sobota, 29 listopada 2014

PIECZONE KASZTANY W SOSIE CZEKOLADOWO - GRZYBOWYM




Jak wam się podoba połączenie gorzkiej czekolady i grzybów? Kontrowersyjne, nieprawdaż? Kiedy pierwszy raz usłyszałam o tym  dziwnym zestawieniu, z którego ponoć powstaje smak umami, nie specjalnie mnie to przekonało.
Jednak gdzieś w głowie utkwił mi ten przepis bo kilka dni temu, kiedy kupiłam kasztany, od razu pomyślałam, że może by tak przygotować je w sosie czekoladowo-grzybowym. Danie wyszło  naprawdę ciekawe i nietuzinkowe. Chrupiące kasztany, aromat grzybów, czekolady i łagodny posmak goździków… mmm... finezja smaku. Sos w konsystencji jest gładki, błyszczący, o ciemnobrązowym kolorze. Pieczone kasztany  podałam dodatkowo z makaronem soba, który moim zdaniem w takim połączeniu smakuje doskonale. Myślę, że ta propozycja zadowoli podniebienia smakoszy pieczonych kasztanów, jak i amatorów gorzkiej czekolady, a także dostarczy niezapomnianych doznań smakowych. Zapraszam do degustacji.




Składniki:
1 szklanka upieczonych kasztanów
1 garść suszonych grzybów (najlepiej prawdziwków)
50 g gorzkiej czekolady 80% zawartości kakao
pół kostki masła
200 ml śmietanki 30%
pół łyżeczki kurkumy
2 goździki
szczypta pieprzu cayenne
1 łyżka sosu sojowego
50 ml brandy (opcjonalnie)
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Grzyby zalać niewielką ilością wody, tak aby wychodziła 1 cm nad powierzchnię grzybów. Moczyć przez dwie godziny. Następnie przelać do niewielkiego garnka  i zagotować. Zmniejszyć ogień, dodać masło, czekoladę, sos sojowy, goździki i kurkumę. Dusić tak bez przykrycia około 20 minut, a następnie dodać brandy, śmietankę i dalej dusić przez kolejne 10 minut. Już na sam koniec dodać pieprz cayenne i w razie potrzeby dosolić. Podawać z makaronem soba. Smacznego!



czwartek, 27 listopada 2014

OWSIANE RACUCHY Z JABŁKIEM




Bardzo lubię racuchy i mogłabym smażyć i jeść je każdego dnia, ale ze względu na wysoką kaloryczność tej potrawy ograniczam się do przygotowywania ich raz na jakiś czas. Moje racuchy przyrządzam z mielonych płatków owsianych, drożdży i mleka roślinnego. Po usmażeniu są wyjątkowo puszyste, a smak i świeżość zachowują również następnego dnia.




Składniki:

2 szklanki zmielonych płatków owsianych
25 g świeżych drożdży
1,5 szklanki mleka roślinnego
2 łyżki stołowe cukru trzcinowego
0,5 łyżeczki cynamonu
szczypta soli
pokrojone w plasterki jabłka
skórka z cytryny
cukier puder do posypania




Sposób przygotowania:

W połowie szklanki mleka rozrabiamy drożdże z jedną łyżką mąki i łyżeczką cukru, odstawiamy do wyrośnięcia. Następnie do miski wsypujemy mąkę, wlewamy pozostałe mleko i wyrośnięte drożdże, dodajemy skórkę z połówki cytryny, cynamon, pozostały cukier i sól. Wszystko razem dokładnie mieszamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na pół godziny, ciasto powinno podwoić swoją objętość. Na patelni rozgrzewamy olej i łyżką nakładamy małe porcje ciasta a na wierzchu układamy po plasterku jabłka. Smażymy z obu stron na złoty kolor. Kiedy racuszki lekko przestygną posypujemy je cukrem pudrem. Smacznego.



poniedziałek, 24 listopada 2014

PIECZONY PASZTET Z SOCZEWICY I SUSZONYCH POMIDORÓW





 Jeden z moich ulubionych przysmaków. Nie jest trudny w przygotowaniu, a lista składników jest krótka i nieskomplikowana. Bardzo lubię i pomidory i soczewicę, więc to połączenie jest szczególnie bliskie memu sercu. Poza tym pomidory nadają ciekawego smaku mało wyrazistej soczewicy. Oprócz suszonych pomidorów  dodałam pesto bazyliowe połączone z wegańskim majonezem, które ma za zadanie nawilżyć i dodać sprężystości. Pasztet można podać tuż po upieczeniu z ryżem, kaszą lub surówkami. Na zimno stanowi doskonały dodatek do pieczywa.




