokładnie wymieszać, przykryć i dusić ok 10 minut. Po tym czasie dodać  pół szklanki wody, jeszcze raz wymieszać i dalej dusić pod przykryciem 20 minut. Na sam koniec dodać sok z cytryny kolendrę i wymieszać. Smacznego !



środa, 15 października 2014

CHUTNEY DYNIOWO IMBIROWE




Chutney to rodzaj gęstego sosu przypominającego swą konsystencją konfiturę. Jest doskonałym dodatkiem do dań na ciepło jak i na zimno. Może śmiało posłużyć jako dip do wszelakich przekąsek. W smaku słodko-kwaśny, a za sprawą dodatku imbiru i papryczki chili działa rozgrzewająco, przez co może być idealnym uzupełnieniem naszej diety w okresie jesienno  -zimowy. Zapraszam do degustacji!




Składniki:

2 szklanki surowej, utartej dyni
1 łyżeczka czarnego sezamu
1 suszona papryczka chili
1 płaska łyżeczka suszonego chili
1 łyżka świeżego utartego imbiru
1 płaska łyżeczka kurkumy
2 łyżki rodzynek
1 łyżeczka soli
1 szklanka cukru trzcinowego
2 łyżki oleju
sok z jednej cytryny




Sposób przygotowania:

Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy papryczkę chili i sezam, delikatnie podsmażamy. Następnie dodajemy rodzynki, imbir, dynię, chili, cukier, kurkumę i sól. Wszystko dokładnie mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu ok 40 minut. Schładzamy, przekładamy do słoiczków i przechowujemy w lodówce.



poniedziałek, 13 października 2014

BEZGLUTENOWE PLACKI Z DYNI

Kiedy czas przyzwoity do dojźrzenia nastał,
Pytała dynia dęba, jak też długo wzrastał?
„Sto lat". „Jam w sto dni zeszła taką, jak mnie widzisz"
Rzekła dynia. Dąb na to: „Próżno ze mnie szydzisz;
Pięknaś, prawda, na pozór, na pozór też słyniesz:
Jakeś prędko urosła, tak też prędko zginiesz".

„Dąb i dynia” Ignacy Krasicki




Cieszę się, że wraz z nadejściem jesieni nastał sezon na dynię i mogę najadać się nią i jej przetworami do syta. Owszem, można  kupić dynię również poza sezonem, jednak to nie  jest  już to samo. O tej porze roku jest najsmaczniejsza, mięsista, jędrna, soczysta i przepięknie żółto-pomarańczowa. Dynie doceniam nie tylko  po względem kulinarnym. Spełnia ona jeszcze jedną ważną rolę w moim domu, a mianowicie ustawione rzędem na regale stanowią element dekoracyjny i podczas pochmurnych dni swym ciepłym i radosnym kolorem rozweselają i ocieplają salon.




Zarówno dynia, jak i jej nasiona są cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Pomarańczowy miąższ jest bogaty w karoten, czyli prowitaminę A, witaminę C, B1, B2 i PP oraz sole mineralne takie jak potas, żelazo, wapń i magnez. To tylko niewielka część z szerokiej gamy właściwości prozdrowotnych dyni.




Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na smaczne, bezglutenowe placki z surowej, tartej dyni, które możemy serwować na słodko i na ostro z rozmaitymi  dodatkami. W mojej wersji placki podałam z chutney z mango, jogurtem sojowym, kawałkami awokado i prażonymi pestkami dyni.

Składniki:

2 szklanki tartej dyni
0,5 szklanki mąki z ciecierzycy
0,5 przegotowanej wody
szczypta kardamonu, cynamonu i pieprzu cayenne
1 łyżka soku z cytryny
1 płaska łyżeczka sody
sól do smaku
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Startą dynię solimy, dodajemy przyprawy i odstawiamy na 10-15 minut. Następnie dodajemy mąkę, sok z cytryny, wodę i dokładnie mieszamy. Jeśli masa będzie zbyt sucha, dodajemy więcej wody. Całość odstawić na kolejne 10 minut. Po tym czasie możemy przystąpić do smażenia placków. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, łyżką stołową nakładamy niewielkie porcje, smażymy z dwóch stron na złoty kolor. Można również smażyć bez tłuszczu na patelni teflonowej lub maszynce do pieczenia naleśników. Smacznego!



sobota, 11 października 2014

ORIENTALNY SERNIK Z OWOCOWĄ FRUŻELIINĄ




Do zrobienia tego sernika, zamiast tradycyjnego twarogu lub sera tofu, użyłam indyjskiego sera paneer, który własnoręcznie, w bardzo prosty sposób zrobiłam w domu. Przygotowujemy go ze słodkiego mleka, które podczas gotowania  zakwasza się sokiem z cytryny, tak jak podczas wyrabiania sera tofu. W konsystencji jest dość zwarty, a w smaku delikatny, minimalnie kwaskowy i zupełnie odmienny od naszego tradycyjnego twarogu. Paneer w kuchni indyjskiej ma różnorodne zastosowanie. Przygotowuje się z niego zarówno dania główne jak i rozmaite słodkości (może nie w takiej postaci jak mój dzisiejszy wypiek, ale również bardzo interesujące w smaku i formie). W przyszłości postaram się zaprezentować na blogu kilka ciekawych propozycji z dodatkiem sera paneer, a już dzisiaj zapraszam do degustacji  orientalnej wersji sernika z owocową frużeliną.





