piątek, 30 maja 2014

CANNELLONI Z GRILLOWANEGO BAKŁAŻANA




Lekkie  i proste w przygotowaniu przekąski są doskonałą dietetyczna alternatywą szczególnie wtedy, kiedy za oknem jest słonecznie i robi się coraz cieplej. Wówczas niespecjalnie ma się ochotę na przesiadywanie w kuchni. Takim daniem jest dzisiejsza propozycja, czyli  cannelloni z grillowanego bakłażana z suszonymi pomidorami, kawałkami marynowanej juki i czerwonej papryki. Przekąska jest bardzo smaczna i zarazem prosta w wykonaniu. Wizualnie  również  prezentuje się całkiem atrakcyjnie.




Składniki:

2 średnie bakłażany
1 słoiczek pomidorów w oleju
1 słoiczek juki marynowanej lub sera żółtego
1 średnia czerwona papryka
oliwa z orzechów włoskich
ocet balsamiczny
sól, pieprz do smaku
do dekoracji por pocięty w wąskie paseczki (biała cześć)
sałata




Sposób przygotowania:

Bakłażany myjemy, osuszamy, kroimy wzdłuż na plastry o grubości 3 mm, solimy odstawiamy na 15 minut. Następnie osuszamy papierowym ręcznikiem  nadmiar wody i grillujemy z obu stron. Na przestudzone plastry układamy po kawałku pomidora, juki lub sera, papryki i po odrobinie pora, lekko solimy i zawijamy. Możemy obwiązać całość kawałkiem szczypiorku lub przekłuć wykałaczką. Już na sam koniec kropimy oliwą orzechową i octem balsamicznym.



wtorek, 27 maja 2014

BEZGLUTENOWE INDYJSKIE PLACKI BESAN PUDA




Dzisiaj  ponownie zapraszam do Indii na  smaczne i proste w wykonaniu  placki Besan Puda. Głównym  składnikiem  w tym przepisie jest mąka z ciecierzycy, która doskonale komponuje się z różnymi dodatkami z warzyw lub owoców, więc pole do popisu jest spore. Zanim jednak zaczniecie tworzyć swoje kompozycje smakowe na początek zachęcam do wypróbowania autentycznego tradycyjnego indyjskiego przepisu.





Składniki:

1 szklanka mąki z ciecierzycy
1/4 szklanki maizeny (opcjonalnie)
1 łyżeczka soli
3/4 szklanki wody
1/2 łyżeczki zielonej chili
1 szklanka cukinii startej na tarce lub drobno posiekanej
1 łyżka posiekanej kolendry
olej do smażenia




Sposób przygotowania:

Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy wodę, przyprawy i cukinię i wszystko razem mieszamy tak aby składniki dobrze się połączyły. Odstawiamy na 30 minut. Następnie na  średnio rozgrzany tłuszcz porcjami wlewamy ciasto i rozprowadzamy na całą powierzchnię patelni. Smażymy na złoty kolor z obu stron. Można również robić mniejsze, w zależności od ich późniejszego przeznaczenia. Jeśli mamy zamiar przygotować je z farszem,  wówczas zdecydowanie lepiej jest piec duże placki. Smacznego.




niedziela, 25 maja 2014

MIGDAŁOWA RICOTTA Z TRUSKAWKAMI




Dzisiaj proponuję sałatkę na słodko :) która świetnie nadaje się na deser lub kolacje w wersji light ;) Głównymi składnikami sałatki jest serek ricotta, do zrobienia którego użyłam migdałowej śmietanki i świeżych truskawek. Dla podkreślenia smaku połączyłam całość dresingiem mojito. Ricotta w kształcie serduszek bardzo ładnie odznacza się na tle truskawkowej czerwieni. Wykończony zielonymi listkami mięty deser całościowo wygląda bardzo apetycznie. Pomyślałam również, że taka przygotowana samodzielnie sałatka może być bardzo miłą niespodzianką dla NASZYCH MAM W DNIU ICH ŚWIĘTA :)





Składniki:

500 g świeżych truskawek
250 ml śmietanki migdałowej
3 g agaru
1/4 szklanki syropu klonowego lub cukru
1 garść listków mięty
1/2 szklanki cukru gruboziarnistego (ewentualnie może być zwykły)
50 g rumu lub aromatu rumowego
czekolada do dekoracji





Sposób przygotowania:

