piątek, 30 stycznia 2015
CALDO VEGETAL
Bez niego nie wyobrażam sobie zupełnie gotowania, stanowi bazę prawie wszystkich moich potraw. Dzięki dużej ilości warzyw jest niesamowicie aromatyczny, o pięknym bursztynowym kolorze (uzyskuję go w naturalny, bardzo prosty sposób - poprzez dodanie do gotowania cebuli w łupinach i odrobiny kurkumy). Do rosołu nie dodaję sztucznych przypraw, jedynie sól pieprz, liść laurowy i ziele angielskie.
Cały sekret smaku tkwi w sposobie przygotowania - bardzo ważne jest , aby najpierw pokrojone warzywa podsmażyć z niewielką ilością soli na oliwie. W ten sposób wydobędziemy cały ich smak i aromat.
Gotowy rosół po przestudzeniu można przecedzić, a ugotowane warzywa wykorzystać na przykład (z wyjątkiem łupin z cebuli) do pasztetu, lub zmiksować całość na warzywny mus i dodawać jako smakowy zagęszczacz do zup i sosów. Bywa, że nie zużyje całości wywaru, wówczas przelewam go do plastikowych pojemników i zamrażam, lub pasteryzuję w małych słoiczkach.
Składniki:
4 średnie marchewki
2 pietruszki
1 średni seler
1 por
1 cebula
kawałek włoskiej kapusty
1 czubata łyżka świeżego lub suszonego lubczyku
1 łyżeczka kozieradki
2-3 suszone prawdziwki
liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
0,5 łyżeczki kurkumy
2 łyżki oliwy z oliwek
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa obrać i pokroić w grubszą kostkę. W garnku o grubym dnie rozgrzać 2 łyżki oliwy, wrzucić liść laurowy, ziele angielskie. Podsmażyć chwilę, a następnie wsypać pokrojone warzywa, cebulę przekrojoną na pół, grzybki. Posypać całość łyżeczką soli, kurkumą kozieradką. Wymieszać i smażyć około 5 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie całość zalać wodą ( ok. 2-3 l ) i gotować na wolnym ogniu 2 godziny. Na koniec doprawić świeżo mielonym pieprzem i w razie konieczności solą.
Etykiety:
cebula,
grzyby suszone,
kapusta włoska,
kozieradka,
kurkuma,
liść laurowy,
lubczyk,
marchew,
oliwa z oliwek,
pietruszka,
por,
seler,
ziele angielskie
wtorek, 27 stycznia 2015
PIECZONA CIECIERZYCA Z KAROBEM
Pieczona w piekarniku z odrobiną oleju i ulubionych przypraw jest zdrową i smaczną alternatywą dla tuczących i pozbawionych wartości odżywczych przekąsek. Można przygotować ją w wielu wersjach smakowych np. curry, chili lub na słodko - z karobem. W takiej postaci ciecierzycę dodaje do granoli, płatków owsianych - smakuje doskonale. Bardzo często sięgam po nią, kiedy dopada minie chętka na coś słodkiego. Jest ich doskonałym dietetycznym substytutem, garstka słodkiej ciecierzycy daje mi poczucie sytości na wiele godzin.
Połączenie karobu i oleju orzechowego z nasionami ciecierzycy sprawia ze po upieczeniu smakują niczym maleńkie czekoladowe orzeszki - niespotykane wrażenie smakowe. Idealnie prezentują się w mieszance różnych bakalii. Doskonałe do chrupania na długie zimowe wieczory.
Do przygotowania przekąski najlepiej użyć ciecierzycy konserwowej. Po upieczeniu jest rumiana, krucha i chrupiąca. Taki efekt zdecydowanie trudniej jest uzyskać w przypadku ciecierzycy gotowanej w domowych warunkach.
