czwartek, 24 marca 2016

WIELKANOCNE EKO JAJA CZYLI WEGAŃSKIE KROKIETY Z MARCHEWKI



Za kilka dni Święta. Większość z nas zapewne pochłoniętych jest przygotowaniami do uroczystości Wielkiejnocy. Pod względem kulinarnym dzięki internetowi mamy w tej kwestii duże ułatwienie, kreatywność blogerek i blogerów jest niesamowita - jak na tacy mamy podane najróżniejsze przepisy, nawet całe gotowe świąteczne menu :) Na moim stole wielkanocnym w tym roku nie zabraknie tradycyjnych potraw takich jak żur, pasztet, ćwikła, mazurek - oczywiście wszystko wegańskie. Nie będzie ich zbyt wiele, ale za to zróżnicowane smakowo, nie wymagające dużego nakładu pracy i co najważniejsze przygotowane z miłością.
Jedną z takich sprawdzonych potraw, którą chciałabym Wam polecić są eko jaja, czyli krokiety z marchewki i mąki z ciecierzycy, bardzo proste w przygotowaniu i smaczne . Możecie je podać tuż po upieczeniu, choć i na zimno np. z majonezem smakują wybornie. Eko jaja idealnie nadają się jako dodatek do żurku, sałatki lub pasztetu.


Składniki:

2 duże marchewki
5-6 łyżek maki z ciecierzycy
1/2 szklanki posiekanej natki pietruszki lub kolendry
1 łyżeczka przyprawy curry
1 łyżka soku z cytryny
sól do smaku

Przygotowanie:

Marchew obrać i zetrzeć na tarce.
Posolić, dodać mąkę z ciecierzycy, posiekaną pietruszkę/kolendrę, curry, sok z cytryny, sól i całość dokładnie wyrobić.
Gotową masę odstawić na 5 minut.
Następnie formować krokiety wielkości jajka i smażyć na głębokim oleju na złoty kolor.



poniedziałek, 21 marca 2016

LEMONIADA Z KURKUMY



Wiosna tuż, tuż, a na przednówku większości z nas doskwiera tzw. przesilenie wiosenne. Jest wiele naturalnych sposobów na choć by częściowe złagodzenie tych niesympatycznych dolegliwości. Na pierwszym miejscu stawiam na aktywność fizyczną, zwłaszcza mój ukochany nordic walking. Taki marsz 2-3 razy w tygodniu daje mi na prawdę mnóstwo energii, siły i satysfakcji. Poza tym naturalna suplementacja - soki z marchwi i selera, kiszonki, rewelacyjny kwas buraczany zawierający całą gamę witamin i naturalnych probiotyków. Od kilku tygodni do mojej listy super food dołączyła również lemoniada na bazie świeżej kurkumy, soku z cytryny i wody mineralnej. O cudownych właściwościach tej mikstury przekonałam się na własnej skórze i to dosłownie. Po pięciu tygodniach jej systematycznego picia zauważyłam zdecydowaną poprawę kondycji mojej skóry - wygląda zdrowo, pozbawiona jest wszelkich szarości, przebarwień i niedoskonałości. Fizycznie odczuwam niesamowity przypływ energii i optymizmu z czym o tej porze roku zazwyczaj było kiepsko. A to za sprawą witaminy C i kurkuminy, która działa antydepresyjnie i jest jednym z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, oczyszczającym i antynowotworowym. Lemoniadę polecam zdecydowanie wszystkim. Oprócz właściwości prozdrowotnych posiada piękny słoneczny kolor, jest smaczna i orzeźwiająca.


Składniki:

2 cytryny lub opcjonalnie 2 pomarańcze
4 szklanki zimnej wody filtrowanej lub gazowanej
2 łyżki świeżo startej lub sproszkowanej kurkumy
4 łyżki 100% syropu klonowego, miód lub stewia


Przygotowanie:

Do kielicha blendera wlać wodę, świeżo wyciśnięty sok z cytryny/pomarańczy, świeżą lub suszoną kurkumę, słód i wszystko razem zmiksować. Lemoniadę pić od razu po przygotowaniu, samą lub z dodatkiem świeżej mięty.




niedziela, 20 marca 2016

ORZECHOWA TARTA RAW Z MUSEM CYTRYNOWYM



Z naturalnych składników, smaczna, prosta w przygotowaniu, bez pieczenia i bez dodatku cukru. Podstawą tarty są grubo zmielone orzechy makadamia, migdały, wiórki kokosowe i rodzynki, natomiast mus to połączone w puszysty krem: orzechy nerkowca, woda i olej kokosowy, aromatyzowane dodatkowo naturalną wanilią. Wykończeniem tarty powinny być świeże sezonowe owoce, co o tej porze roku może być pewnym utrudnieniem, więc z powodzeniem można je zastąpić mrożonymi, lub po prostu wierzch tarty posypać prażonymi płatkami migdałowymi.