Śmietankę wlewamy do rondelka, wsypujemy 1/4 szklanki cukru lub syropu gotujemy na wolnym ogniu ok 15 minut następnie dodajemy agar i gotujemy jeszcze 2 minuty.  Przestudzoną śmietankę wlewamy do foremek najlepiej użyć silikonowych.Odstawiamy do stężenia na  około 2 godziny. Listki mięty umieszczamy w moździerzu, wsypujemy cukier i rozcieramy. Wlewamy rum, delikatnie łączymy i tak powstaje nasze mojito. Obrane i pokrojone na cząstki truskawki umieszczamy w pucharku lub na talerzu, dekorujemy  ricottą i polewamy mojito.  Wszystkie składniki przechowujemy w lodówce, wyciągamy tuż przed przygotowaniem sałatki. Najlepiej smakuje dobrze schłodzona.

sobota, 24 maja 2014

WEGAŃSKIE JABŁKOWE MUFFINY


 Jabłkowe muffiny doskonałe do porannej kawy lub jako drugie śniadanie do pracy lub do szkoły.
Proste w wykonaniu,  długo zachowują świeżość, a przede wszystkim są smaczne i pożywne. Polecam !




Składniki:

3/4 szklanki mąki orkiszowej
3/4 szklanki mąki z płatków owsianych
1/2 szklanki mleka roślinnego
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 szklanki cukru trzcinowego
1 duże jabłko
2 łyżki oleju (ja użyłam oleju orzechowego)
25 g świeżych drożdży
szczypta soli

Sposób przygotowania:

Do ciepłego mleka dodajemy pokruszone drożdże, płaską łyżeczkę cukru i mąki orkiszowej, odstawiamy do wyrośnięcia. Do miski wsypujemy mąkę, cukier, cynamon, sól, jabłko starte na tarce o grubych oczkach i wyrośnięte drożdże. Wyrabiamy ciasto, pod koniec wyrabiania dodajemy olej i jeszcze chwilę wyrabiamy. Odstawiamy na pół godziny wyrośnięcia. Następnie przekładamy do papilotek, odstawiamy na kolejne 10-15 minut. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 stopni około 15-20 minut. Upieczone dekorujemy polewą czekoladową, lukrem lub posypujemy cukrem pudrem.

środa, 21 maja 2014

WEGAŃSKIE BURGERY




Lubicie burgery ?  Jeśli tak, to jest przepis właśnie dla Was.  Są rewelacyjne i warte wysiłku, który trzeba włożyć w ich przygotowanie. Osobiście nie przepadam za tego typu jedzeniem gdyż nie jest  wygodne w konsumpcji, ale mimo to burgery często goszczą na moim stole, ponieważ uwielbiają je moi najbliżsi.  Przygotowuję je z podobnych składników jak falafele, z tym że dodaję utartą surową marchew i surowego buraka.  Po upieczeniu są aromatyczne, chrupiące i mają bardzo ładny kolor.  Bułki do burgerów najlepiej gdy są domowe,  możecie przygotować  według tego przepisu.  Dodatki to indywidualna kwestia. W moim przypadku mieszanina różnych warzyw plus dwa sosy - jeden pikantny z suszonej papryki i czosnku pico mojon, a drugi musztardowy.





Składniki:

1 szklanka ciecierzycy
1 duży burak
1 duża marchew
1/2 szklanki bułki tartej
1/2 szklanki mąki z ciecierzycy lub zwykłej
1/2 szklanki siekanej natki pietruszki
1 łyżeczka sody
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka musztardy
1/2 łyżeczki chili
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Ciecierzycę zalewamy trzema szklankami wody i odstawiamy na noc. Następnie namoczoną przekręcamy przez maszynkę lub rozdrabniamy blenderem. Przekładamy do miski dodajemy startą na tarce marchew i buraka, pietruszkę, bułkę tartą, mąkę i przyprawy. Wszystko razem mieszamy i odstawiamy na 15 minut po czym formujemy burgery i smażymy na głębokim tłuszczu na złoty kolor. Z powyższych proporcji wychodzi od 8 do 10 sztuk w zależności od wielkości burgerów.

niedziela, 18 maja 2014

NIETYPOWE GAZPACHO ZE SZPARAGAMI I AWOKADO





Sezon na szparagi w pełni więc najwyższa pora przygotować danie z tym warzywem. Trudno jest się  zdecydować co wybrać  jeśli  jest miłośnikiem szparagów, a ja zdecydowanie do nich należę. Moim zdaniem prawie wszystkie dania zawierające w swym składzie szparagi są smaczne i godne polecenia. Zdecydowałam, że dziś zaprezentuję Wam szparagi i awokado w połączeniu z nietypowym gazpacho. Chłodnik w swym składzie będzie zawierał  buraki, arbuza, pomidory i paprykę.  Sposób wykonania jest bardzo prosty a smak… po prostu nieziemski, zresztą sami się przekonajcie.




