sobota, 31 października 2015

DYNIOWO - KARMELOWE HALLOWEEN FRAPPE



To już ostatni przepis z dodatkiem dyni w tym roku, ale za to naprawdę wyśmienity - prawdziwy frykas.  Co prawda za oknem  jest dość zimno, ale może uda mi się Was namówić na to doskonałe frappe, które podane jako deser do kolacji  z okazji Halloween może okazać się hitem przyjęcia.


Składniki:

1 szklanka puree z dyni 
2 średnie obrane i zamrożone banany
1 puszka mleka kokosowego
1/2 szklanki cukru trzcinowego
1/2 łyżeczki kurkumy
szczypta cynamonu

Karmel:

1 szklanka cukru trzcinowego
1 szklanka wody

Sposób przygotowania karmelu:
1.Do małego rondelka wlewamy wodę i połowę miarki cukru, mieszamy tak aby cukier się rozpuścił.
2. Następnie wsypujemy pozostały cukier i wstawiamy rondelek na ogień.
3. Całość doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i tak gotujemy przez 1,5 godziny. 
Bardzo ważne! Podczas gotowania nie mieszamy roztworu łyżką ani żadnym innym przedmiotem! Możemy jedynie delikatnie potrząsać lub zakręcić rondelkiem. Włożenie do rondelka łyżki lub innego przedmiotu spowoduje skrystalizowanie się syropu.

Sposób przygotowania frappe:

1. Do kielicha blendera przełożyć dynię, zamrożone banany, mleko kokosowe, cukier, cynamon i wszystko dokładnie zmiksować.
2. Do szklanek wlać po niewielkiej porcji karmelu tak aby rozpływał się po ściankach. Dopełnić frappe dyniowym. Na wierzch dodać jeszcze po łyżce karmelu.


poniedziałek, 26 października 2015

SAMBAR - INDYJSKA ZUPA Z DYNI I SOCZEWICY



Wraz z nadejściem jesieni przyszedł czas na smaczną, pożywną i aromatyczną zupę z dyni i soczewicy w nowej, zupełnie innej i bardzo smacznej odsłonie. Soczewicę przyrządzam często, niezależnie od pory roku. Jesienią i zimą najczęściej  w postaci gęstych zawiesistych i rozgrzewających curry, natomiast latem  w formie lekkich sałatek i delikatnych  kremów.  Jednak jak do tej pory soczewicy w takiej wersji  smakowej na blogu jeszcze nie było. A to za sprawą aromatycznej orientalnej indyjskiej przyprawy Sambar masali.  Szczypta  mixu  dodana do potrawy  nadaje jej ciekawego, niepowtarzalnego smaku. Przyprawa kryje w sobie mieszaninę umiejętnie dobranych a następnie uprażonych przypraw. Zawiera między innymi: nasiona kolendry, gorczycy, kminek, papryczki chili, liście curry, kumin i asafetydę. Śmiało mogę powiedzieć, że Sambar Masala zaraz po Garam Masali to jedna z najsmaczniejszych przypraw, które do tej pory miałam okazję spróbować. Jeśli będziecie mieli ochotę przyrządzić ją własnoręcznie służę wypróbowanym przepisem, który udostępnię w następnym wpisie.


Składniki:

400 g  ugotowanej soczewicy
150-200 g dyni
1 puszka mleka kokosowego
1 średnia marchew
1 cebula
400 g pokrojonych pomidorów (mogą być konserwowe)
600 ml bulionu warzywnego lub wody
100 g fasolki szparagowej (mrożona lub z puszki)
1 1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki kuminu
2 cm świeżego imbiru
1 płaska łyżka Sambar masala
świeża kolendra lub pietruszka
2 łyżki oleju
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

1. Warzywa obrać i pokroić w drobną kostkę.
2. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, wsypać sambar masalę i kumin, podsmażyć kilka sekund mieszając aby przyprawa się nie przypaliła.
3. Dodać pokrojone w kostkę warzywa, kurkumę, smażyć około 5 minut, a następnie podlać całość dwiema chochlami bulionu. Przykryć i dusić do miękkości.
4. Dodać soczewicę, pokrojone pomidory, mleko kokosowe i  resztę bulionu.
5. Całość gotować przez 10 minut na wolnym ogniu.
6. Gotową potrawę posypać posiekaną natką kolendry lub pietruszki.


sobota, 24 października 2015

JAGLANA BAJADERKA



   Bajadera, Bajaderka, kartofelek lub ziemniaczek - wszystkim dobrze znane ciastko z odpadów cukierniczych. Niezbyt apetycznie i zachęcająco to brzmi, ale w rzeczywistości jest naprawdę smaczna. Osobiście takiej sklepowej bajaderki nigdy nie próbowałam, ale te domowe i owszem, bardzo lubię.
   Do zrobienia moich bajaderek wykorzystuję bakalie, dodaję kaszę jaglaną, karob, laskę wanilii, masło kokosowe i od czasu do czasu dla urozmaicenia niewielką ilość ciastek (najlepiej z płatków owsianych lub pełnoziarnistych) w wersji bezglutenowej ciastka można pominąć.
   Przygotowanie jaglanych bajaderek nie wymaga wielkiego nakładu czasu ani  wysiłku a są naprawdę wyśmienite. Zachęcam do wypróbowania.


