wtorek, 30 września 2014

JESIENNE INSPIRACJE PROSTO Z GÓR SOWICH


Mimo, że Hiszpanię kocham całym sercem, gdy zaczyna się jesień bardziej niż zwykle tęsknię za Polską. Jeżeli tylko mam taką możliwość pakuję najpotrzebniejsze rzeczy i udaję się w sentymentalną podróż w krainę mojego dzieciństwa – Góry Sowie – jedno z najpiękniejszych pasm górskich Sudetów. Tak też uczyniłam w tym roku, w związku z czym dzisiejszy wpis jest trochę inny niż pozostałe. Chciałabym zaprezentować Wam najbardziej malowniczy zakątek świata, w którym czas wyraźnie zwalnia, a naturę odczuwa się silniej niż gdziekolwiek indziej – moją rodzinną wioskę – Jugów. 

Ostatnie dwa tygodnie spędziłam na wędrówkach po górach i lasach, rozkoszowaniu się ciszą i korzystaniu z całych sił z darów natury, którymi polska jesień obdarza Nas bardzo hojnie. Mowa tu o różnorodności jesiennych owoców, warzyw i grzybów. Grzybobranie w okresie wczesnej jesieni jest tu codziennym rytuałem, a jego efekty możecie oglądać na zdjęciach.







Korzystając  z okazji chciałabym także zrobić małą promocję mojego regionu i zaprosić Was serdecznie w Góry Sowie, w których nacieszycie oczy pięknem natury, odetchniecie powietrzem tak czystym, że przyprawia o zawroty głowy, a zimą oddacie się narciarskiemu szaleństwu. Okolica jest również świetnie wyposażona we wszelką infrastrukturę turystyczną, więc jestem pewna że będziecie czuć się u Nas świetnie. Serdecznie Was zapraszam!








Aby jednak tradycji stało się zadość, a blog był kulinarny nie tylko z nazwy, zamieszczam także przepis na tartę z grzybów leśnych prosto z sowiogórskich lasów. 

Tarta z leśnych grzybów zatopionych w musie z pieczonej dyni




Składniki na nadzienie:

2 szklanki pieczonej dyni
2 szklanki świeżych grzybów 
1 szklanka śmietanki 30%
1 cm świeżego imbiru 
2 żółtka 
1 łyżka świeżego, siekanego tymianku 
0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 ząbek czosnku
1 cebula
4 łyżki masła klarowanego lub oleju
świeżo mielony pieprz i sól do smaku





Sposób przygotowania:

 Grzyby czyścimy, kroimy, płuczemy, a następnie gotujemy. Przestudzone odcedzamy. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju lub masła klarowanego, dodajemy posiekaną cebulę, podsmażamy na złoty kolor i odstawiamy do wystudzenia. Ugotowane grzyby również podsmażamy na pozostałych 2 łyżkach tłuszczu przez około 20 minut na wolnym ogniu.
 Do wysokiego naczynia przekładamy podsmażoną cebulę, upieczoną dynię, śmietanę, żółtka, imbir, gałkę, czosnek i tymianek. Wszystko razem dokładnie miksujemy. Następnie łączymy z grzybami, doprawiamy solą i pieprzem.

Składniki na kruche ciasto:

300 g mąki
200 g masła
2 żółtka
szczypta soli

Sposób przygotowania:

Z powyższych składników zagnieść ciasto, umieścić w zamrażarce na godzinę. Następnie wykleić nim foremkę najlepiej o średnicy 30 cm. Umieścić foremkę w nagrzanym piekarniku, podpiekać  w temperaturze 180 stopni przez około 10-15 minut. Na lekko przestudzone  wylać masę grzybowo - dyniową i zapiekać jeszcze przez 40 min w 180 stopni. Smacznego !




poniedziałek, 29 września 2014

FALAFEL W SOSIE CHRZANOWO - MIGDAŁOWYM

Falafele można przyrządzić na tysiąc sposobów i zawsze się udają. Waśnie dlatego to danie  bardzo często gości  na moim stole. Były już zapiekane, burgery i tradycyjne, a dziś pora na  kolejną odsłonę falafeli - w delikatnym sosie chrzanowo-migdałowym. Falafele najlepsze są następnego dnia - wówczas  pięknie przejdą aromatem ziół i przypraw.  Proponuję podać z ryżem basmati lub jaśminowym. Smacznego.




