czwartek, 26 lutego 2015

JAGLANY HUMMUS Z KAROBEM



Ciecierzyca sprawdza się nie tylko w przepisach na dania wytrawne, ale również doskonale smakuje na słodko, czego dowodem jest dzisiejszy przepis na pyszny czekoladowy  hummus, który smakuje doskonale rozsmarowany na pieczywie lub   polany gorącą czekoladą jako deser. Tę wersję hummusu stosuje również jako wypełnienie do pierożków samosa w wersji na słodko.

Bazowymi składnikami hummusu są oczywiście tak jak i w tradycyjnym przepisie ciecierzyca i pasta sezamowa. Pominęłam jedynie czosnek, a oliwę z oliwek zastąpiłam olejem sezamowym. Można również użyć orzechowego lub kokosowego.

Dodatkowym bardzo ważnym  składnikiem jest gotowana kasza jaglana, która poza tym, że nadaje hummusowi lekkości i puszystości, zawiera tak samo jak  ciecierzyca mnóstwo tryptofanu powodującego, że czujemy się spokojni i wyciszeni.

Dodam jeszcze, że  dzięki łączeniu kasz i warzyw strączkowych powstaje wartościowe białko roślinne zawierające aminokwasy egzogenne niezbędne w codziennej diecie.


Składniki:

1 szklanka ciecierzycy konserwowej
1 szklanka gotowanej kaszy jaglanej (0,5 szklanki suchej)
2 łyżki pasty tahini
2 łyżki oleju sezamowego, orzechowego lub kokosowego
2 łyżki karobu rozpuszczonego w 0,5 szklanki ciepłej wody
1 łyżka soku z cytryny
laska wanilii
szczypta soli
szczypta kardamonu

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki umieszczamy w kielichu blendera i miksujemy na gładką, lśniącą pastę. Gotowy hummus przekładamy do pojemnika szczelnie zamykamy.
Przechowujemy w lodówce do 7 dni.


wtorek, 24 lutego 2015

PAPRYKA FASZEROWANA KASZĄ JAGLANĄ I SZPINAKIEM



Dzisiaj proponuję smaczne zapiekane papryczki z kaszą jaglaną, świeżym szpinakiem i dodatkiem aromatycznych ziół i przypraw. Zapraszam !

Składniki:

3 średniej wielkości papryki
2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
500 g świeżego szpinaku
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka posiekanej pietruszki lub kolendry
1 papryczka chili (opcjonalnie)
1/2 łyżeczki kozieradki
1/2 łyżeczki startego świeżego imbiru
2 łyżki oleju
sól pieprz do smaku


Sposób przygotowania:

Paprykę umyć, przekroić wzdłuż, usunąć gniazda nasienne. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, wsypać posiekana cebulę i czosnek, podsmażyć na złoty kolor. Następnie dodać pokrojony szpinak i smażyć przez 5 minut mieszając od czasu do czasu. Dodać kaszę i kozieradkę, dokładnie wymieszać i smażyć kolejne 5 minut. Na sam koniec przyprawić solą, pieprzem, dodać imbir, posiekane chili, pietruszkę lub kolendrę. Gotową kaszą faszerować połówki papryk. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu i piec w piekarniku nagrzanym do 180 C przez 30 minut.


niedziela, 22 lutego 2015

PAPAJA SMOOTHIE



Dojrzały owoc papai jest bardzo soczysty i słodki, jednak jego smak wcale nie jest aż tak bardzo zachwycający, a moim zdaniem wręcz mdły. Dlatego też zawsze przygotowując koktajle lub smoothie łączę go z innymi kwaskowatymi i wyrazistymi w smaku owocami.


Zachęcam abyście do codziennej diety włączyli papaję ze względu na bogactwo  witamin i moc dobroczynnych właściwości jakie zawiera. Jest doskonałym źródłem witaminy A,C, E i K oraz kwasu foliowego i potasu. Dzięki zawartości  enzymów proteolitycznych wspomaga trawienie i utrzymuje serce w dobrej kondycji. Ponadto papaja jest  bogata w  błonnik, co pozwala na obniżenie złego cholesterolu we krwi, a witamina C i E oraz karotenoidy zapobiegają jego utlenianiu i chronią układ krwionośny. To tylko niektóre z licznych właściwości  papai.

Dzisiejsza propozycja to smaczne połączenie owocu papai z sokiem z czerwonych pomarańczy. Takie zestawienie jest odżywcze, aromatyczne i bardzo smaczne.