Składniki:
400 g ciecierzycy konserwowej
2 łyżki oleju z orzecha włoskiego lub orzeszków ziemnych
2 łyżki karobu
Sposób przygotowania:
Ciecierzycę osuszyć z nadmiaru wody. Następnie połączyć z olejem i odstawić na 20 minut. Po tym czasie przesypać na blaszkę wyłożoną pergaminem. Karob rozprowadzić równomiernie za pomocą sitka, lekko potrząsnąć blaszką aby ziarna pokryły się dokładnie karobem. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 20 minut.
niedziela, 25 stycznia 2015
SMOOTHIE KOKOSOWO - MANDARYNKOWE
Smaczny, delikatny, rozpływający się w ustach. Wystarczy dobrze schłodzone mleko kokosowe zmiksować z odrobiną świeżego imbiru, sokiem z limonki i cynamonem, połączyć z musem mandarynkowym lub ze świeżymi owocami i gotowe. Szklaneczka takiego napoju, szczególnie o tej porze roku, na pewno wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie i doda energii. Zapraszam !
Składniki:
400 ml mleka kokosowego
200 ml musu z mandarynek lub innych owoców
4 łyżki słodu (syrop z agawy lub klonowy)
1 łyżeczka soku z limonki
1/2 łyżeczki świeżego imbiru
szczypta cynamonu
Sposób przygotowania:
Mleko dobrze schłodzić, następnie przelać do kielicha blendera, dodać słód, cynamon, imbir, sok z limonki zmiksować. Do szklanek nalewać porcję mleka naprzemiennie z musem. Można spożywać tuż po przygotowaniu lub schłodzone. Smacznego !
czwartek, 22 stycznia 2015
PESTINOS ANDALUZYJSKIE
Małe kruche ciasteczka pestinos to przysmak andaluzyjski. Tradycyjnie smaży się je na Boże Narodzenie i w okresie karnawału. Pięknie pachną goździkami, anyżem i cynamonem. Smakują idealnie obficie posypane cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem, lub nasączane syropem cukrowym z dodatkiem cytryny. Ciasteczka można wzbogacić smakowo dodając do ciasta orzechy, lub mak. Idealnie sprawdzą się jako słodka przekąska na karnawałowe imprezy.
Składniki:
500 g mąki
15 g cynamonu
15 g anyżu prażonego
20 g sezamu prażonego
0,5 szklanki wina białego
0,5 szklanki gorącej oliwy z oliwek
szczypta mielonych goździków
otarta skórka z jednej cytryny
Ponadto:
500 ml oleju do smażenia
skórka z jednej cytryny do aromatyzowania oleju
do dekoracji pół szklanki cukru pudru wymieszanego z łyżeczką cynamonu
Sposób przygotowania:
Olej podgrzewamy, wrzucamy do niej skórkę z cytryny i smażymy chwilę aby nabrała aromatu cytrynowego.
Następnie do miski przesiewamy mąkę, wlewamy gorący olej, wino, dodajemy otartą skórkę z cytryny, anyż, sezam i szczyptę mielonych goździków. Wszystko razem dokładnie wyrabiamy. Gładkie i lśniące ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę. Następnie rozwałkowujemy i szklanką lub literatką wykrawamy krążki, które zawijamy na palcu, sklejamy tak aby powstał rulon. Gotowe wrzucamy na rozgrzany olej, smażymy na złoty kolor. Usmażone wykładamy na papierowy ręcznik aby osuszyć z nadmiaru oleju. Lekko przestudzone posypujemy cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.
wtorek, 20 stycznia 2015
WEGAŃSKIE GOFRY
Delikatne, chrupiące, smaczne i do tego bezglutenowe… i jak tu się nie skusić?
Posypane cukrem pudrem, lub z kokosową bitą śmietaną i czekoladą, smakują po prostu z każdym dodatkiem.
Dzisiejszy przepis na gofry z płatków owsianych jest bardzo prosty - wystarczy płatki zalać wodą, dodać słód, zmiksować i gotowe. Ciasto możemy przechowywać w lodówce przez kilka dni i codziennie na śniadanie lub kolację wypiekać świeże gofry.
Macie ochotę na taki smakołyk? Zapraszam!
Składniki:
2 szklanki płatków owsianych Bio
1,5 szklanki wody
2 łyżeczki dowolnego sodu (syrop klonowy lub z agawy)
0,5 łyżeczki soli
Sposób przygotowania:
Płatki wsypujemy do miski, zalewamy wodą, dodajemy słód i sól. Wszystkie składniki dokładnie miksujemy. Gotowe ciasto odstawiamy na godzinę, po czym przystępujemy do wypiekania gofrów.
