sobota, 30 kwietnia 2016

WARZYWNE MINI TORTILLAS



Tortilla pojawiała się już niejednokrotnie na blogu, jednak w takiej wersji, z warzywami, wegańskiej i do tego bezglutenowej jeszcze nie było. Tym razem nieco inaczej niż w poprzednich przepisach do połączenia wszystkich składników użyłam mąki z groszku siewnego (harina de almortas - więcej szczegółów o tym produkcie w jednym z kolejnych postów), która podobnie jak mąka z ciecierzycy sprawdza się doskonale w tego typu potrawach, nadaje odpowiedniej konsystencji i pozwala w dowolnym kształcie formować tortille. Jeśli chodzi o smak to jest zdecydowanie delikatniejszy, lekko orzechowy. Mini tortilla jest idealną przekąską na grilla można jeść ją na zimno z różnymi dodatkami lub upiec i podać z bardzo smacznym i wyrazistym sosem z pieczonych papryk i dodatkiem pasty miso. Takie połączenie zdecydowanie polecam i zachęcam do wypróbowania (przepis na sos w następnym wpisie).


Składniki:

1 średniej wielkości batat
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek selera (korzeń)
4 łyżki mąki z groszu siewnego lub ciecierzycy
2 ząbki czosnku
garść siekanej kolendry
szczypta mielonego kuminu
1 łyżeczka octu jabłkowego
sól do smaku

Przygotowanie:

Warzywa obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, posypać solą i odstawić na 10 minut.
Następnie dodać mąkę, przyprawy, siekaną kolendrę i ocet. Jeśli całość będzie zbyt sucha kapnąć odrobinę wody (2-3 łyżki) aby można było swobodnie kształtować tortillę. Dokładnie wymieszać.
Gotowe smażyć na patelni w niewielkiej ilości tłuszczu z dwóch stron na złoty kolor. Można także niewielkie porcje ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec 30 minut w piekarniku w temperaturze 180C.




poniedziałek, 25 kwietnia 2016

GOŁĄBKI Z CIECIERZYCĄ W SOSIE JABŁKOWO - PAPRYKOWYM



Chyba każda z nas ma swój ulubiony i wypróbowany przepis na gołąbki, a także sekretny do nich dodatek, który sprawia ze są jedyne i niepowtarzalne w smaku. Również i moja dzisiejsza propozycja nieco odbiega od standardowego przepisu ponieważ jeden ze składników jakim jest biały ryż zastąpiłam brązowym, dodałam do niego nieco gotowanej ciecierzycy, podsmażoną cebulę i przyprawy. Do zawinięcia użyłam delikatnie sparzonych liści kapust pekińskiej. Całość polałam sosem z pieczonych jabłek, papryki i karmelizowanej cebuli, a następnie zapiekłam w piekarniku.


Składniki:

1 średnia główka kapusty pekińskiej
1 szklanka ryżu brązowego
1 puszka gotowanej ciecierzycy
1 cebula
szczypta gałki muszkatołowej i majeranku
sól i pieprz do smaku

Na sos:

2 upieczone jabłka
2 upieczone papryki
2 cebule szalotki
łyżka octu balsamicznego
sól i pieprz do smaku
1 łyżka oliwy

Na patelni rozgrzać tłuszcz, dodać pokrojoną drobno cebulę, zeszklić i przestudzić. Z upieczonych jabłek i papryk usunąć gniazda nasienne, pokroić, a następnie umieścić w kielichu blendera, dodać zeszkloną cebulę, ocet balsamiczny, sól, pieprz i zmiksować na gładką konsystencję.

Przygotowanie gołąbków:

W dużym garnku zagotować wodę, posolić i na 2 minuty wrzucić liście kapusty pekińskiej. Następnie wyciągnąć i osuszyć.
Ryż ugotować do miękkości w dwóch szklankach osolonej wody.
Na patelni rozgrzać tłuszcz, dodać posiekaną cebulę, rozgniecioną widelcem ciecierzycę, a następnie połączyć z ryżem i doprawić.