Składniki:

200 g papai
sok z czterech czerwonych pomarańczy

Sposób przygotowania:

Do kielicha blendera wlewamy sok, pokrojoną na cząstki papaję i dokładnie  miksujemy. Przechowujemy w lodówce.


czwartek, 19 lutego 2015

TAPENADA Z CZARNYCH OLIWEK



Ostatnio zauważyłam, że pośród  wszystkich przepisów  na pasty i pasztety jakie do tej pory zamieściłam na blogu brakuje mojej ukochanej tapenady ( jak mogłam o niej zapomnieć ?!). To moja nieodłączna towarzyszka  tapas i przekąsek, zawsze obecna w mojej lodówce.

Tapenadę dodaję  do dipów i sosów, czasami łączę z ciekawymi przyprawami lub warzywami. Jednym z takich dań są Alcachofas en la tierra, czyli duszone karczochy w sosie z tapenady, z dodatkiem orzeszków piniowych i migdałów oraz świeżych  ziół.


Oliwki, które stanowią kluczowy element tapenady, kupuję zawsze na targowisku, bezpośrednio od okolicznych rolników. Smakują zupełnie inaczej niż te konserwowe - są jędrne, aromatyczne i bardzo, bardzo smaczne.
Tutejsze stoiska kusza różnorodnością swych produktów, a zapach unoszący się nad straganami jest niesamowity,  nie sposób przejść obojętnie. Do tego oliwki mienią się  wszystkimi odcieniami zieleni, brązu, czerni i ciemnej czerwieni.
Mogę tu dostać zarówno te maleńkie jak rodzynka, jak i ogromne, wielkością przypominające dorodną śliwkę.

 Każde gospodarstwo ma własną sekretną recepturę, według której przygotowuje niepowtarzalne i jedyne w swoim smaku oliwki. Na lokalnym bazarze oprócz oliwek można kupić pyszną marynowaną cebulę, czosnek, bakłażany, karczochy... ale to temat na inny wpis. Póki co zabieramy się za tapenadę!


Składniki:

• 250 g oliwek czarnych/zielonych bez pestek
• 4 łyżki kaparów
• 1 ząbek czosnku
• 2 łyżki musztardy
• 8 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
• sól i pieprz do smaku
• tymianek (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki umieścić w wysokim naczyniu i zmiksować przy pomocy blendera na gładką pastę. Przełożyć do słoika lub plastikowego pojemnika, szczelnie zamknąć, przechowywać w lodówce. Smacznego !

sobota, 14 lutego 2015

AKSAMITNY PUDDING JAGLANY




Najsmaczniejszy deser jakim miałam okazję delektować się ostatnio to delikatny, aksamitny pudding z wyczuwalnym finezyjnym posmakiem migdałów i wanilii. Deser składa się z dwóch warstw: jasna to połączenie kaszy jaglanej i mleka migdałowego, a druga to płynna czekolada przygotowana na bazie oleju z orzecha włoskiego, którego smak idealnie komponuje się z całością. Apetycznym wykończeniem deseru są świeże, aromatyczne maliny otulone płatkami migdałowymi. Pudding jaglany jest banalnie prosty w przygotowaniu,  możemy delektować się nim  niezależnie od pór roku - na ciepło w okresie zimowym, a chłodnym w lecie. Zawsze smakuje doskonale.  




Składniki:

2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
1,5 szklanki mleka migdałowego
laska wanilii

Płynna czekolada:

2 łyżki oleju orzechowego
2 łyżki kakao 80%
2 łyżki cukru trzcinowego
2 łyżki wody

Do dekoracji:

płatki migdałowe
świeże maliny

Sposób przygotowania:

Wszystkie produkty do przygotowania płynnej czekolady łączymy w metalowym kubku lub rondelku, gotujemy przez około minutę na małym ogniu do momentu, aż składniki ładnie się połączą i powstanie gładka, płynna czekolada.

Kaszę wsypujemy do kielicha blendera, zalewamy mlekiem (ciepłym lub zimnym w zależności od tego, czy wybieramy wariant zimowy czy letni), dodajemy wanilię i wszystko dokładnie miksujemy na gładko. Gotowy krem jaglany przelewamy do pucharków, na wierzch wlewamy płynna czekoladę i dekorujemy świeżymi malinami i płatkami migdałowymi.



środa, 11 lutego 2015

WALENTYNKOWE TRUFLE




Początek lutego to taki okres, kiedy w centrach handlowych zaczyna robić się czerwono od walentynkowych serduszek we wszystkich możliwych formach. Można jednak sprytnie ominąć komercyjną pułapkę, a mimo to obdarzyć ukochaną osobę najlepszym możliwym, bo przygotowanym własnoręcznie – od serca,  prezentem . Postanowiłam podsunąć Wam dzisiaj pomysł na taką słodką niespodziankę.
 Aby ją przygotować wystarczy: gotowana ciecierzyca, daktyle i karob. To wszystko należy starannie połączyć, uformować małe, zgrabne trufle i gotowe. Dodatkowo możecie wzbogacić je dodając np. skórkę pomarańczową lub rum. Trufle są bardzo delikatne, aksamitne, wyczuwa się w nich odrobinę daktyli, sezamu z delikatnym posmakiem czekolady – po prostu niezwykle przyjemne doznanie smakowe.