Składniki:

Spód:

1 szklanka migdałów
3/4 szklanki orzechów makadamia
3/4 szklanki wiórków kokosowych
1 szklanka rodzynek
1/2 łyżeczki soli

Mus cytrynowy:

1 i 1/2 szklanki orzechów nerkowca moczonych wcześniej przez 3-4 h i osuszonych
2/3 filiżanki wody kokosowej
1/4 filiżanki soku z cytryny
1/4 szklanki ssyropu z agawy
2 łyżeczki startej skórki z cytryny
1/2 laski wanilii
1/4 łyżeczki soli
1/4 szklanki oleju kokosowego
szczypta kurkumy

Sposób przygotowania:

Spód:

Wszystkie składniki zmielić w malakserze do powstania kleistej masy. Schłodzić w zamrażarce przez 30 minut.
Tortownicę (o średnicy 26 cm) lub porcelanową foremkę nasmarować tłuszczem i wysypać otrębami lub wiórkami kokosowymi, a następnie masą wykleić dno i boki foremki na wysokość 2,5-3 cm.

Mus:

Wszystkie składniki wsypać do malaksera i zmiksować na puch.
Mus rozprowadzić równomiernie w foremce wyklejonej uprzednio masą orzechową.
Udekorować owocami lub płatkami migdałowymi.

Odstawić do lodówki na 3h.


piątek, 18 marca 2016

CHLEB RYŻOWO - JAGLANY



Kilka dni temu na stronie Instytutu Naukowo-Badawczego im. prof. Ryszarda Lorenca znalazłam ciekawy przepis na chleb o tajemniczo brzmiącej nazwie KR-IRL. Chleb ten nie zawiera mąki, przygotowuje się go na bazie ryżu i kaszy jaglanej. Do chleba można dodać otręby i zioła, żadnych słodkich dodatków typu miód, rodzynki. Jak podaje autor, chleb daje trwałe poczucie sytości i niebywały przypływ energii. Zachęca również do regularnego spożywania pieczywa na śniadanie i kolację (80-200g/dziennie) co gwarantuje w ciągu od 3 do 8 miesięcy utratę wagi i powrót do idealnej sylwetki. Poza tym doskonale odżywia komórki nerwowe. Chlebek można piec na patelni, w piekarniku lub na parze. Moją wersję chlebka przygotowałam nieco inaczej niż zaleca autor, do gotowej masy dodałam wodę a całość zmiksowałam tak aby konsystencja mieszaniny była gładka i łatwiejsza do rozprowadzenia, a chlebki po upieczeniu były cieniutkie, wygodne do przełożenia np. hummusem, świeżymi warzywami, a także wygodne do transportu w lunch boxie.


Składniki:

400 g ryżu
400 g kaszy jaglanej
150 g otrębów
sól do smaku dodałam himalajską
świeży tymianek, rozmaryn, kminek opcjonalnie

Na wypróbowanie proponuję przygotowanie chleba z połowy zalecanych powyżej proporcji.

Sposób przygotowania:

Do garnka o pojemności 4 l wlewamy 2,5 l wody, wsypujemy ryż, kaszę i gotujemy 15 minut. Następnie zostawiamy pod przykryciem na 10 minut.
Dodajemy otręby, sól, zioła, kminek i całość mieszamy.
Dla uzyskania luźniejszej konsystencji dodajemy 700 ml wody i blendujemy.
Piekarnik nagrzewamy do 200-250 C, na blaszce rozkładamy papier do pieczenia, nakładamy łyżką niewielkie porcje masy i równomiernie rozprowadzamy na grubość około 3 mm.
Pieczemy z funkcją termoobiegu 30 minut, aż się lekko przyrumienią.
Chleb można przechowywać w chłodnym miejscu około dwóch tygodni, zapakowany próżniowo nawet do roku.



poniedziałek, 14 marca 2016

WARZYWNE KOTLETY A' LA MIELONE



Smacznych i ciekawych przepisów na kotlety lub burgery nigdy za wiele. Zazwyczaj proste w przygotowaniu, są idealną alternatywa na tzw. szybki obiad. Smakują wyśmienicie zarówno same, jak i z dodatkami: pieczonymi ziemniakami, kaszą lub po prostu z bułką. Dzisiejsza propozycja zapewne przypadnie do gustu nie tylko weganom ale również tym z Was, którzy są na diecie bezglutenowej.