Farsz nakładać niewielkimi porcjami na liście kapusty pekińskiej, zawinąć tak jak tradycyjnie gołąbki i ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Polać sosem jabłkowo-paprykowym. Umieścić w nagrzanym do 180C piekarniku i piec przez 30 minut.


sobota, 23 kwietnia 2016

WEGAŃSKIE CHORIZO



Majówka coraz bliżej więc i przepis na smaczne, wegańskie, bezglutenowe chorizo na pewno się przyda. Kiełbaski są proste w przygotowaniu, można je zrobić nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem.  Idealne na grilla, apetycznie się przypiekają, doskonałe na zimno jako dodatek do kanapek. W smaku wyraziste, aromatyczne i dość pikantne.


Składniki:

250 g soi bio teksturyzowanej
200 g maki z ciecierzycy
2 ząbki czosnku
2 łyżki papryki pikantnej
1 łyżeczka kolendry w ziarnach
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
po 1 łyżeczce majeranku i tymianku
1 l bulionu warzywnego
2 łyżki drożdży piwnych
sól do smaku

Przygotowanie:

Soję przesypać do garnka, zalać bulionem i zagotować. Dodać mąkę z ciecierzycy, wszystkie przyprawy i ponownie zagotować. Powstanie gęsta zwarta konsystencja, z której po przestudzeniu formujemy dowolnej wielkości kiełbaski. Następnie zawijamy w folię spożywczą tak jak cukierka, umieszczamy w garnku z gotującą się wodą i parzymy pół godziny na wolnym ogniu. Po przestudzeniu usunąć folię.   


wtorek, 19 kwietnia 2016

PYSZNE WEGAŃSKIE KROKIETY ZE ŚWIEŻĄ KAPUSTĄ



Rollos de primavera to chrupiąca, aromatyczna i bardzo smaczna odmiana krokietów. Pierwszy raz spróbowałam ich wiele lat temu w Hiszpanii i od razu bardzo mi posmakowały. Choć nie są typową hiszpańską przekąską, gotowe można kupić w każdym tutejszym markecie lub w knajpie z chińskim jadłem. Osobiście jednak tego unikam i nie polecam, ponieważ te przygotowane w domu są o niebo smaczniejsze, a samo przygotowanie nie sprawi najmniejszego problemu nawet niedoświadczonemu kucharzowi. Przepis jest bardzo prosty. Aby wykonać ciasto wystarczy połączyć mąkę z wodą i solą, natomiast farsz to drobno poszatkowana świeża kapusta, trochę startej marchewki, niewielka ilość świeżego koperku, sól do smaku i odrobina pieprzu. Białą kapustę można zastąpić czerwoną lub dla urozmaicenia dodać pokrojoną w paseczki świeżą paprykę, pieczarki. Gotowe krokiety smakują idealnie podane lekko przestudzone z sosem słodko-kwaśnym lub odrobiną sosu sojowego.


Składniki:

Porcja na 10-12 naleśników średniej wielkości

200 g mąki
1 szklanka zimnej wody
sól do smaku

Farsz:

1/4 główki kapusty
1 duża marchew
świeży koperek według uznania
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Mąkę przesypać do wysokiego naczynia, wlać wodę, posolić i zmiksować tak aby nie było grudek. Odstawić na 10 minut.
Smażyć tak jak tradycyjne naleśniki na maszynce do naleśników lub patelni teflonowej bez tłuszczu.
Kapustę poszatkować, marchew obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
Warzywa przyprawić, dodać koperek i wymieszać.

Zawijanie i smażenie:

     Na każdy naleśnik nakładać porcję farszu i zawinąć tak jak tradycyjne krokiety. 
 Na patelnię wlać olej na wysokość 3 cm i na dobrze rozgrzanym smażyć krokiety z każdej strony na złoty kolor. 
Gotowe układać na papierowym ręczniku, aby usunąć nadmiar tłuszczu.