Składniki:

6 świeżych pomidorów lub 1,5 szklanki konserwowych
1/4 dużego arbuza  (1/2 małego)
2 buraki czerwone gotowane
1 ogórek
1 papryka czerwona
1 cebula
2 owoce awokado
12 sztuk szparagów
50 g suchego chleba
2 łyżki oliwy
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka cukru
Sól i pierz do smaku

Sposób przygotowania:

Ogórka obieramy i kroimy na kawałki. Pomidory sparzyć wrzątkiem, następnie obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy. To samo czynimy z cebulą, burakami, arbuzem i papryką. Pokrojone warzywa i arbuza wkładamy do kielicha blendera doprawiamy solą, cukrem, sokiem z cytryny, dodajemy oliwę i wszystko razem rozdrabniamy tak, aby powstał krem. Tak przygotowanym gazpacho zalewamy ułożone na talerzu ugotowane szparagi a na wierzchu układamy kawałki awokado. Smacznego.

czwartek, 15 maja 2014

KROKIETY Z ZIEMNIAKÓW I SOCZEWICY





Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na proste i smaczne krokiety. Do ich przygotowania będziemy potrzebować gotowanych ziemniaków możemy użyć z poprzedniego dnia i gotowanej soczewicy. Jest to prosta i szybka propozycja na danie obiadowe lub kolację. Krokiety są pyszne zaraz po upieczeniu, ale i na zimno smakują wybornie. Mogą posłużyć także jako dodatek do potraw z grilla. Osobiście najbardziej lubię je z grillowanymi boczniakami i pieczarkami. Krokiety są daniem bezglutenowym, o niskiej zawartości tłuszczu więc możemy potraktować ten przepis jako danie fit  :)




Składniki:

2 szklanki gotowanych ziemniaków
1 szklanka soczewicy gotowanej lub z puszki
3/4 szklanki mąki z ciecierzycy
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżeczki mielonego kminku
2 łyżki siekanej natki pietruszki lub kolendry
sól, pieprz do smaku





Sposób przygotowania:

Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę, soczewicę rozdrobnić blenderem, tak przygotowane przekładamy do miski, dodajemy mąkę z ciecierzycy, przyprawy i zagniatamy ciasto jak na kopytka. Odstawiamy na 15 minut następnie formujemy małe krokieciki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 20 minut na złoty kolor.

poniedziałek, 12 maja 2014

INDYJSKIE PIEROŻKI SAMOSA





Przekąska kuchni indyjskiej, której pierwszy raz miałam przyjemność spróbować wiele lat temu. Wówczas przygotował je mój znajomy rodowity Hindus. Małe, misternie wykonane zawiniątka smakowały wybornie. Zauroczona smakiem i zapachem egzotycznej potrawy postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Tak do dnia dzisiejszego uczę się i zgłębiam tajniki  kuchni orientalnej, która wówczas wydawała mi się odległa  i nieznana.  Potrawy kuchni indyjskiej na stałe zagościły w moim menu. Obecnie nie wyobrażam sobie życia bez garam masali, asafetydy, kala namak, tandoori czy vindaloo. Jestem uzależniona od tych aromatycznych przypraw tak samo jak od słońca :) Smaki moich pierożków są rozmaite, w zależności od tego, w co akurat jest wyposażona moja lodówka, ponieważ mam w zwyczaju samodzielnie komponować nadzienia. Najczęściej przygotowuję te o ostrym, intensywnym smaku, ale zdarzyły mi się również  wersje łagodniejsze np. z tofu, na słodko a także z grzybami. Tym razem przygotowałam  samosy  z dodatkiem ciecierzycy, marchwi i cebuli. Takie właśnie najczęściej goszczą na moim stole. Z racji tego, że piję spore ilości soku marchwiowego zawsze mam w nadmiarze resztek po tym warzywie, więc wykorzystuje je do różnych dań i przetworów.