Składniki:

1 szklanka soczewicy
150 g suszonych pomidorów
2 łyżki mąki z ciecierzycy
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka majeranku
1/2 szklanki pesto z bazylii
1/2 szklanki majonezu
2 łyżki oleju
sól, pieprz do smaku




Sposób przygotowania:

Soczewicę zalewamy wodą i moczymy przez całą noc, a następnie gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Pomidory również moczymy przez 2-3 godziny i  następnie drobno kroimy. Przestudzoną  soczewicę przepuszczamy przez maszynkę. Na patelni podgrzewamy tłuszcz, wsypujemy pokrojoną cebulę i rumienimy. Cebulę, drobno pokrojone pomidory, pesto majonez i pozostałe przyprawy dodajemy do soczewicy i dokładnie wyrabiamy. Masę przekładamy do natłuszczonej foremki i pieczemy przez 40-50 minut w 180 stopniach.



czwartek, 20 listopada 2014

SAŁATKA Z DZIKIEGO RYŻU, FASOLI I MIGDAŁÓW




Listopad może nie jest idealną pora na zimne przekąski i o wiele przyjemniej jest zjeść coś ciepłego i rozgrzewającego, ale czasami nachodzi nas chętka na coś innego, na przykład na sałatkę .Dzisiaj chciałabym zaprosić Was do wypróbowania  właśnie takiej eksperymentalnej, która wyszła bardzo smaczna.
 Aby ją przygotować potrzebujemy tylko z trzech składników: dzikiego ryżu, czarnej fasoli i  prażonych migdałów. Cały sekret jej smaku zawarty jest w oryginalnym, niepowtarzalnym dressingu. Zapraszam do degustacji !




Składniki:

1 szklanka dzikiego ryżu
1 szklanka ugotowanej czarnej fasoli
3/4 szklanki migdałów




Dressing:

4 łyżki oleju orzechowego
1 łyżka soku z limonki
1 łyżeczka cukru trzcinowego
1 łyżeczka sosu sojowego
1 łyżeczka startego imbiru
szczypta cayenne i cynamonu




Sposób przygotowania:

Do garnka wlewamy dwie szklanki wody, dodajemy łyżkę soli, wsypujemy ryż i gotujemy do miękkości. Następnie odcedzamy na sicie i przelewamy wodą. Dobrze odsączony wsypujemy do miski, dodajemy fasolę, uprażone i  posiekane migdały, polewamy dressingiem i delikatnie mieszamy. Najsmaczniejsza jest po kilku godzinach, kiedy smaki się przegryzą. Można dodać drobno pokrojone listki melisy. Smacznego !

poniedziałek, 17 listopada 2014

REGENERUJĄCY DRINK




Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na smacznego i cudownie regenerującego drinka na bazie soku z kapusty z dodatkiem  cytryny, jabłka i natki pietruszki. Pijąc taką miksturę raz dziennie już po tygodniu poczujecie znaczący przypływ energii. Można go przyrządzać z kapusty zwykłej, pekińskiej i czerwonej. Wszystkie są doskonałym źródłem witaminy C, potasu i wapnia. Razem z witaminami E, C i beta-karotenem zmniejszają ryzyko występowania zmian miażdżycowych i rozwoju nowotworów.




Lista prozdrowotnych  właściwości jest bardzo długa i nie ulega najmniejszej wątpliwości, że szczególnie  w okresie jesienno-zimowym warto pofatygować się i włożyć odrobinę pracy w przygotowanie tak cennego dla naszego zdrowia koktajlu. Przy niskim nakładzie budżetowym możemy codziennie zaserwować naszemu organizmowi porządny zastrzyk witaminowy, który  z pewnością zwróci się nam z nawiązką, zapewniając nam odporność, zdrową, piękną cerę i doskonałe samopoczucie. Polecam !




Składniki:

1/4 główki świeżej kapusty
1 jabłko
1 cytryna
garść świeżej natki pietruszki




Sposób przygotowania:

 Cytrynę wyczyścić dokładnie szczoteczką i razem ze skórką przepuścić przez sokowirówkę, następnie kapustę, jabłko i natkę pietruszki. Dokładnie wymieszać i mamy drink gotowy do spożycia.
Świeża kapusta ma charakterystyczny, ostry zapach i nie każdy za nim przepada (na przykład ja), więc aby nieco go złagodzić dodałam szczyptę majeranku i odrobinę świeżej bazylii. Smacznego.

sobota, 15 listopada 2014

CURRY Z PIECZONYCH BATATÓW I DYNI




Słodko-pikantne, rozgrzewające, przepięknie pachnące. Takie właśnie jest curry z batatów i dyni z dodatkiem mleka kokosowego.
W konsystencji aksamitno-kremowe, z kawałkami miękkiej, ale nie rozgotowanej dyni i batatów. Imbir i chili nadają potrawie ostrego i wyrazistego smaku. Danie doskonale nadaje się na tę porę roku. Curry możemy podać  z indyjskimi chlebkiem naan lub z tradycyjnym pieczywem. Zachęcam do wypróbowania!  




