wtorek, 28 czerwca 2016

GRILLOWANY ARBUZ



Grillowany arbuz...dlaczego by nie! Wystarczy pokroić go na kawałeczki i rzucić na ruszt, by już po chwili cieszyć się smaczną i orzeźwiającą przekąską. Amatorów wyrazistych smaków zachęcam do wypróbowania wersji wytrawnej i delikatnie przełamać naturalną słodycz odrobiną gruboziarnistej soli, świeżo mielonymi ziarnami kolendry lub melisą. Arbuzowa przekąska najsmaczniejsza jest tuż po grillowaniu, przyrumieniona z wierzchu i bardzo soczysta w środku. Kolorowe i aromatyczne kawałeczki prezentują się smakowicie i bez dwóch zdań przyciągną do degustacji nawet najbardziej sceptycznych biesiadników.


Składniki:

1 średniej wielkości arbuz
świeże zioła, ziarna kolendry, sól gruboziarnista (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Arbuza umyć przekroić na pół następnie na mniejsze kawałeczki.
Układać na rozgrzanym ruszcie i grillować z dwóch stron aż się przyrumienią.Gotowe podawać tuż po upieczeniu same lub doprawione solą, mieloną kolendrą lub świeżą melisą.


niedziela, 26 czerwca 2016

SAAG JARMUŻOWY Z PIECZONYMI ZIEMNIAKAMI




Dzisiaj zapraszam na bardzo proste a zarazem smaczne danie kuchni indyjskiej. Tradycyjny saag zazwyczaj przygotowuje się ze szpinakiem i serem panir, rzadziej z ziemniakami. Tym razem postanowiłam odbiec nieco od standardowego przepisu i zamiast szpinaku użyłam jarmużu, który debiutował w takiej odsłonie. W związku z tym miałam nieco wątpliwości jak poradzi sobie w połączeniu z typowymi dla kuchni indyjskiej przyprawami: kurkumą, kuminem, imbirem i specyficzną asafetydą. Eksperymentalna kombinacja smaków okazała się strzałem w dziesiątkę -danie wyszło pyszne. Zmotywowana powodzeniem już mam nowe pomysły na kolejne smaczne i niecodzienne dania.


Składniki:

500 g  jarmużu
1 łyżeczka świeżego imbiru
2 papryczki chili (opcjonalnie)
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki kurkumy
1,5 łyżki mąki kukurydzianej
2 łyżki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki nasion kuminu
1/4 łyżeczki chili
4 średnie ziemniaki
szczypta asafetydy


Przygotowanie:

Ziemniaki obrać pokroić  w średniej wielkości kostkę, zalać wodą, posolić, gotować 5 minut, a następnie wylać na durszlak i odsączyć. Przestudzone przełożyć na blaszkę wyłożoną pergaminem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piec 20 minut.
Jarmuż umyć, oddzielić twarde łodygi, posiekać, zalać szklanką wody, posolić, dodać kurkumę i dusić do miękkości. W rondlu rozgrzać tłuszcz wsypać asafetydę, kumin, chili i podsmażyć. Dodać starty imbir i podgotowany jarmuż, dusić 15 min. Następnie wlać mąkę kukurydzianą rozpuszczoną w 1/2 szklanki zimnej wody, wymieszać i jeszcze raz zagotować.Na sam koniec połączyć z pieczonym ziemniaki, posypać kolendrą, podawać na ciepło.


środa, 22 czerwca 2016

WEGAŃSKIE PULPETY Z WĘDZONEGO TOFU W GRZYBOWYM SOSIE



Niejednokrotnie już wspominałam o właściwościach prozdrowotnych i wszechstronność zastosowania tofu. Dzięki łatwej przyswajalności aromatu przypraw i ziół da się z jego dodatkiem przygotować naprawdę zaskakujące smakiem potrawy. Ostatnio hitem w mojej kuchni są pulpety z wędzonego tofu w sosie z grzybów shitake. Delikatne, puszyste, idealnie komponują się z aromatycznym smakiem suszonych grzybów i śmietanki migdałowej. Tofu jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, natomiast grzyby shitake zwane eliksirem życia (zwłaszcza suszone) odznaczają się rekordową zawartością potasu, wapnia, fosforu i witaminy D, a także substancji o nazwie lentinian, która wzmacnia układ odpornościowy i działa przeciwnowotworowo. Tak skomponowany posiłek będzie nie tylko ucztą dla naszego podniebienia ale również dostarczy niezbędnych dla naszego organizmu witamin i mikroelementów.