Nagrzaną gofrownicę smarujemy oliwą i nakładamy niewielkie ilości ciasta. Pieczemy 7 minut. Smacznego !
niedziela, 18 stycznia 2015
PASZTET Z FASOLI Z WĘDZONĄ ŚLIWKĄ
Fasola, jak większość warzyw strączkowych, jest doskonałym składnikiem do wyrobu pasztetów. Bardzo dobrze przyswaja zapach przypraw i ziół. Poza tym jest bogatym źródłem białka i cennych witamin.
Dzisiejsza propozycja oprócz fasoli zawiera dodatek wędzonych śliwek i ciekawą kompozycję przypraw, które nadają pasztetowi miłego zapachu i ciekawego smaku. W konsystencji gładki, kremowy, wilgotny. Możemy podawać go na ciepło tuż po upieczeniu, lub na zimno, co zdecydowanie polecam i preferuję. Szczególnie z dodatkiem pikantnego chutney z zielonego mango. Zapraszam do degustacji !
Składniki:
400 g gotowanej białej fasoli np. cannellini
1 szklanka bulionu warzywnego
garść śliwek wędzonych bez pestek
szczypta goździków
1 łyżka musztardy dijon
1 łyżka powideł śliwkowych
0,5 łyżeczki kozieradki
0,5 łyżeczki mielonego kuminu
0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
2 łyżki kaszy manny
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Fasole przekręcić przez maszynkę. Śliwki zalać bulionem, zagotować i odstawić do wystygnięcia. Następnie wyciągnąć, osuszyć, wywar zachować. Do miski wsypać zmieloną fasolę, dodać przyprawy, musztardę, powidła, mannę, wlać bulion (pół szklanki) i dokładnie wyrobić. Jeśli masa będzie zbyt sucha wlać pozostałą część bulionu. Następnie dodać śliwki i delikatnie połączyć. Foremkę wyłożyć pergaminem wlać pasztet, piec około 60 minut w temperaturze 180 C.
Etykiety:
bulion warzywny,
fasola biała,
gałka muszkatołowa,
kasza manna,
kozieradka,
kumin,
musztarda dijon,
powidła śliwkowe,
sok cytrynowy,
śliwka suszona
czwartek, 15 stycznia 2015
KASZA JAGLANA Z KAROBEM I FIGAMI
Kasza jaglana gotowana na mleku roślinnym z dodatkiem cynamonu, karobu i fig jest tym, co stawia mnie na nogi każdego dnia. Szczególnie o tej porze roku mam na nią zdecydowanie większe zapotrzebowanie. Po porcji ciepłej i słodkiej jaglanki czuję się pełna energii.
Zazwyczaj kaszę gotuję na kilka dni gotową przekładam do małych pojemniczków i przechowuję w lodówce (maksymalnie do siedmiu dni). Sięgam po nią, kiedy tylko mam na to ochotę, bywa że nawet dwa razy dziennie - na śniadanie i na kolację. Zmieniają się tylko dodatki.
Wersja, którą dzisiaj proponuję jest z moimi ulubionymi suszonymi figami, które poza tym, że są smaczne dodatkowo posiadają właściwości prozdrowotne - są źródłem cennych witamin i minerałów. Wspomagają funkcjonowanie układu hormonalnego, odtruwają, odkwaszają organizm, działają antybakteryjne.
Składniki:
1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki dowolnego mleka roślinnego
1 laska wanilii
kawałek cynamonu
szczypta soli
Ponadto:
kilka suszonych fig
karob
Sposób przygotowania:
Kaszę przepłukać pod strumieniem zimnej wody, osuszyć na sitku z nadmiaru wody. Do garnka wlać mleko i wsypać kaszę, od czasu do czasu delikatnie zamieszać, aż do momentu, kiedy się zagotuje. Przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu ok 5 minut. Następnie wstawić do nagrzanego piekarnika na kolejne 40-50 minut. Dzięki temu kasza będzie smaczna aromatyczna i sypka.