Składniki:

1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki mleka roślinnego
2 łyżki karobu
4 łyżki syropu klonowego
150 g gorzkiej czekolady
1 szklanka różnych bakalii
4 łyżki masła kokosowego
2 łyżki amaretto
laska wanilii lub świeżo starta skórka z cytryny lub pomarańczy

Sposób przygotowania:

1.Kaszę przepłukać pod bieżącą wodą, wsypać do garnka, zalać 2 szklankami mleka roślinnego, dodać laskę wanilii i gotować do miękkości od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliło.

2. Przestudzoną kaszę wsypać do miski, dodać posiekane bakalie, karob, syrop klonowy, masło kokosowe, amaretto i rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladę, wszystko dokładnie połączyć.

3. Z gotowej masy formować kulki wielkości piłeczki pingpongowej, które  możecie obtoczyć np. w wiórkach kokosowych  lub płatkach migdałów.

4. Gotowe odstawić do lodówki na 2 godziny.


piątek, 16 października 2015

RUSTYKALNY CHLEB Z OLIWKAMI I TYMIANKIEM



Dzisiaj obchodzimy światowy dzień chleba. Z tej okazji przygotowałam dla Was i prosty i smaczny bochenek z dodatkiem czarnych oliwek i tymianku popularny na Półwyspie Iberyjskim.  Stosowany jest jako element tutejszych tapas podawanych zazwyczaj przed głównymi posiłkami, najczęściej w towarzystwie  sosu allioli. Moim zdaniem smakuje rewelacyjnie przygotowany w bardzo prostej formie, lekko podpieczony i delikatnie polany tylko oliwą z oliwek. Zapraszam do degustacji.


Składniki:

500 g mąki pszennej
370 ml letniej wody
15 g świeżych drożdży
1 łyżeczka melasy trzcinowej
1 łyżeczka soli
100 g czarnych drobno pokrojonych oliwek
1 łyżeczka suszonego tymianku



Sposób przygotowania:

1. W letniej wodzie rozrobić drożdże z melasą i solą.
2. Do miski przesiać mąkę, wlać rozrobione drożdże z melasą i solą, oliwki oraz roztarty tymianek, a następnie dokładnie wyrobić aż ciasto będzie gładkie i elastyczne.
3. Gotowe ciasto  uformować na kształt kuli, przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na dwie godziny.
4. Piekarnik nagrzać do temperatury 220 C, w środku umieścić naczynie z gorącą wodą.
5. Wyrośnięte ciasto delikatnie przełożyć na blaszkę wyłożoną pergaminem i posypaną mąką.
6 Piec 40 minut w temperaturze 220 C. Upieczony chlebek wyłożyć na kratkę i pozostawić do wystygnięcia.


środa, 14 października 2015

AROMATYCZNY DAL Z GROCHU ŁUSKANEGO



Pyszny i aromatyczny - po prostu rewelacyjny. Zdecydowanie smaczniejszy od tego przyrządzanego w tradycyjny sposób z ziaren soczewicy. Groch doskonale nadaje się do tego typu dań, idealnie komponuje się z orientalnymi przyprawami.
  Ciekawy, niepowtarzalny  smak potrawy zawdzięczam temu, że przed namoczeniem i gotowaniem ziarna grochu prażę przez ok 10 minut w rozgrzanym piekarniku - wówczas  nabierają one delikatnego orzechowego smaku.
  Gotowy dal posiada fantastyczną, gęsta, kremową konsystencję. Po ugotowaniu część ziaren zachowuje swoją postać, a część jest rozgotowana.
   Polecam tę wersję z uwagi na to, że  groch posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Jest doskonałym źródłem białka, zawiera dużą ilość aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie syntetyzuje, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas , magnez, fosfor, korzystne dla naszego wzroku witaminy C i K, a także witaminę młodości E. Jest bogaty w  błonnik który usprawnia pracę naszych jelit.
   Znając cudowne właściwości  grochu warto od czasu do czasu przygotować smaczne danie z dodatkiem tej wartościowej rośliny strączkowej. Dhal podaję z odrobiną mleka kokosowego i chlebkiem naan. Zapraszam do degustacji!