Składniki:

1 szklanka pulpy marchwiowej
1/2 szklanki ciecierzycy ugotowanej
1 średnia cebula
1 łyżeczka pasty vindaloo
1/2 łyżeczki garam masali
1 łyżka posiekanej natki kolendry lub pietruszki
2 łyżki ghee lub oleju (ghee dla wegetarian a olej w wersji wegańskiej)
sól do smaku

Sposób przygotowania:

Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, wsypujemy garam masalę, dodajemy pastę vindaloo i lekko podsmażamy. Dodajemy pokrojoną cebulę i marchewkę, mieszamy aby dokładnie połączyły się składniki. Smażymy 2-3 minuty. Dodajemy rozgniecioną widelcem ciecierzycę. Doprawiamy solą, wsypujemy pietruszkę lub kolendrę, mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.




Składniki na ciasto :

2 szklanki mąki
2 łyżki oleju lub ghee
3/4 szklanki letniej wody
szczypta soli

Z powyższych składników zagniatamy ciasto tak aby było gładkie, miękkie i elastyczne. Odstawiamy na 15 minut. Następnie formujemy z ciasta rulon taki jak na kopytka i kroimy na kawałki o długości 2 cm. Wałkujemy na cienki placek o średnicy 10 cm. Przecinamy na pół i z jednej strony smarujemy wodą, po czym sklejamy tak, aby powstała sakiewka na kształt papierowej tytki. Napełniamy ją farszem zaklejamy i smażymy na  złoty kolor. Gotowe odsączamy na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Można podać z jogurtem naturalnym, ale bez dodatków też smakują wybornie.



piątek, 9 maja 2014

ZAPIEKANY FALAFEL





Jeśli lubicie falafel to może skusicie się na ich odmienną wersje. Tym razem przygotowałam je jako zapiekankę w sosie z mleka kokosowego i dodatkiem warzyw.  W takiej odsłonie tworzy smakowo i wizualnie interesującą kompozycje. Sos przenika przez falafel co czyni go miękkimi i delikatnymi w smaku. To danie jest o wiele smaczniejsze następnego dnia i z powodzeniem możecie przygotować je z wyprzedzeniem, a w odpowiednim momencie tylko podgrzać. Na marginesie chciałabym dodać to, o czym z pewnością wiedzą wielbiciele tego przysmaku, że jest  bardzo bogaty w białko, fosfor, potas, cynk, witaminy z grupy B (B 9 i B 6), a także żelazo, magnez oraz błonnik.




składniki:

falafel
2 puszki mleka kokosowego
1 mała papryka czerwona
1 papryka zielona
1 cebula
1 mała cukinia
1 łyżka mąki z ciecierzycy
1 łyżka sosu sojowego
1 papryczka chili
1/2 szklanki pokrojonych pomidorów
1 listek laurowy
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka syropu z agawy
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Pokrojoną paprykę, cebulę i cukinię podsmażamy najlepiej w woku, kiedy warzywa są al dente doprawiamy solą i zdejmujemy z ognia. Mleko wlewamy do wysokiego naczynia, dodajemy łyżkę mąki z ciecierzycy i miksujemy dokładnie, tak aby nie pozostawić żadnych grudek. Następnie wlewamy do podsmażonych warzyw, dodajemy pomidory, liść laurowy, papryczkę chili, syrop z agawy,  doprawiamy sosem sojowym. W żaroodpornym naczyniu układamy  falafel, zalewamy mlekiem kokosowym z warzywami. Pieczemy ok 30 min. w temperaturze 180 stopni.

czwartek, 8 maja 2014

DOMOWE PIECZYWO


Chleb jest  ważnym elementem mojej diety, chociaż nie jadam go w nadmiarze, najczęściej do śniadania. Najbardziej lubię ten z dodatkiem pestek, nasion i orzechów. Czasami dodaję rodzynki. Pierwszy chleb, który upiekłam (a było to bardzo dawno temu) był upieczony na drożdżach, teraz najczęściej używam zakwasu, chociaż i do drożdżowych wypieków zdarza mi się wracać. Wielokrotnie słyszę od rodziny że to tyle pracy, bałaganu i po co czas marnować na coś czego w sklepie jest do wyboru do koloru. Jednak dla mnie jest to wielka różnica. Po pierwsze wiem z jakich składników jest zrobiony mój bochenek, po drugie nie zawiera żadnych konserwantów i minimalną ilość soli. W diecie przeciętnego zjadacza chleba  więcej soli dostarczane jest w pieczywie niż w słonych przekąskach. Poza tym to czysta przyjemność i relaks po dniu pracy. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na chleb i bułki pieczone   z mąki integral z dodatkiem drożdży. Z tego przepisu piekę również bułki do burgerów które niebawem znajdą się na blogu.