Składniki na pulpety:

250 g wędzonego tofu
1 szklanka bułki tartej
250 ml bulionu warzywnego
1/2 szklanki mąki zwykłej lub z ciecierzycy
2 ząbki czosnku
1 czubata łyżeczka przyprawy curry
1 łyżka sosu sojowego
posiekana natka pietruszki lub kolendry
sól i świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:

Tofu zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub zblendować, a następnie przełożyć do miski. Dodać bułkę tartą, posiekany czosnek, natkę pietruszki lub kolendry, sos sojowy, łyżkę soku z cytryny, bulion, doprawić solą i pieprzem, całość dokładnie wymieszać. Gotową masę odstawić na 15 min. po czy przystąpić do formowania pulpetów wielkości piłeczki pingpongowej. Obtoczyć w mące, a następnie smażyć na głębokim tłuszczu na złoto (około 5 minut).

Sos grzybowy

Składniki:

10 g suszonych grzybów shitake
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka oleju
300 ml bulionu warzywnego
400 ml śmietany migdałowej lub kokosowej

Przygotowanie

Grzyby przełożyć do niewielkiego garnka, zalać 200 ml bulionu i odstawić na godzinę, a następnie ugotować.
Cebulę i czosnek obrać, posiekać i zeszklić na łyżce oleju. Następnie podlać 100 ml bulionu i zagotować. Lekko przestudzić i zblendować.
Do ugotowanych grzybów dodać zblendowaną cebulę, czosnek, śmietankę migdałową lub mleko kokosowe, sos sojowy. Doprawić świeżo mielonym pieprzem i odrobiną soku z limonki.



czwartek, 16 czerwca 2016

OWOCOWE RAW SAJGONKI



Co powiecie na świeże owoce podane w tak niecodziennej orientalnej formie? Kolorowe sajgonki prezentują się smakowicie. Mogą być doskonałą zachętą dla naszych maluchów, które nie lubią lub nie mogą przekonać się do owoców w naturalnej ich formie. Fikuśne kolorowe zawiniątka z pewnością zainteresują i zwrócą uwagę naszych niejadków i zachęcą do skosztowania. Dobrze schłodzone, zanurzone w rozpuszczonej czekoladzie lub sosie waniliowym będą doskonałą przekąską na podwieczorek w upalny wakacyjny dzień.


Składniki:

10 szt. papieru ryżowego
świeże owoce: truskawki, mngo, ananas...
sok z jednej limonki


Przygotowanie:

Papier ryżowy delikatnie zwilżyć (używam do tego celu małej buteleczki ze spryskiwaczem).
Owoce pokroić w małe kawałki, skropić sokiem z limonki i ułożyć na wilgotnym arkuszu papieru ryżowego.Zawinąć tak jak tradycyjne sajgonki lub krokiety. Gotowe odstawić do lodówki na co najmniej godzinę.


wtorek, 14 czerwca 2016

PYSZNA EGZOTYCZNA SAŁATKA




W kwestii przygotowania sałatek od lat stosuję tą samą żelazną zasadę: krótka lista produktów, umiejętnie dobrane składniki i przyprawy. Sekret dobrego smaku tkwi w prostocie i ta reguła sprawdza się od zawsze. Dzisiejsza propozycja to wyjątkowo smaczne połączenie trzech składników: awokado, mango i czerwonej cebuli. Całość podkreśla dodatek niewielkiej ilości świeżo wyciśniętego soku z limonki i listki aromatycznej kolendry. Gotową sałatkę najlepiej podać dobrze schłodzoną zawiniętą w tortillę, z chrupiącą bruschettą lub po prostu samą.
Smacznego!