Składniki:

250 g grochu łuskanego
3 strąki papryki (czerwona żółta i zielona)
2 pomidory
1 cebula
2 cm świeżego imbiru
1 łyżeczka garam masala
1/2 łyżeczki kurkumy
5 ziaren kardamonu
1 łyżeczka kuminu
1 łyżka oleju
1,5 l bulionu warzywnego
1 liść laurowy
garść siekanej świeżej kolendry
sok z połowy cytryny
sól i pieprz do smaku


Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzać do temperatury 180 C. Blaszkę wyłożyć pergaminem, wsypać groch i prażyć 10 minut.
  Przestudzony przepłukać pod bieżącą wodą, następnie zalać bulionem i odstawić na 2-3 h. Wszystkie warzywa umyć i pokroić.
  Na patelni rozgrzać łyżkę oleju, wsypać kumin, kardamon i liść laurowy i podsmażyć. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę, pomidory, imbir,kurkumę i smażyć 5 minut. Następnie dodać namoczony groch razem z bulionem, całość przykryć i gotować do miękkości. Już na sam koniec doprawić garam masalą, sokiem z cytryny i świeżą kolendrą.


niedziela, 11 października 2015

CRUMBLE JABŁKOWO - BANANOWE


 Pyszne, pięknie pachnące dojrzałymi jabłkami i cynamonem bez dodatku mąki. Owoce upieczone  pod chrupiącą pierzynką mieszaniny płatków owsianych, migdałów i sezamu rozpływają się w ustach. Jabłkowo-bananowe crumble  doskonałe nadaje się na jesienny podwieczorek  podane z filiżanką kawy lub herbaty.

Składniki:

4 duże jabłka
4 dojrzałe banany
100 g masła kokosowego
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki soku z cytryny
80 g cukru jasnego trzcinowego, zmielonego
50 g płatków owsianych zmielonych
50 g drobno zmielonych migdałów
100 g prażonego zmielonego sezamu
szczypta soli


Sposób przygotowania:

1. Piekarnik rozgrzać do 200°C.
2. Masło kokosowe, sól, zmielone płatki owsiane, mąkę migdałową i sezamową wymieszać widelcem lub palcami tak aby powstała kruszonka. Odstawić do lodówki.
3. Jabłka i banany obrać następnie pokroić na grubsze kawałki.
4. Posypać cynamonem, skropić sokiem z cytryny.
5. Owoce ułożyć w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym  lub w małych  ceramicznych foremkach żaroodpornych, posypać kruszonką.
6. Piec ok. 25 minut, aż kruszonka się zrumieni.



środa, 7 października 2015

MINI PLACUSZKI Z SOCZEWICY


Dzisiaj przygotowałam dla Was przepis na smaczne bezglutenowe mini placuszki z soczewicy. Przepis jest uniwersalny ponieważ placki można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno. W tym drugim przypadku mogą spełniać funkcję przekąski np. mini tacos. Wszystko zależ od indywidualnych upodobań kulinarnych i kreatywności kucharza. Osobiście najczęściej podaję je na zimno z hummusem paprykowym i dodatkiem świeżych sezonowych warzyw. Placki są bardzo syte, kilka sztuk zaspokaja poczucie głodu na wiele godzin. Zapraszam!


Składniki:

1 szklanka ugotowanej lub konserwowej soczewicy
1/2 szklanki mąki z ciecierzycy
1/2 szklanki wody
1 łyżeczka kuminu
1 płaska łyżeczka sody
1 łyżeczka tymianku
Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

1. Wszystkie składniki zmiksować za pomocą blendera.
2. Gotową masę odstawić na 10-15 minut.
3. Następnie na maszynce do pieczenia naleśników lub patelni smażyć z dwóch stron małe placuszki.
4. Gotowe przechowywać najlepiej w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku przez kilka dni.


sobota, 3 października 2015

BEZGLUTENOWE PAKORY Z DYNIĄ




Pakory co prawda pojawiły się  na blogu już jakiś czas temu, jednak w takiej odsłonie maja dzisiaj swój debiut. Do tej pory nie miałam okazji próbować pakory z dodatkiem dyni, więc byłam bardzo ciekawa ich smaku. Ponieważ wiem z doświadczenia, że dynia doskonale komponuje się z orientalnymi przyprawami (przykładem tego może być chociażby ostatni przepis na ragout dyniowe), więc i w tym przypadku intuicja mnie nie zawiodła - dyniowe pakory udały się doskonale. Na wierzchu pokryte chrupiącą skórką natomiast w środku miękkie i aromatyczne. Podałam je z sosem pomidorowo-dyniowym i chlebkiem naan. Doskonale smakują także z ryżem basmati.


Składniki:

2 szklanki dyni startej na grubych oczkach
1 szklanka mąki z ciecierzycy
1/2 szklanki wody lub bulionu
1 cebula
2 ząbki czosnku ( opcjonalnie)
1 łyżeczka garam masali
1 łyżeczka ostrej papryki
2 cm świeżego imbiru
1/2 łyżeczki kuminu
1 łyżeczka soli
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

1. Do miski wsypać starta dynię, posiekaną cebulę, przyprawy, utarty imbir, mąkę z ciecierzycy, wodę i dokładnie wszystko wymieszać. Odstawić na 10 minut.
2. Następnie formować z masy kulki wielkości piłeczki pingpongowej.
3. Smażyć na głębokim oleju na złoty kolor.
4. Gotowe układać na papierowym ręczniku aby odsączyć nadmiar tłuszczu.