Składniki:

2 dag drożdży (świeżych)
1/4 szklanki ciepłego mleka sojowego
3 szklanki mąki razowej
2 łyżki oliwy z oliwek
1 szklanka wody
1 łyżeczka płaska soli
1 łyżka cukru trzcinowego

Sposób przygotowania:

Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku. Do mleka dodać łyżkę mąki, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na 15 minut. Następnie dodajemy resztę składników i dobrze wyrabiamy, aż ciasto będzie odchodziło od brzegów naczynia. Odstawiamy na 30 minut po czym wykładamy ciasto do podłużnej foremki natłuszczonej oliwą i wysypanej otrębami i odstawiamy na 15 minut do ponownego wyrośnięcia. Piec  45 minut w temperaturze 180 stopni.

sobota, 3 maja 2014

SZASZŁYKI OWOCOWO - CZEKOLADOWE





 Ten przepis przyszedł mi do głowy niedługo po Świętach Wielkanocnych. Raz na jakiś czas robię przegląd kuchennych zakamarków, aby zorientować się czego zbywa i co należałoby dokupić, a w tym przypadku co z czym połączyć aby maksymalnie wykorzystać resztki poświątecznych produktów.  Nie lubię marnować i wyrzucać jedzenia. Zawsze staram się wykorzystać wszystko do ostatniej drobinki. Truskawki i awokado już dosyć długo zalegały w  lodówce,  czas dla tych owoców nie jest sprzymierzeńcem  i niestety  należało  zjeść je jak najszybciej. Znalazło się również  trochę orzechów nerkowca. Ostatnio  kupiłam  fikuśne wykałaczki i kolorowe papilotki. Pomyślałam, że można je wykorzystać i zrobić coś a la szaszłyki  owocowe. Pokrojone owoce nadziałam na patyczek, przekładając listkami melisy. Na końcu umieściłam kulkę z orzechów oblaną czekoladą. Na majówkę słodka przekąska jak znalazł. Uważam, że wyszły przeurocze i całkiem atrakcyjnie.




Składniki:

1 szklanka orzechów nerkowca namoczonych
1 łyżka kakao
1 łyżeczka kandyzowanej skórki pomarańczowej
1/2 szklanki cukru trzcinowego
świeże owoce (mango, jabłko,truskawki)

Polewa:

1 tabliczka gorzkiej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej

Sposób przygotowania:

Orzechy, kakao, skórkę i cukier miksujemy w blenderze. Uzyskamy sprężystą, klejącą  masę. Odstawiamy na godzinę do lodówki. Ze schłodzonej masy orzechowej,  wilgotnymi palcami, formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego a  następnie zanurzamy w rozpuszczonej czekoladzie. Odstawiamy do zastygnięcia, po czym możemy już zacząć przygotowywać nasze owocowo-czekoladowe szaszłyki.

piątek, 2 maja 2014

SMOOTHIE Z ALGAMI KELP





Dzisiejsza propozycja to smoothie z algami  kelp gruszką i awokado. Algi kelp są naturalnym  źródłem, jodu, potasu, magnezu, fosforu, cynku i żelaza. Obfitują w witaminy B, K, C, E i niacynę. Smoothie jest smaczne i odżywcze. Doda energii,  korzystnie wpłynie  na odporność i wytrzymałość organizmu.




Składniki:

1 łyżka suchych alg kelp
1 duża gruszka
1 awokado
4 ziarna zielonego pieprzu konserwowego
szczypta cynamonu
sok z połowy cytryny
listki mięty
500 ml wody mineralnej

Algi zalewamy 1/2 szklanki letniej wody. Odstawiamy na  godzinę. Do kielicha blendera wrzucamy pokrojona gruszkę, awokado, namoczone algi, pieprz, cynamon, sok z cytryny, listki mięty dopełniamy wodą mineralną i wszystko razem miksujemy na gładko.Smacznego.