 Gotowana i rozdrobniona ciecierzyca jest bardzo plastyczna, doskonale łączy się z innymi składnikami, takimi jak suszone śliwki lub figi. Z gotowej masy bardzo łatwo da się formować przeróżne fantazyjne słodycze.

  Aby nasz słodki upominek wyglądał niepowtarzalnie i podkreślał wyjątkowość tego dnia i osoby, która zostanie nim obdarowana, słodycze można zapakować we własnoręcznie zrobione i ozdobione  pudełeczko.




Składniki:

3/4 szklanki ciecierzycy
3/4 szklanki daktyli
1/2 szklanki mielonego sezamu
1 1/2 łyżeczki słodu (opcjonalnie)
3 łyżki karobu
1-2 łyżeczki kandyzowanej skórki pomarańczowej lub rumu

Ponadto :

2 łyżki karobu do obtaczania trufli




Sposób przygotowania:

Daktyle zalać szklanką letniej wody i moczyć przez pół godziny. Następnie osuszyć i przesypać z pozostałymi składnikami do wysokiego naczynia. Przy użyciu blendera połączyć tak, aby powstała gładka, lśniąca masa (jeśli będzie zbyt sucha dodać trochę wody) Formować małe kuleczki lub stożki i obtaczać w karobie. Gotowe trufle przechowywać  szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu maksymalnie do siedmiu dni.



wtorek, 10 lutego 2015

GOŁĄBKI IMBIROWO - GRYCZANE




Dzisiejszy przepis jest z gatunku tych popularnych i bardzo dobrze wszystkim znanych, ale tym razem w zupełnie innej odsłonie – gołąbki imbirowo-gryczane!

 Danie w tej wersji jest ciekawym połączeniem smaków:  kaszy gryczanej, świeżego imbiru, papryki, aromatycznej kolendry i jarmużu, który dodatkowo podkreślił i tak już wyjątkowy smak gołąbków.

Gotowe gołąbki zazwyczaj zapiekam w sosie z pieczonej papryki i mleka kokosowego. Przygotowane i podane w taki sposób będą miłą niespodzianką dla poszukiwaczy ciekawych i niecodziennych smaków. Polecam !




Składniki:

duża główka jarmużu
500 g kaszy gryczanej
100 g świeżego imbiru
1 średnia cebula
1 papryczka chili
1 szklanka bulionu roślinnego
2 łyżki papryki mielonej słodkiej
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
3 łyżki oliwy
garść świeżej siekanej kolendry
sól do smaku


Sposób przygotowania:

Liście jarmużu sparzyć (do tego celu używam parowaru). Kaszę ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. W rondlu rozgrzać tłuszcz, wsypać drobno posiekaną cebulę i czosnek. Smażyć na złoty kolor. Następnie wsypać paprykę, starty na tarce imbir, posiekaną papryczkę chili, dokładnie wymieszać i smażyć 5 do 7 minut. Następnie wsypać kaszę, wymieszać dokładnie i dalej smażyć kolejne 5 minut. Na koniec dodać świeżą kolendrę i pieprz cayenne. Wystudzoną kaszę nakładać na liście, delikatnie zawijać układać w garnku lub rondlu wyłożonym liśćmi jarmużu i dusić 40 minut podlewając bulionem roślinnym.




piątek, 6 lutego 2015

BANANOWE PURI



Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami i aby tradycji stało się zadość, należałoby uczcić ten dzień przygotowując coś specjalnego. W tym roku zrezygnowałam ze smażenia pączków i faworków, które tradycyjnie od wielu lat były obecne w tłusty czwartek na moim stole. Tym razem postawiłam na przysmak kuchni indyjskiej -  bananowe puri. Proste w przygotowaniu smaczne i aromatyczne. Zapraszam !


Składniki:

2 dojrzałe banany
1/2 szklanki cukru
1 łyżka  oliwy
3 łyżki mielonych migdałów
3/4 szklanki mąki pełnoziarnistej
3/4 szklanki mąki pszennej
szczypta kardamonu
szczypta soli
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Banany obrać i rozdrobnić w misce widelcem, wlać olej, dodać cukier, mielone migdały, mąkę, kardamon, sól. Wszystko dokładnie połączyć i zagnieść gładkie, lśniące ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na 1 h. Następnie ciasto rozwałkować na grubość  2-3 milimetrów. Przy użyciu szklanki lub literatki wykrawać krążki i smażyć na gorącym oleju z obu stron  na złoty kolor.