Składniki:

1 szklanka soi bio teksturyzowanej
3/4 szklanki mąki z ciecierzycy
500 ml bulionu warzywnego lub wody
1 cebula
2 ząbki czosnku
1/2 papryki czerwonej
3/4 szklanki groszku zielonego mrożonego
1/2 łyżeczki kuminu
1 łyżeczka majeranku
1 łyżka musztardy dijon
2 łyżki oleju
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

1. Soję zalać bulionem lub wodą i odstawić na godzinę.
2. Na patelni rozgrzać olej, wsypać kumin, majeranek, drobno posiekaną cebulę i czosnek. Zeszklić. 3. Następnie dodać pokrojoną w kostkę paprykę i mrożony groszek. Całość smażyć 5 minut.
4. Do miski przełożyć namoczoną soję, usmażone warzywa, mąkę z ciecierzycy, musztardę, sól i pieprz.
5. Dokładnie wyrobić do zwartej, jednolitej konsystencji. Jeśli będzie się rozpadała dodać jeszcze dwie łyżki mąki.
6. Całość odstawić na 10 minut, po czym przystąpić do formowania kotletów.
7. Gotowe smażyć z dwóch stron na złoty kolor.



czwartek, 10 marca 2016

SOCCA - CHRUPIĄCY CHLEBEK Z CIECIERZYCY



Socca to tradycyjny przysmak kuchni włoskiej, w zależności regionu zwany również farina, cecina. Smaczna i chrupiąca, banalnie prosta w przygotowaniu (mąka, woda, oliwa i sól-zagniatamy elastyczne ciasto i pieczemy w formie cieniutkich placków) Doskonała alternatywa dla tradycyjnego chleba lub kalorycznej pizzy. Niewielka porcja daje poczucie sytości na kilka godzin. Smakuje z rozmaitymi dodatkami, choć przyznam szczerze, że największą słabość mam do wersji z musem z pieczonej dyni, rukolą i ziarenkami ciecierzycy.


Składniki:

1 szklanka mąki z ciecierzycy
1,5 szklanki wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli

Przygotowanie:

Mąkę przesiać do miski, dodać sól, oliwę i dokładnie połączyć, tak aby ciasto osiągnęło elastyczną konsystencję. Jeśli będzie zbyt twarde i trudne do wyrobienia dodać nieco więcej wody.
Gotowe podzielić na dwie części (1 placek na jedna blaszkę) umieścić na papierze do pieczenia, przykryć drugim arkuszem papieru i rozwałkować na grubość 2-3 mm. Na wierzchu ułożyć ulubione dodatki np. ciecierzycę, pomidora lub bakłażana.Piec 15-20 minut w temperaturze 200 C.


sobota, 5 marca 2016

RAJASTHANI GATTA CURRY



Fenomenalne w swej prostocie i nadzwyczaj smaczne danie kuchni indyjskiej. Rajasthani Gatta Curry są to małe kluseczki a la gnocchi wykonane z mąki z ciecierzycy, przypraw i z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy lub tłuszczu kokosowego. Gotowe ciasto kroimy na małe kawałeczki, gotujemy a następnie lekko przestudzone smażymy na złoto w głębokim tłuszczu. Tak przygotowane łączymy z aromatycznym sosem. Danie można urozmaicić dodając do sosu ulubione warzywa lub przygotować je w wersji na słodko z dodatkiem mango.


Składniki:

1 szklanka mąki z ciecierzycy
1/2 szklanki mleka kokosowego
1/2 szklanki pomidorów konserwowych
1 łyżka posiekanej świeżej kolendry
1 łyżka świeżo mielonych nasion kolendry
1 łyżeczka całych nasion kolendry
1/4 łyżeczki nasion gorczycy
2 łyżki oleju
1 1/2 łyżeczki chili mielonego
1/2 łyżeczki kurkumy
kawałek świeżego imbiru ok.2 cm
szczypta asafetydy lub mielonego kuminu
sól do smaku


Sposób przygotowania:

Mąkę przesypać do miski, dodać olej, rozgniecione nasiona kolendry, 1/2 łyżeczki chili, asafetydę lub kumin i mieszając stopniowo dodawać wodę (ok. 1/2 szklanki), tak aby powstało elastyczne ciasto. Gotowe odstawić na 10 min.
Wilgotnymi dłońmi uformować z ciasta rulon o średnicy 2 cm i pokroić na kawałki dowolnej długości (najlepiej 2-2,5cm).
W garnku zagotować 500 ml wody z dodatkiem soli, kluski wrzucić do wrzątku i gotować 5 minut. Wodę zachować do przygotowania sosu.
Ugotowane i lekko przestudzone kluski smażyć na złoto w głębokim tłuszczu przez 5 min.
Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, wsypać pozostałe przyprawy, lekko podsmażyć. Dodać pomidory konserwowe, starty imbir, mleko i wodę (tę po gotowaniu klusek), energicznie wymieszać, przestudzić i zblendować.
Sos połączyć z kluseczkami i gotować 5 min. na wolnym ogniu.

Na sam koniec posypać posiekaną świeżą kolendrą.