sobota, 16 kwietnia 2016

MUSAKA Z PIECZONYCH BURAKÓW I KASZY GRYCZANEJ




Dzisiejsza propozycja jest wariacją na temat tradycyjnej greckiej musaki. Standardowo danie wykonywane jest z bakłażana pokrojonego w cienkie plastry, z dodatkiem mięsa mielonego i pomidorów. W mojej modyfikacji bakłażana zastąpiłam pieczonymi burakami, natomiast farsz wykonałam z podsmażonych świeżych grzybów shitake i kaszy gryczanej. Potrawę wykończyłam sosem a la beszamelowym z mleka kokosowego z dodatkiem mąki z ciecierzycy i przypraw, który po upieczeniu tworzy chrupiącą smaczna warstwę i jednocześnie izoluje farsz przed wysuszeniem. Warzywna musaka doskonale smakuje podana zarówno na ciepło jak i na zimno. Smacznego!

Składniki:

4 średniej wielkości upieczone buraki
3/4 szklanki kaszy gryczanej ugotowane w 2 szklankach osolonej wody
1/2 szklanki pomidorów konserwowych
150 g świeżych grzybów shitake
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
sól i pieprz do smaku


Na sos:

400 ml mleka kokosowego
4 łyżki mąki z ciecierzycy
szczypta gałki muszkatołowej
sól do smaku
płatki migdałowe

Mleko przelać do wysokiego pojemnika dodać mąkę z ciecierzycy, sól, gałkę muszkatołową i całość dokładnie połączyć

Wykonanie:

Naczynie żaroodporne  o wymiarach 30x20 cm natłuścić i odstawić.
Na patelni rozgrzać 2 łyżki tłuszczu, dodać posiekaną cebulę i czosnek. Zeszklić, dodać posiekane grzyby i smażyć około 5 minut. Następnie dodać pomidory, kaszę gryczaną i 1/3 sosu z mleka kokosowego i połączyć.
Buraki pokroić na cieniutkie plasterki, wyłożyć cienką warstwą spód i boki naczynia żaroodpornego. Następnie wsypać około 2 cm warstwę kaszy, przykryć warstwą buraków i ponownie wsypać porcję kaszy i przykryć warstwą cienko pokrojonych buraków. Wierzch potrawy polać sosem i posypać płatkami migdałowymi.
Piec w temperaturze 180C przez 40 minut.


sobota, 9 kwietnia 2016

WEGAŃSKI POMARAŃCZOWY PASZTET Z FASOLI



Dzisiejsza propozycja to danie ekspresowe, jeżeli tylko użyjecie składników konserwowych (fasola, papryka). Wówczas wystarczy wszystkie produkty przełożyć do miski i zmiksować przy pomocy blendera na jednolitą masę, przyprawić i upiec.
Gotowy pasztet ma piękny kolor, a w smaku jest wyrazisty, z lekko wyczuwalną nutą pomarańczy i orientalnego curry, o delikatnej i gładkiej konsystencji. Doskonały jako dodatek do kanapek lub podany z sosem i warzywami jako pożywne danie obiadowe. Ostatnio odkryłam, że rewelacyjnie smakuje upieczony na grillu, więc jest idealną propozycją dla tych, którzy poszukują ciekawych grillowych wege przekąsek.


Składniki:

400 g fasoli konserwowej
250 g papryki konserwowej
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
1 łyżeczka przyprawy curry
1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej
1 łyżeczka kuminu
4 łyżki maki z ciecierzycy
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka oleju
sól i świeżo mielony pieprz do smaku


Przygotowanie:

Na patelni rozgrzać łyżkę oleju, dodać posiekany czosnek, wsypać kumin, paprykę słodką, curry i całość podsmażyć.
Do miski przełożyć fasolę i paprykę dodać podsmażone przyprawy i całość dokładnie zblendować. Następnie dodać mąkę z ciecierzycy, sok z cytryny, skórkę pomarańczową i ponownie zmiksować.