Składniki:
250 g pieczonej dyni
250 g pieczonych batatów
200 ml mleka koksowego
200 ml bulionu warzywnego
1 papryczka chili
1 łyżeczka tartego imbiru
1 płaska łyżeczka czarnego sezamu
1 łyżeczka pasty curry
1 garść prażonych migdałów
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka posiekanej kolendry lub pietruszki
2 łyżki oleju
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, wsypujemy sezam, papryczkę chili i tarty imbir. Podsmażamy. Dodajemy upieczone, pokrojone w kostkę bataty i dynię, smażymy przez 5 minut, a następnie całość podlewamy bulionem warzywnym i mlekiem kokosowym, doprawiamy solą, dodajemy pastę curry, sos sojowy, migdały, mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu około 10 minut. Na koniec wlewamy sok z cytryny dodajemy kolendrę lub pietruszkę. Smacznego!

środa, 12 listopada 2014

FARSZYNKI WARZYWNE




Farszynki to danie pochodzące z regionu Warmii i Mazur. Tradycyjnie są faszerowane mięsem, a ciasto przygotowuje się z dodatkiem jaj, jednak  farszynki mojego przepisu są wegańskie, smaczne i sycące. Można je podawać na ciepło i na zimno, z surówkami lub sosami. Farsz do klusek zrobiłam z soczewicy i czerwonej papryki. Przyprawiłam pastą curry, imbirem i kurkumą. Wyszły całkiem smaczne, a la indyjskie. Do przygotowania ciasta możecie użyć ziemniaków, które zostaną wam z obiadu, nawet takich kilkudniowych z tym, że przechowywanych oczywiście w lodówce. Przygotowanie na początku może być nieco kłopotliwe, jednak z czasem okazuje się to zupełnie proste zadanie. Najsmaczniejsze są jeszcze gorące zaraz po usmażeniu - chrupiące i delikatne. Zapraszam do degustacji!




Składniki na ciasto:

1 kg ugotowanych ziemniaków
150 g mąki ziemniaczanej
100 g mąki kukurydzianej
1/2 łyżeczki soli




Składniki na farsz:

1 papryka czerwona
1 średnia cebula
3/4 szklanki ugotowanej soczewicy
1 łyżeczka pasty curry
1/2 łyżeczki tartego imbiru
szczypta kurkumy
szczypta kuminu
szczypta chili
sól do smaku
2 łyżki oleju




Sposób przygotowania:

Ziemniaki, zmielić w maszynce lub przecisnąć przez praskę. Dodać mąkę ziemniaczaną i kukurydzianą. Wyrobić ciasto (jeśli będzie zbyt suche dodać 4-5 łyżek wody), doprawić solą. Na patelni rozgrzać dwie łyżki oleju, wsypać kumin, lekko podsmażyć, dodać posiekaną cebulę i pokrojoną drobno paprykę. Wymieszać i smażyć na wolnym ogniu 15-20 minut. Następnie dodać soczewicę i wszystkie pozostałe przyprawy, wymieszać, przełożyć do wysokiego naczynia i rozdrobnić blenderem tak, aby pozostawały kawałki papryki i soczewicy. Dłonią nabieramy porcje ciasta, spłaszczamy, a następnie na środek nakładamy farsz i sklejamy, tworząc podłużne krokieciki. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z dwóch stron na złoty kolor.



czwartek, 6 listopada 2014

TARTA Z FIGAMI I SEREM TOFU




Dzisiaj zapraszam do wypróbowania smacznej wegańskiej tarty na kruchym cieście, wypełnionej  delikatnym, aromatycznie przyprawionym tofu z dodatkiem świeżych fig i miąższu granatu. Tarta prezentuje się bardzo apetycznie i może być ciekawym urozmaiceniem naszego menu na szczególne okazje i nie tylko. Smakuje doskonale na ciepło i na zimno.




Składniki na ciasto:

1,5 szklanki mąki
5 łyżek śmietanki sojowej
125 g margaryny roślinnej
szczypta soli




Składniki na farsz:

300 g sera tofu
200 ml śmietanki sojowej
2 łyżki mąki kukurydzianej
1 czerwona cebula
1 łyżeczka sosu sojowego
0,5 łyżeczki świeżo utartej gałki muszkatołowej
1 łyżka oleju
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz do smaku




Sposób przygotowania :

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy schłodzoną i pokrojoną w kostkę margarynę, śmietanę sojową, sól, wodę i energicznie zagniatamy. Następnie umieszczamy w zamrażarce na ok. pół godziny. W tym czasie tofu przepuszczamy przez maszynkę. Cebulę kroimy i podsmażamy na łyżce oleju. Do przekręconego tofu dodajemy śmietanę, sos sojowy, gałkę muszkatołową, 2 łyżki mąki kukurydzianej, sok z cytryny, sól i pieprz do smaku. Natłuszczoną foremkę o średnicy 26 cm wykleić schłodzonym ciastem, obciążyć fasolą i piec ok 20 minut w temperaturze  180 stopni. Na podpieczone ciasto wylać masę serową, poukładać  połówki figi i piec aż się lekko przyrumieni (około 25 minut). Tuż przed podaniem wierzch posypujemy pestkami granatu. Smacznego!