Porcję gotowej kaszy włożyć do miseczki, posypać karobem i pokrojonymi figami, zalać ciepłym mlekiem roślinnym lub tylko polać syropem klonowym. Smacznego.
wtorek, 13 stycznia 2015
PRZYPRAWA GARAM MASALA
Dzisiaj zapraszam Was do przygotowania domowej przyprawy garam malasa stosowanej powszechnie w kuchni indyjskiej. Masala -tak określa się wszystkie mieszanki przypraw, natomiast garam oznacza „ciepły”, „gorący”, tak więc garam malasa jest mieszanką rozgrzewającą i aromatyzującą. Uważana jest również za składnik, dający uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. W zależności od regionu proporcje i składniki są zróżnicowane. Propozycja mojej mieszanki pochodzi z Delhi.
Gorąco zachęcam do przygotowywania domowych mieszanek, nie tylko garam masali, ponieważ świeżo przygotowane różnią się zdecydowanie od tych dostępnych w sklepach, zarówno intensywnością smaku jak i aromatu. Aby zachować właściwości i smak mieszanki dodajemy ja do potrawy pod koniec gotowania. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku około 6 miesięcy.
Składniki:
40 g kuminu rzymskiego (jeera)
20 g czarnego pieprzu (kale mirch)
20 g czarnego kardamonu (kali ilachi)
20 g cynamonu (dal cheene)
20 g liści laurowych (tajpat)
20 g goździków (lavang)
08 g gałki muszkatołowej (jaiphal)
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki mielimy dokładnie w blenderze lub w młynku do kawy, następnie przesypujemy i przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.
niedziela, 11 stycznia 2015
AKSAMITNY MUS Z MANDARYNEK
Sezon na mandarynki i pomarańcze powoli dobiega końca. Na krzakach pozostały tylko późniejsze odmiany, których smakiem będę cieszyć się jeszcze kilka tygodni, ale już teraz gotuję dżemy i musy, aby przetrwać do następnego sezonu.
Dzisiaj podzielę się z Wami wypróbowanym przepisem na smaczny mus z mandarynek z dodatkiem imbiru u goździków.
Najlepiej, jeśli jest to możliwe, kupić owoce z uprawy ekologicznej, wówczas mamy pewność, że skórka nie jest pokryta substancjami chemicznymi. Jest to bardzo ważne ponieważ owoce gotujemy i miksujemy razem ze skórką. Powinna być bardzo cienka, gdyż dzięki temu mus będzie miał idealny, lekko gorzkawy smak. Gruba skórka zazwyczaj posiada dużo goryczki, której nie jesteśmy wstanie pozbyć się nawet podczas gotowania owoców.
Mus mandarynkowy pięknie pachnie, posiada aksamitną, lekko płynną konsystencję i idealnie łączy się z mlekiem kokosowym lub jogurtem, tworząc doskonały sos do deserów i dań na słodko. Polecam szczególnie do kaszy jaglanej na sypko.
Składniki:
4 kg mandarynek
1 kg cukru trzcinowego
4 goździki
sok z jednej cytryny
1 czubata łyżeczka kurkumy
100 g świeżego imbiru
Sposób przygotowania:
Owoce umyć, przekroić na pół, wrzucić do garnka, zalać zimną wodą na wysokość około 10 cm nad powierzchnię owoców, zagotować. Następnie zmniejszyć ogień, dodać cukier i goździki, gotować 1,5 godziny. Dodać starty imbir, kurkumę i dalej gotować kolejne 1,5 godziny na wolnym ogniu. Na sam koniec wlać sok z cytryny i dokładnie wymieszać. Bardzo gorący mus przelewać do słoiczków, zakręcić, odwrócić do góry dnem i tak pozostawić do wystygnięcia. Przechowywać w chłodnym miejscu.
piątek, 9 stycznia 2015
TOFU TIKKA MASALA
Wielbiciele sera tofu wiedzą, że jest on źródłem cennych witamin i minerałów, ale jeśli chodzi o smak, to niczym szczególnym się nie wyróżnia. Dopiero w połączeniu z aromatycznymi przyprawami i ziołami, których smaki i zapachy wchłania z łatwością, potrafi nabrać zupełnie innego charakteru. Idealnie komponuje się z sosami i duszonymi warzywami.