Przepis na falafel znajdziesz tutaj

Przepis na sos chrzanowo-migdałowy:

2 łyżki chrzanu
400 ml śmietanki migdałowej
1/2 szklanki bulionu warzywnego
1 łyżeczka sosu sojowego
2 łyżki płatków migdałowych
1 łyżeczka tabasco
1 łyżka siekanej bazylii
1 łyżeczka maizeny
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta tymianku
sól, pieprz do smaku




Sposób przygotowania:

Do wysokiego naczynia wlewamy śmietankę, dodajemy bulion, chrzan, przyprawy, łyżeczkę maizeny i wszystko razem miksujemy, a następnie przelewamy do garnka i gotujemy. Tak przygotowanym sosem zalewamy  falafele i gotujemy jeszcze przez 5 minut na małym ogniu. Na sam koniec  dodajemy posiekaną świeżą bazylię.

piątek, 19 września 2014

STIR - FRY Z TOFU, FIGAMI I RUKOLĄ




 Pyszne i szybkie danie z patelni , doskonałe na drugie śniadanie lub kolację. W tym wypadku dowolność produktów i kombinacji jest nieograniczona. Korzystając z sezonu na  ulubione figi postanowiłam dodać je do dzisiejszego stir-fry. Zapraszam!





Składniki:

100 g sera tofu
2 świeże figi
2 ząbki czosnku
garść rukoli
1 łyżka orzechów  włoskich lub nerkowców
1 łyżeczka orzeszków piniowych
2 łyżki oleju




Sposób przygotowania:

Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oleju, wrzucamy pokrojony czosnek i orzechy, podsmażamy, dodajemy pokrojone lub pokruszone tofu i smażymy 2 minuty. Następnie dodajemy pokrojone  figi. Na sam koniec dorzucamy garść rukoli (nie smażymy!), delikatnie łączymy, doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i odrobiną soku z cytryny. Smacznego!

sobota, 13 września 2014

PUDDING Z NASION LNU




Nasiona lnu, niepozorne z wyglądu i niezwykle przyjemne w dotyku, są wyjątkowym, choć niedocenianym dobrodziejstwem natury. Regularnie spożywane zagwarantują nam piękną cerę, lśniące włosy i silne paznokcie. Poza tym wspomagają regulację poziomu cholesterolu, działają przeczyszczająco, odchudzająco. Olej z nasion lnu jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-6 i witaminy E. To tylko niektóre z szerokiej gamy właściwości prozdrowotnych siemienia lnianego. Dlatego też dzisiaj chcę Wam zaprezentować mój autorski przepis na pyszny i zdrowy pudding z tych nasion. Deser w smaku jest bardzo ciekawy, wyczuwalne kawałeczki nasion w połączeniu  z prażonymi migdałami, karobem i kakao dostarczają nam cudownych doznań - to po prostu uczta dla podniebienia. W mojej opinii deser jest naprawdę wykwintny i oryginalny w smaku. Polecam!




Składniki:

0,5 szklanki mleka roślinnego
1 czubata łyżka siemienia lnianego
2 łyżki syropu z agawy lub klonowego
1 dojrzałe mango
1 łyżeczka soku z cytryny




Do dekoracji:

0,5 szklanki prażonych, tłuczonych migdałów
0,5 łyżeczki karobu
0,5 łyżeczki kakao





Sposób przygotowania:

Nasiona moczymy w mleku, najlepiej całą noc. Gotowe przelewamy do blendera, dodajemy obrane i pokrojone mango, słód, sok z cytryny i wszystko razem dokładnie miksujemy. Gładki lśniący pudding przelewamy do szklanek, posypujemy grubo mielonymi migdałami a  wierzch dekorujemy  mieszanką karobu i kakao. Odstawiamy do lodówki na dwie godziny aby smaki się przegryzły. Smacznego!