Foremkę keksówkę o dł. 25-27cm wyłożyć papierem do pieczenia, wlać masę, a następnie umieścić w piekarniku nagrzanym do 180C. Piec 40 minut. Kroić lekko przestudzony.

wtorek, 5 kwietnia 2016

WIOSENNE ROLADKI Z BAKŁAŻANA



Wiosna zagościła już u nas na dobre więc każdą wolną chwilę spędzamy aktywnie na świeżym powietrzu korzystając z ciepłych promyków słońca. Niebawem rozpocznie się sezon pikników i grillowania. Dzisiejszy przepis przygotowałam właśnie z myślą o nadchodzącym sezonie. Pomysł na wiosenne roladki z grillowanego bakłażana i pasty orzechowej zaczerpnęłam z tradycyjnego przepisu kuchni gruzińskiej. Podstawowy przepis nieco urozmaiciłam dodając do farszu suszone pomidory, świeże kiełki, cienkie paseczki marchewki i nieco sałaty. O tej porze roku roladki z zielonymi i świeżymi dodatkami wyglądają zachęcająco i zdecydowanie lepiej smakują.


Składniki:

2 świeże bakłażany
po 1/3 szklanki:
-orzechów włoskich
-prażonych migdałów
-suszonych pomidorów w zalewie olejowej
2 ząbki czosnku
garść posiekanej kolendry
1/2 łyżeczki mielonej kolendry, kuminu i czarnego pieprzu
3 łyżki oliwy
3 łyżki wody
1 łyżka soku z cytryny
sól do smaku

ponadto: kiełki, marchew, sałata


Przygotowanie:

Bakłażana pokrój na plastry o grubości około 3 mm, oprósz solą i odstaw na 10 minut.
Następnie papierowym ręcznikiem usuń nadmiar powstałej wody.
Na patelni grillowej obsmaż plastry z każdej strony po ok. 1 min.
Do blendera wsyp orzechy, migdały, pomidory, pozostałe przyprawy, dodaj 2 łyżki oleju, sok z cytryny i wodę. Całość zmiksuj.
Każdy plaster posmaruj niewielką ilością pasty orzechowej, dodaj odrobinę pokrojonej w paski marchewki, sałatę, kiełki i zawiń.

Gotowe roladki najlepiej odstawić na 1 h w chłodne miejsce.


piątek, 1 kwietnia 2016

STIR - FRY Z DZIKIEGO RYŻU I WARZYW



Dzisiejsza propozycja to smaczne połączenie brązowego ryżu i świeżych, lekko podsmażonych warzyw. Już jakiś czas temu wprowadziłam urozmaicenie i zdecydowanie częściej w tego typu daniach ryż biały zastępuje brązowym lub dzikim, przede wszystkim ze względu na jego właściwości odżywcze i prozdrowotne. Brązowy ryż jest dużo lepszym źródłem błonnika pokarmowego, składników mineralnych (sodu, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i manganu) oraz witamin (witaminy E, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, folianów). Ponadto posiada niższy indeks glikemiczny i jest wolno trawiony, przez co daje uczucie sytości przez dłuższy czas. W smaku jest lekko orzechowy i pachnie bardzo zachęcająco. Ten gatunek z powodzeniem można wykorzystać także do przygotowania dań sałatkowych lub risotto, choć trzeba przyznać, że nie absorbuje on smaku warzyw i przypraw tak jak przeznaczony do tego celu arborio. Daje za to możliwość wypróbowania nowego, niemniej ciekawego połączenia składników i smaku.


Składniki:

1 szklanka brązowego ryżu
250-300 g dowolnych świeżych warzyw (brokuły, marchew, papryka, cebula...)
1 czerwona cebula
2 łyżki oleju kokosowego
1 łyżeczka sezamu
sok z połówki cytryny
sól i pieprz do smaku


Przygotowanie:
 
Do garnka wlać dwie szklanki wody, posolić i zagotować.
Wsypać opłukany pod bieżącą wodą ryż i gotować do miękkości około 30 minut.
Po tym czasie ściągnąć garnek z ognia i zostawić ryż pod przykryciem na kolejne 10 minut.
Warzywa oczyścić i pokroić w niewielkie cząstki.
Na patelni typu wok rozgrzać 2 łyżki oleju kokosowego wsypać pokrojone warzywa i podsmażyć na silnym ogniu przez około 5 minut.
Warzywa połączyć z ryżem doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Całość delikatnie połączyć, a na koniec posypać sezamem.