Składniki:

1 awokado
1 mango
1 czerwona cebula
sok z limonki
garść świeżej kolendry
sól pieprz do smaku

Przygotowanie:

Awokado, mango i cebulę obrać i pokroić w kostkę. Przełożyć do miski, polać sokiem z limonki, doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem (zamiast pieprzu można użyć płatków chili). Na końcu dodać posiekaną kolendrę i delikatnie wymieszać. Odstawić do lodówki na co najmniej godzinę.


piątek, 10 czerwca 2016

RED CHILI SPICY BURGER



Miłośnicy czerwonej soczewicy i wyrazistych smaków na pewno nie dadzą się długo namawiać i z entuzjazmem zabiorą się za wypróbowanie mojego nowego przepisu na smaczne wegańskie, spicy burgery, które bez problemu i szybko da się przygotować. Gotowe, chrupiące i aromatyczne  możecie podać tradycyjnie z bułką, dodatkiem świeżych warzyw i ulubionego sosu. Taka wersja z pewnością na dłuższy czas zaspokoi poczucie głodu. Można również zdecydować się na nieco lżejszą formę - burgery w towarzystwie pysznej sałatki z dodatkiem mango, awokado i czerwonej cebuli, na którą przepis znajdziecie już za kilka dni na blogu.
Zapraszam!


Składniki:

1 szklanka czerwonej soczewicy
1 czerwona papryka
2 cebule
3/4 szklanki mąki z soczewicy lub zwykłej
3 szklanki bulionu roślinnego lub wody
1 łyżeczka płatków ostrej papryczki chili
1 łyżeczka kuminu
1 łyżka octu jabłkowego
szczypta gałki muszkatołowej
garść posiekanej natki kolendry lub pietruszki
sól do smaku
1 łyżka oliwy
tłuszcz do smażenia


Przygotowanie:

Soczewicę przesypać na sitko i opłukać pod bieżącą wodą,
przełożyć do garnka, posolić, zalać bulionem lub wodą i ugotować do miękkości.
Paprykę umyć, usunąć gniazdo nasienne. Cebulę obrać i razem z papryką drobno posiekać.
Na patelni rozgrzać łyżkę tłuszczu, wsypać kumin, paprykę w proszku i lekko podsmażyć. Następnie dodać posiekaną paprykę i cebulę, całość wymieszać i smażyć do miękkości. Odstawić do wystygnięcia, a następnie zblendować.
Do miski przełożyć ugotowaną i wystudzoną soczewicę, zblendowane warzywa, mąkę, gałkę muszkatołową, posiekaną kolendrę, ocet jabłkowy i płatki chili. Całość doprawić solą i dokładnie połączyć wszystkie składniki. Masę odstawić na 30 minut.
Formować średniej wielkości burgery, obtoczyć w otrębach, mące lub bułce tartej.
Smażyć z dwóch stron na złoty kolor.


niedziela, 5 czerwca 2016

ORIENTALNE SAJGONKI RAW



Z każdym dniem robi się coraz cieplej, zatem najwyższy czas na kuchenne rewolucje i zmianę menu na typowo letnie. Ciepłe sycące zupy, zawiesiste sosy i zapiekanki zastępuję wówczas daniami ze świeżych owoców i warzyw, których teraz na pobliskich straganach i w przydomowych ogródkach mamy pod dostatkiem. Zaletą surowej diety jest to, że po prostu nie tracimy czasu na gotowanie, a zaoszczędzony czas możemy wykorzystać na przykład na aktywny wypoczynek, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na stan naszej kondycji i poprawi samopoczucie. Nie namawiam do zupełnej zmiany diety, w moim przypadku będzie to 80 % świeżych warzyw i owoców, pozostałe 20 rezerwuję dla moich ukochanych warzywnych burgerów, granoli i tradycyjnych dań z dodatkiem makaronu połączonych oczywiście ze świeżymi warzywami lub owocami np. spaghetti z sosem z awokado i kolendry.
Dzisiejsza propozycja to bardzo prosta i szybka przekąska - świeże warzywa pokrojone w cienkie paseczki owinięte ryżowym papierem, podane w formie smakowitych orientalnych sajgonek raw. Gotowe proponuję zaserwować z sosem sojowym, odrobiną imbiru i limonki. Zapraszam!


Składniki:

10 arkuszy papieru ryżowego
1 marchew
po 1/2 papryki czerwonej, żółtej i zielonej
świeża rukola, szpinak
kawałek pora
świeże kiełki


Przygotowanie:

Marchew obrać, warzywa umyć i pokroić w cieniutkie paseczki.
Papier ryżowy lekko zamoczyć w niewielkiej ilości wody rozłożyć na desce do krojenia. Do środka nałożyć niewielką ilości pokrojonych warzyw następnie zawinąć tak jak tradycyjne krokiety.
Gotowe sajgonki podawać najlepiej zaraz po przygotowaniu z dowolnym sosem.