Danie, w którym tofu i orientalnie przyprawiony sos tworzą bardzo smaczne połączenie jest tikka malasa - pyszna, intensywnie pachnąca potrawa o pięknym, ciepłym kolorze. Zazwyczaj tikka podaję z ryżem basmati lub chlebkiem puri, jednak ostatnio coraz częściej łączę go z kaszą jaglaną - smakuje po prostu fantastycznie.
Składniki:
250 g sera tofu
Do marynaty:
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki chili w proszku
1 łyżeczka imbiru w proszku lub świeżego
1/2 łyżeczki kolendry w proszku
1 łyżka jogurtu lub mleka kokosowego
1 łyżka oleju
Do sosu:
3 średnie świeże pomidory lub szklanka konserwowych
1 zielona papryka
1 łyżka oleju
1/2 łyżeczki nasion kuminu
2 liście laurowe
1 łyżka kolendry w proszku
1/2 łyżeczki papryki słodkiej
1/4 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki cukru
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
2 łyżki drobno posiekanej kolendry
1/4 łyżeczki garam masala
Sposób przygotowania:
Ser tofu kroimy w średniej wielkości kostkę, wsypujemy do miski, dodajemy przyprawy: sól, chili w proszku, imbir, kolendrę, a następnie jogurt lub mleko i olej. Mieszamy tak, aby przyprawy obtoczyły kostki sera, przykrywamy i odstawiamy na godzinę do lodówki. Pomidory i papryczkę chili myjemy, drobno kroimy, rozdrabniamy blenderem.
Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju i wrzucamy zamarynowany ser tofu. Podsmażamy aż lekko się przyrumieni, wyciągamy i osuszamy na papierowym ręczniku.
Ponownie rozgrzewamy na patelni łyżkę oleju, wsypujemy kumin, liść laurowy, podsmażamy chwilkę, dolewamy zmiksowane z papryczką chili pomidory. Dodajemy przyprawy: kolendrę, paprykę słodką, kurkumę, cukier, sól i skrobię kukurydzianą rozpuszczoną w 2 łyżkach wody. Smażymy jeszcze przez minutę, a następnie dodajemy przygotowane wcześniej tofu, garam masalę i posiekaną kolendrę. Dokładnie mieszamy. Smacznego !
Etykiety:
chili,
cukier,
garam masala,
imbir,
jogurt,
kolendra,
kumin,
kurkuma,
liść laurowy,
mleko kokosowe,
olej,
papryka słodka,
papryka zielona,
pomidor,
skrobia kukurydziana
środa, 7 stycznia 2015
ZAPIEKANE GNIAZDKA Z GRYCZANEGO MAKARONU
Gryczane gniazdka makaronowe, bardzo smaczne i proste danie . Wystarczy podsmażyć ulubione warzywa, połączyć je z makaronem, przełożyć od porcelanowych foremek, zalać beszamelem, zapiec i gotowe. W tym przypadku użyłam warzyw takich jak: karczochy, pieczarki, cebula i marynowane kapary. Beszamel zrobiłam na bazie śmietanki migdałowej, mąki z ciecierzycy i oliwy - zawsze się udaje i jest bardzo smaczny. Możemy stosować go do rozmaitych zapiekanek z makaronem, ryżem lub dań z kaszami.
Składniki na 4 porcje:
makaron gryczany
4 szt. karczochów (użyłam gotowanych)
100 g pieczarek
1 średnia cebula
1 łyżka marynowanych kaparów
sól i pieprz do smaku
2 łyżki oliwy
Sos beszamelowy:
400 ml śmietanki migdałowej
1 czubata łyżki mąki z ciecierzycy
50 ml oliwy
szczypta gałki muszkatołowej
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy, dodajemy pokrojoną cebulę, następnie pokrojone pieczarki, karczochy i na sam koniec kapary. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy z ugotowanym makaronem, przekładamy do natłuszczonych foremek i zalewamy beszamelem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w 180 stopniach przez około 30 minut, aż się zarumienią.
Sos beszamelowy:
Sposób przygotowania:
W rondelku rozgrzewamy oliwę, wsypujemy mąkę, smażymy około pół minuty, dolewamy śmietankę migdałową i energiczne mieszamy aż sos zgęstnieje. Na koniec doprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
Subskrybuj:
Posty (Atom)