środa, 4 lutego 2015

KASZA GRYCZANA Z WARZYWAMI ZAPIEKANA POD BESZAMELEM





Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami pomysłem na smaczny obiad lub kolację. Do przygotowania tego dania użyłam kaszy gryczanej, która pozostała mi z poprzedniego dnia i gotowanych warzyw z bulionu: marchwi, pietruszki i  selera. Oczywiście moja wersja to tylko propozycja, możecie używać dowolnych warzyw. Kluczowym elementem tej potrawy jest sos beszamelowy, który powinien zostać  przygotowany zgodnie z przepisem, aby danie w środku było soczyste, a z wierzchu przypieczone i chrupiące. Gotowe danie  posypałam smażonymi na głębokim tłuszczu, bardzo cieniutko krojonymi pieczarkami, co dodatkowo podkreśliło smak i wygląd zapiekanki.





Składniki na 4 porcje:

2 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
2 szklanki dowolnych warzyw
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka tartego imbiru
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka oliwy z oliwek
sól i pieprz do smaku
garść posiekanej natki pietruszki lub kolendry

Sos beszamelowy:

300 ml mleka roślinnego niesłodzonego
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki mąki
1 liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
sól i pieprz do smaku
gałka muszkatołowa

Przepis na sos:

Tłuszcz wlać do rondelka, dodać liść laurowy i ziele, podsmażyć przez około 20 sekund i wyjąć przyprawy. Następnie wsypać mąkę, połączyć z oliwą i lekko podsmażyć – ostrożnie, aby  się za bardzo nie przyrumieniła. Zdjąć z ognia, stopniowo wlewać mleko ciągle mieszając. Zagotować, doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Ponadto:

5-6 świeżych pieczarek cienko pokrojonych i usmażonych na chrupko
2 papryki chili (opcjonalnie)





Przepis na zapiekankę:

Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, wsypać drobno  posiekaną cebulę, czosnek, imbir i pokrojone w kostkę warzywa. Smażyć  5 minut od czasu do czasu mieszając. Następnie wsypać kaszę, doprawić solą i pieprzem, smażyć kolejne 5 minut.  Na sam koniec dodać sok z cytryny, natkę pietruszki lub kolendrę i dokładnie wymieszać. Żaroodporne naczynie lub cztery średniej wielkości porcelanowe foremki natłuścić, nałożyć farsz gryczano-warzywny, powierzchnię wyrównać, zalać beszamelem. Włożyć do nagrzanego do 180 C piekarnika i zapiekać 20-30 minut, aż zapiekanka się zarumieni. Na sam koniec na  wierzchu posypać smażonymi pieczarkami. Smacznego !




poniedziałek, 2 lutego 2015

AROMATYCZNY DAL TADKA




Dzisiaj coś specjalnego dla amatorów soczewicy i ostrych przypraw. Na rozgrzewkę i dla dobrego samopoczucia proponuję bardzo smaczny i aromatyczny dal Tadka - talerz gorącej i pięknie pachnącej potrawy sprawi, że poczujemy się syci i pełni energii przez cały dzień. Zapraszam !




Składniki:

1 szklanka soczewicy (najlepiej żółtej)
2,5 szklanki wody
1 łyżeczka soli
1/4 łyżeczki kurkumy
3 łyżki masła ghee lub oliwy
1 szklanka posiekanych pomidorów (3 średniej wielkości lub 1 puszka konserwowych)
1/2 łyżeczki nasion kminku
1/2 łyżeczki nasion gorczycy
2 całe suche czerwone chili
2 liście laurowe
1 łyżka drobno posiekanego zielonego chili
2 łyżeczki drobno posiekanego imbiru
2 łyżki drobno posiekanej kolendry
1/2 łyżeczki czerwonej papryki
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
1 łyżka soku z cytryny
1/4 łyżeczki garam masala
szczypta asafetydy (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Soczewicę zalać zimną wodą i odstawić na 2 h. Następnie przesypać do durszlaka, przepłukać pod bieżącą wodą, przełożyć do garnka, zalać 2,5 szklanki wody, dodać kurkumę i sól, zagotować. Gotować do momentu, aż ziarna będą rozgotowane na papkę. Na patelni lub w rondlu rozgrzać tłuszcz, wsypać kminek, asafetydę, papryczki chili, liście laurowe i smażyć minutę. Następnie dodać drobno posiekane zielone chili, pomidory, sól, cukier i dokładnie wymieszać. Smażyć  5 minut, dodać ugotowaną soczewicę i dalej gotować na wolnym ogniu 15 minut. Na sam koniec dodać sok z cytryny, garam masalę i drobno posiekaną kolendrę. Dokładnie wymieszać, nie gotować. Smacznego.