Przygotowanie sera:

2 litry świeżego, tłustego mleka
6-7 łyżek soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Mleko wlewamy do dużego garnka i gotujemy. Kiedy zacznie się podnosić zdejmujemy z ognia i ciągle mieszając wlewamy sok z cytryn. Po chwili zaczną się tworzyć grudki, czyli nasz ser. Studzimy i przelewamy przez lnianą ściereczkę przeznaczoną do tego celu. Obciążamy i pozostawiamy na kilka godzin.


Składniki na spód:

150 g herbatników (użyłam bezglutenowych)
4 łyżki stołowe klarowanego masła ghee
0,5 łyżeczki cynamonu
szczypta mielonych goździków
szczypta kardamonu

Sposób przygotowania:

Wszystko dokładnie miksujemy, uzyskaną masą wyklejamy natłuszczoną blaszkę.

Owocowa frużelina:

Składniki:

200 g owoców, w moim przypadku leśnych (jagody, borówki, jeżyny)
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
4 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

Owoce umieścić w rondelku, zasypać cukrem i podgrzewać na wolnym ogniu aż do rozpuszczenia cukru. Następnie wlać rozrobioną w dwóch łyżeczkach wody mąkę ziemniaczaną wlać do owoców i zagotować. Odstawić do przestudzenia.


Składniki na masę serową (wszystkie powinny być w temperaturze pokojowej):

500 g paneer
300 g ziemniaków gotowanych
2 łyżki masła klarowanego ghee
3 jajka
3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
1/2 łyżeczki otartej skórki z cytryny

Sposób przygotowania:

Białka oddzielić od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodać zmielony dwukrotnie paneer, ziemniaki, skórkę cytrynową i ghee. Utrzeć na gładką masę.

Białka ubić na sztywno, dodać do masy serowej i delikatnie wymieszać. Całość przelać do tortownicy o średnicy 23 cm  wyklejoną mielonymi herbatnikami . Na wierzch ciasta wylać przestudzoną frużelinę.


Piec w temperaturze 150 stopni przez około 60 minut. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku, następnie chłodzić w lodówce przez około 12 godzin. Smacznego!



poniedziałek, 6 października 2014

GOMASIO - JAPOŃSKA SÓL SEZAMOWA




Rosnąca popularność soli gomasio (goma-sezam, shio-sól) sprawia, że coraz częściej stosujemy ją w naszych kuchniach. Od kiedy poznałam smak tej przyprawy praktycznie się z nią nie rozstaję. Dodaje do większości potraw: sałatek, zup, ryżu, jako dodatek do kanapek, makaronów itd. Można by wymieniać jeszcze długo. Odstępstwo stosuję jedynie w przypadku potraw kuchni indyjskiej - tutaj używam soli himalajskiej. Gomasio posiada bardzo ciekawy smak i zapach, dodany do potraw nadaje im wyrazu.




 Sól sezamowa posiada szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych. Jedną z ważniejszych jest to, że znacznie zmniejsza niekorzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy, które zauważamy w przypadku stosowania zwykłej soli. Dzieje się tak za sprawą obróbki termicznej. Podczas tego procesu sól zdecydowanie traci na swej szkodliwości. Dlatego też aby zmniejszyć dolegliwości typu uczucie ciężkości czy opuchlizna polecam solenie podczas gotowania i nie doprawianie solą potraw już gotowych do spożycia.




Sól gomasio można kupić w postaci gotowej mieszanki, jednak osobiście to odradzam, szczególnie w przypadku produktów, które dodatkowo zawierają nasiona lnu, gdyż  zmielone lub rozdrobione  praktycznie już następnego dnia trąca swoje właściwości na skutek utleniania.
Najkorzystniej jest przygotować sobie samodzielnie w domowym zaciszu co jakiś czas świeżą porcję soli. Ja robię to regularnie co dwa tygodnie.

Istnieje wiele receptur  przygotowywania soli gomasio, jednak mnie najbardziej odpowiada i smakuje stosunek 5:1 (5 łyżek sezamu 1 łyżka soli).

Sposób przygotowania mieszanki gomasio:

Aby przygotować mieszankę musimy rozgrzać patelnię bez dodatku tłuszczu. Wsypujemy 1 łyżkę soli, prażymy od 2 do 3 minut, po czym przesypujemy do moździerza. Tę samą czynność wykonujemy w przypadku sezamu - prażymy go od 3 do 5 minut (ostrożnie aby nie przypalić), a następnie przesypujemy do moździerza. Za pomocą drewnianej lub porcelanowej pałki ucieramy nasiona i sól tak, aby część nasion była sproszkowana, a część cała. Gotową mieszankę przesypujemy do pojemnika, szczelnie zamykamy i przechowujemy w miejscu bez dostępu do światła.