wtorek, 9 września 2014

HUMMUS Z PIECZONEJ PAPRYKI




Kilka dni temu robiłam zimowe zapasy z pieczonej papryki, a  dzisiaj z jej udziałem przygotowałam smaczny, aksamitny i delikatny paprykowy hummus. Papryka po upieczeniu ma intensywny smak, przez co, dodana do humusu, nadaje mu zupełne nowego charakteru, co czyni go innym, ale na pewno nie gorszym od tradycyjnego. Hummus wykorzystywany jest powszechnie jako dodatek do pieczywa, dekoruje się nim tapas. Świetnie nadaje się również jako wypełnienie do wrapów, jednak najbardziej smakują mi faszerowane nim koktajlowe pomidorki – po prostu rewelacja .  Moi domownicy uważają, że jest o wiele smaczniejszy od tradycyjnego i zajadają się nim na okrągło. Myślę, że hummus w każdej wersji jest godny polecenia, a tym z pieczonej papryki zachwycą się zwłaszcza fascynaci i odkrywcy nowych smaków.




Składniki:

1,5 szklanki gotowanej ciecierzycy
2 szklanki pieczonej papryki
2 czubate łyżki pasty sezamowej
2 ząbki czosnku
0,5 łyżeczki mielonego kminku
sos z połowy cytryny
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wsypujemy do kielicha blendera, miksujemy do uzyskania gładkiej aksamitnej konsystencji.
Gotowy hummus przekładam do pojemnika szczelnie zamykamy. Przechowujemy w lodówce.



sobota, 6 września 2014

PIECZONA PAPRYKA




Dziś przedstawię Wam  prosty sposób na smaczną, pieczoną paprykę.  Przygotowana w takiej formie zachowuje całe bogactwo smaku i aromatu. Po upieczeniu skórka z łatwością daje się usunąć, a papryka jest bardzo delikatna, a jednocześnie nie rozlatuje się. Polana smacznym sosem uzyskanym podczas pieczenia nabiera dodatkowych walorów smakowych . Podajemy w formie przystawki lub jako dodatek do zapiekanek, sałatek, makaronów. Może również posłużyć jako składnik hummusu. Polecam!




Składniki:

1 kg papryki
oliwa z oliwek
sól





Sposób przygotowania:

Paprykę myjemy i osuszamy. Każdy strąk smarujemy dokładnie oliwą, układamy w naczyniu żaroodpornym, solimy i pieczemy przez godzinę w temperaturze 180 C . Następnie przykrywamy naczynie folią aluminiową i pieczemy jeszcze 30 minut. Upieczoną paprykę studzimy, obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne, palcami rozrywamy na kawałki i układamy na talerzu lub w słoiku.  Zalewamy powstałym podczas pieczenia sosem. Dodatkowo można dodać świeże zioła, doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Smacznego !



wtorek, 2 września 2014

PUDDING Z NASION CHIA I KAROBU




Dzisiaj chcę się z Wami podzielić przepisem na wyśmienity deser z nasion chia połączonych z karobem i smakowitą owocową frużeliną. Deser jest bardzo odżywczy a zarazem niskokaloryczny wiec może sobie na takie szaleństwo pozwolić nawet osoba dbająca o linię. Deser wygląda bardzo apetycznie: nasiona chia zmiksowane z karobem i gorzką czekoladą nabierają pięknego koloru a konsystencja jest gładka i lśniąca. Wierzch puddingu pokrywa owocowa, intensywnie pachnąca frużelina. Deser z powodzeniem można  zaserwować na specjalną okazję, gdyż prezentuje się naprawdę imponująco.





Składniki:

1,5 szklanki mleka roślinnego
6 łyżki nasion chia
30 g gorzkiej czekolady
4 łyżki karobu





Frużelina:

200 g ulubionych owoców ( w tym przypadku mango i brzoskwinia )
sok z jednej cytryny
4 łyżki cukru trzcinowego
0,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Przygotowanie deseru:

Nasiona zalewamy mlekiem i odstawiamy (najlepiej na całą noc) do lodówki.
Napęczniałe nasiona przelewamy do blendera, dodajemy karob, rozpuszczoną gorzką czekoladę i wszystko razem miksujemy. Do miseczek lub szklanek przelewamy powstały w ten sposób pudding, na wierzch polewamy odrobiną frużeliny (której sposób przygotowania znajdziecie poniżej) i dekorujemy owocami.





Przygotowanie frużeliny:

Owoce płuczemy, przekładamy do garnka, dodajemy sok z cytryny, cukier i gotujemy mieszając aż cukier się rozpuści(owoce można zmiksować). Mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w trzech łyżkach wody i wlewamy do garnka. Zagotowujemy.