Mimo, że Hiszpanię kocham całym sercem, gdy zaczyna się jesień bardziej niż zwykle tęsknię za Polską. Jeżeli tylko mam taką możliwość pakuję najpotrzebniejsze rzeczy i udaję się w sentymentalną podróż w krainę mojego dzieciństwa – Góry Sowie – jedno z najpiękniejszych pasm górskich Sudetów. Tak też uczyniłam w tym roku, w związku z czym dzisiejszy wpis jest trochę inny niż pozostałe. Chciałabym zaprezentować Wam najbardziej malowniczy zakątek świata, w którym czas wyraźnie zwalnia, a naturę odczuwa się silniej niż gdziekolwiek indziej – moją rodzinną wioskę – Jugów.
Ostatnie dwa tygodnie spędziłam na wędrówkach po górach i lasach, rozkoszowaniu się ciszą i korzystaniu z całych sił z darów natury, którymi polska jesień obdarza Nas bardzo hojnie. Mowa tu o różnorodności jesiennych owoców, warzyw i grzybów. Grzybobranie w okresie wczesnej jesieni jest tu codziennym rytuałem, a jego efekty możecie oglądać na zdjęciach.
Korzystając z okazji chciałabym także zrobić małą promocję mojego regionu i zaprosić Was serdecznie w Góry Sowie, w których nacieszycie oczy pięknem natury, odetchniecie powietrzem tak czystym, że przyprawia o zawroty głowy, a zimą oddacie się narciarskiemu szaleństwu. Okolica jest również świetnie wyposażona we wszelką infrastrukturę turystyczną, więc jestem pewna że będziecie czuć się u Nas świetnie. Serdecznie Was zapraszam!
Aby jednak tradycji stało się zadość, a blog był kulinarny nie tylko z nazwy, zamieszczam także przepis na tartę z grzybów leśnych prosto z sowiogórskich lasów.
Tarta z leśnych grzybów zatopionych w musie z pieczonej dyni
Składniki na nadzienie:
2 szklanki pieczonej dyni
2 szklanki świeżych grzybów
1 szklanka śmietanki 30%
1 cm świeżego imbiru
2 żółtka
1 łyżka świeżego, siekanego tymianku
0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 ząbek czosnku
1 cebula
4 łyżki masła klarowanego lub oleju
świeżo mielony pieprz i sól do smaku
Sposób przygotowania:
Grzyby czyścimy, kroimy, płuczemy, a następnie gotujemy. Przestudzone odcedzamy. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju lub masła klarowanego, dodajemy posiekaną cebulę, podsmażamy na złoty kolor i odstawiamy do wystudzenia. Ugotowane grzyby również podsmażamy na pozostałych 2 łyżkach tłuszczu przez około 20 minut na wolnym ogniu.
Do wysokiego naczynia przekładamy podsmażoną cebulę, upieczoną dynię, śmietanę, żółtka, imbir, gałkę, czosnek i tymianek. Wszystko razem dokładnie miksujemy. Następnie łączymy z grzybami, doprawiamy solą i pieprzem.
Składniki na kruche ciasto:
300 g mąki
200 g masła
2 żółtka
szczypta soli
Sposób przygotowania:
Z powyższych składników zagnieść ciasto, umieścić w zamrażarce na godzinę. Następnie wykleić nim foremkę najlepiej o średnicy 30 cm. Umieścić foremkę w nagrzanym piekarniku, podpiekać w temperaturze 180 stopni przez około 10-15 minut. Na lekko przestudzone wylać masę grzybowo - dyniową i zapiekać jeszcze przez 40 min w 180 stopni. Smacznego !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz