poniedziałek, 27 kwietnia 2015

STEK Z KALAFIORA W SOSIE BURACZKOWO - SEZAMOWYM


 Bardzo smaczne  połączenie kalafiora, pasty sezamowej i gotowanych buraczków.  Przygotowany w takiej formie jest bardzo smaczny, w środku delikatny i miękki a na wierzchu przyrumieniony i chrupiący. Polany delikatnym sosem smakuje wybornie. Stek najlepiej podawać tuż po upieczeniu - wówczas jest najsmaczniejszy. W taki sposób  można  go również upiec na grillu.

Składniki:

 plaster kalafiora o grubości 2 cm
 oliwa z oliwek
 sól, pieprz do smaku


Sos buraczkowy:

 1 średni ugotowany burak
 1 łyżeczka pasty sezamowej
 1 łyżeczka oliwy
 1 łyżeczka syropu klonowego
 1 łyżeczka soku z cytryny

Wszystkie składniki sosu umieścić w wysokim naczyniu następnie zblendować tak aby powstał gładki sos.


Sposób przygotowania :

Z kalafiora wykroić stek o grubości 2 cm, posolić, posmarować oliwą. Obsmażyć na patelni z dwóch stron na złoty kolor (po dwie minuty na każdą stronę). Następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C i piec przez 30 minut.
Stek podawać polany sosem  i przyprawiony  świeżo mielonym pieprzem i ziarnami sezamu.

 Na stek najlepiej nadają się małe główki kalafiora, są zwarte i łatwiej wykroić z nich plastry.


wtorek, 21 kwietnia 2015

ARROZ TRES DELICIAS



Ryż trzy delicje jest typowym i bardzo popularnym daniem, które podaje się w większości chińskich restauracji. Jest smaczne i proste w przygotowaniu. Wystarczy trochę ugotowanego ryżu, marchewka, zielony groszek i jajka, które w wersji wegańskiej zastąpimy serem tofu. Dodatkowo gotowe danie można urozmaicić  dodając np. prażone pestki dyni i świeże zioła.


Składniki:

150 g ryżu
1 marchewka
35 g groszku mrożonego
75 g tofu
2 łyżki oliwy z oliwek
szczypta kurkumy
sól do smaku
1 łyżka sosu sojowego

Sposób przygotowania:

1. Ugotuj ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu ( można także użyć ryżu z    poprzedniego dnia).
2. Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, wsyp pokrojoną w słupki marchewkę i smaż    3 minuty.
3. Dodaj mrożony groszek i smaż dalej kolejne 3 minuty. Gotowe warzywa wyłóż    na talerz.
4. Ponownie rozgrzej patelnię z odrobiną oleju i szczyptą kurkumy, dodaj    pokruszone tofu. Mieszając od czasu do czasu smaż około 2 minuty.
5. Do usmażonego tofu dodaj wcześniej przygotowane warzywa (groszek,    marchewkę) ryż dopraw do smaku solą, sosem sojowym. Delikatnie  wymieszaj i całość smaż jeszcze  5 minut.
6. Podajemy na ciepło, najlepiej smakuje tuż po usmażeniu.


piątek, 17 kwietnia 2015

FILETY Z SELERA W SOSIE SŁODKO - KWAŚNYM



Seler - cudowne warzywo bogate w witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia  naszego organizmu. Posiada właściwości oczyszczające, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy. Ponadto seler jest niskokaloryczny - zawiera tylko 7 kcal w 100 g. To tylko niewielka część  wszystkich właściwości jakie posiada.


Moja rodzina uwielbia seler w każdej postaci. Jest obowiązkowym dodatkiem do zup i bulionów oraz głównym składnikiem większości sałatek i surówek.

Dzisiejsza propozycja to przepis na pieczone filety z selera w sosie słodko-kwaśnym z dodatkiem owoców nispero i czarnego czosnku. Danie jest bardzo smaczne, filety  z ciemnym i aromatycznym sosem  doskonale nadają się jako danie główne lub kolacja na ciepło.

 Piękny kolor jak i ciekawy smak sosu  uzyskałam  poprzez mieszaninie melasy trzcinowej i sosu teriyaki. Zapraszam do degustacji !


Składniki:

1 średni seler
3/4 szklanki bulionu warzywnego
1,5 łyżki melasy trzcinowej
2 łyżki sosu teriyaki
4-5 szt. owoców nispero
1 łyżka octu balsamicznego
2 ząbki czarnego czosnku

Sposób przygotowania:

Seler obieramy i kroimy w plastry o grubości 1,5-2 cm. Rozgrzewamy patelnię z odrobiną tłuszczu i smażymy z dwóch stron tak, aby filety były przypieczone. Obsmażone układamy na blaszce wyłożonej pergaminem, wkładamy do nagrzanego do 180 C piekarnika i pieczemy 30 minut.

Na tę samą patelnię w której smażyliśmy filety wrzucamy owoce nispero i również podsmażamy  tak aby lekko się przypiekły, a  następnie dodajemy melasę, ocet balsamiczny i sos teriyaki. Całość smażymy przez minutę. Dodajemy czosnek, całość podlewamy bulionem, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 10 minut, aby sos się zredukował.

Gotowe upieczone filety polewamy sosem, posypujemy grubo mielonym czarnym pieprzem i podajemy gorące. Smacznego !

niedziela, 12 kwietnia 2015

KIMCHI - KOREAŃSKI PRZYSMAK


Zawsze z nadejściem wiosny mam ochotę na ostre, wyraźne smaki. Dlatego też będąc kilka tygodni temu na bazarze kupiłam piękne główki pekińskiej kapusty, rzepę i marchew (taką fioletową, która poza tym że jest smaczna, to bardzo ładnie w naturalny sposób barwi kiszonkę).

Kimchi jest gotowe i najsmaczniejsze po sześciu tygodniach (chociaż zdarzyło mi się podjadać już po czterech). Wówczas intensywnie pachnie wszystkimi przyprawami, jest wyraziste, aromatyczne i bardzo pikantne, takie jak lubię.

Kiszonkę dodaję do zup, ryżu, sałatek, najczęściej jednak podaję ją z nuggetsami lub burgerami roślinnymi.

Kimchi jest naturalnym probiotykiem bogatym we wszelkie witaminy i posiada właściwości bardzo podobne do kiszonej kapusty.


Składniki:

3 główki kapusty pekińskiej
100 g świeżego imbiru
2 sztuki białej rzodkwi
6 średniej wielkości marchwi
6-8 ząbków czosnku
0,5 szklanki soli
50 g płatków chili

Sposób przygotowania:

1. Kapustę przekroić wzdłuż na 4 części i wypłukać pod bieżącą wodą.
2. Marchew i rzodkiew obrać i pokroić w słupki.
3. Do dużej miski przełożyć kapustę, marchew i rzodkiew przesypując solą.
4. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na 24 h.
5. Następnego dnia odlać powstałą wodę i dokładnie odcisnąć warzywa.
6. Imbir i czosnek obrać i zblendować na gładko.
7. Pastę i płatki chili połączyć, wetrzeć w kapustę, marchew i rzodkiew.
8. Tak przygotowane warzywa ułożyć ciasno w słoiku lub plastikowym pojemniku, szczelnie zamknąć.
9. Wstawić do lodówki na okres kiszenia 4-6 tygodni.
10. Gotową kiszonkę przechowywać w lodówce aż do wyczerpania zapasu.


środa, 8 kwietnia 2015

WEGAŃSKIE NUGGETSY


Dzisiaj przygotowałam  smaczne i aromatyczne nuggetsy z ciecierzycy, płatków owsianych z dodatkiem aromatycznych ziół i przypraw.

Zazwyczaj podaje je  z sałatą i świeżymi warzywami w formie dania stir-fry. Do tej przekąski idealnie pasują rozmaite dipy i sosy. Smakują doskonale na zimno jak i na ciepło.

 Usmażone  przełożone do pojemników, szczelnie zamknięte z powodzeniem  można przechowywać w zamrażarce. Po rozmrożeniu nie zmieniają smaku, formy ani konsystencji.


Składniki:

1 szklanka ciecierzycy suchej
1 szklanka płatków owsianych
2 ząbki czosnku
2 cm świeżego imbiru
1 łyżeczka przyprawy curry
0,5 łyżeczki kurkumy
1 szklanka przegotowanej zimnej wody
garść posiekanych ziół, bazylia,kolendra,tymianek
sól, pieprz do smaku
sok z połowy cytryny
tłuszcz do smażenia

Sposób przygotowania:

Ciecierzycę zalać trzema szklankami wody, odstawić na 24 h. Namoczoną przepłukać pod bieżącą wodą, odsączyć, przesypać do wysokiego naczynia, dodać szklankę wody zblendować. Następnie wsypać płatki owsiane, czosnek, imbir, przyprawę curry, sok z cytryny, sól i jeszcze raz dokładnie zmiksować. Na koniec dodać posiekane zioła, wymieszać. Odstawić na godzinę. Gotowe ciasto nabierać łyżka lub palcami, formować małe nuggetsy wielkości orzecha włoskiego a następnie smażyć na gorącym oleju na złoty kolor. Gotowe ułożyć na papierowym ręczniku aby usunąć nadmiaru tłuszczu. Smacznego !


piątek, 3 kwietnia 2015

BEZGLUTENOWA BABKA Z MAKIEM



Na moim świątecznym stole pośród wegańskich i wegetariańskich frykasów nie może zabraknąć również wielkanocnej babki. W tym roku będzie to bezglutenowa babka z makiem. Pyszna, puszysta i delikatna. Upieczoną i przestudzoną wystarczy tylko posypać cukrem pudrem, wówczas smakuje idealnie. Zapraszam!


Składniki:

5 jajek
1 szklanka cukru trzcinowego
1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
0,5 szklanki maku
200 g masła
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
otarta skórka cytryny

Ponadto:

mąka migdałowa do wysypania formy

Sposób przygotowania:

Jaja wbić do miski, miksując powoli wsypywać cukier. Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia i dodawać po łyżce do masy jajecznej, dalej miksując. Następnie wsypać mak, a na końcu roztopione gorące masło i skórkę cytrynową. Wszystkie składniki dokładnie połączyć. Foremkę natłuścić, wysypać mąka migdałową, wlać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C. Piec przez 50 minut. Smacznego !


środa, 1 kwietnia 2015

MAZUREK Z MUSEM Z OWOCÓW NISPERO



Wielkanoc już za kilka dni, z tej okazji przygotowałam dwie bardzo smaczne propozycje na świąteczne słodkości. Dzisiaj zapraszam do wypróbowania przepisu na  mazurka z musem z owoców nispero, a za kilka dni podzielę się z Wami przepisem na pyszną bezglutenową babkę wielkanocną.


Składniki:

Na ciasto:

175 g mąki orkiszowej jasnej
25 g cukru pudru
100 g masła
1 łyżka śmietany 18% (użyłam migdałowej)
1 żółtko

Na mus owocowy:

200 g owoców nispero
1/2 szklanki syropu klonowego lub cukru
1/2 łyżeczki otartej skórki z pomarańczy
1/2 szklanki wody


Sposób przygotowania:

Ciasto:

Mąkę i cukier puder przesiać na stolnicę. Dodać masło, śmietanę i żółtko.  Następnie przy użyciu malaksera lub ręcznie  połączyć wszystkie składniki. Z gotowego ciasta uformować kulę, owinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę.

Schłodzone ciasto wyłożyć na pergamin, rozwałkować na grubość 4-5 mm, wyciąć z niego kształt kwadratu ( 20 x 20 cm) lub koła. Pozostałe ścinki ponownie zagnieść rozwałkować a następnie małymi foremkami wyciąć ozdobne kwiatuszki lub listki. Brzeg ciasta posmarować białkiem i wykleić nimi obwódkę wokół ciasta. Tak przygotowane jeszcze raz włożyć do lodówki na 30 minut.
Ciasto ponakłuwać widelcem i włożyć do nagrzanego do 200 C piekarnika. Piec aż się zarumieni (około 15 minut).

Mus z owoców nispero:

Owoce umyć, obrać ze skórki, usunąć pestkę, przekroić wzdłuż i wrzucić do garnka. Zalać wodą, wsypać cukier i dusić 30-40 minut, aż będą zupełnie  miękkie. Lekko wystudzić, przelać do kielicha blendera, dodać skórkę pomarańczową, zmiksować na gładko. Następnie wylać na wcześniej upieczone ciasto. Odstawić do zastygnięcia.

Dodatkowo ciasto można udekorować świeżymi owocami nispero. Smacznego !