wtorek, 30 grudnia 2014

SMACZNE ESKALOPKI Z CIECIERZYCY




 Smakują wyśmienicie. Przyrządzam je na ostro, z ziołami, dodatkiem grzybów, lub z suszonymi pomidorami. Podane z puree z zielonego groszku smakują i prezentują się wybornie.  
Upieczone w formie mini krokiecików i przyozdobione możemy serwować jako tapas. Zapraszam do degustacji!  





Składniki :

1 szklanka suchej ciecierzycy
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
0,5 szklanki octu jabłkowego
0,5 szklanki bulionu lub wody
2 łyżeczki sody  (1 do namoczenia ciecierzycy)
oregano
sól




Sposób przygotowania:

Ciecierzycę zalewamy wodą z dodatkiem sody i pozostawiamy na całą noc, następnego dnia płuczemy dokładnie. Do kielicha blendera wsypujemy posiekaną cebulę, czosnek, ocet, bulion, dokładnie miksujemy,  następnie wsypujemy ciecierzycę i sodę, doprawiamy solą i oregano i jeszcze raz miksujemy. Gotową masę odstawiamy na minimum godzinę, aby przeszła przyprawami. Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy i nakładamy łyżką niewielkie porcje. Smażymy na złoty kolor z dwóch stron. W wersji dietetycznej eskalopki pieczemy w piekarniku na blaszce wyłożonej pergaminem lub natłuszczonej. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 30 minut.



poniedziałek, 29 grudnia 2014

TRUFLOWE MUFFINY




Dzisiaj zapraszam na doskonałe, wyraziste w smaku muffiny z dodatkiem marynowanych trufli, które  tradycyjnie i niezmiennie od wielu lat są stałym elementem sylwestrowego menu w moim domu.
 Muffiny możemy podawać  tuż po upieczeniu, prosto z piekarnika, lub na zimno z filiżanką czerwonego barszczu, lub z grzybowym bulionem. Smacznego!




Składniki:

2 szklanki ugotowanej soczewicy
1 niecała szklanka ugotowanego amarantusa (pół szklanki suchego)
2 - 3 szt. konserwowych trufli
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
0,5 łyżeczki kuminu
sok z połówki cytryny
garść świeżej, posiekanej kolendry
świeżo mielony czarny pieprz
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wsypujemy do miski (z wyjątkiem kolendry - tę dodajemy na koniec) i dokładnie miksujemy blenderem. Ciasto nakładamy do foremek lub pieczemy 30-40 minut w temperaturze 180 stopni.

środa, 24 grudnia 2014

MIGDAŁOWA ZUPA KREM




Na  wigilijnym stole, oprócz tradycyjnego barszczu z uszkami,  nie może zabraknąć mojej ulubionej zupy migdałowej, delikatnej, aksamitnej z odrobina  słodyczy której nadają suszone daktyle. Zupa ma cudowny zapach, apetycznie prezentuje się z prażonymi na złoto  migdałowymi płatkami i odrobiną  kandyzowanej pomarańczy.  Najczęściej podaje ją z kruchymi orzechowymi pasztecikiem. Zapraszam do degustacji !




Składniki:


150 g całych migdałów
1,5 - 2  l mleka migdałowego
0,5 szklanki kaszy jaglanej
2 laski cynamonu
0,5 łyżeczki mielonego kardamonu
50 g suszonych daktyli
laska wanilii
szczypta soli
2 łyżki oliwy z orzecha włoskiego
płatki migdałowe do dekoracji






Przygotowanie:

Na patelni rozgrzać oliwę wsypać migdały lekko podprażyć.
Mleko zagotować, wsypać kaszę,migdały dodać  wanilię, kardamon i cynamon. Gotować na wolnym ogniu przez 20 minut.  Następnie dodać daktyle przykryć i odstawić no godzinę. Przestudzoną zupę odrobinę posolić a następnie całość zmiksować na gładko blenderem. Podawać na ciepło.  Smacznego !



wtorek, 23 grudnia 2014

KUTIA Z CZARNEGO RYŻU




 Pierwszy raz kutii próbowałam wiele lat temu. Wówczas nie przekonał mnie ani jej  smak, ani wygląd.
Dopiero niedawno kiedy odkryłam, że pszenicę (za którą w takiej formie nie przepadam) można zastąpić ryżem, od tej pory deser przygotowuję na każą wigilię.
 Kutię podaję dobrze schłodzoną, ozdobioną kandyzowanymi owocami, z odrobiną ubitej na sztywno kokosowej śmietanki. Deser jest naprawdę smaczny! Polecam szczególnie tym, którzy ze względów zdrowotnych muszą ograniczać lub unikać w potrawach glutenu. Zapraszam do degustacji!




Składniki:

3/4 szklanki czarnego ryżu
1 szklanka maku
1/2 szklanki cukru pudru (lub do smaku)
3 łyżki likieru amaretto lub kilka kropli ekstraktu migdałowego
4 łyżki miodu lub syropu klonowego
50 g rodzynek
50 g migdałów
50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
50 g suszonych fig




 Przygotowanie:

Ryż przepłukać na sitku, zalać dwoma szklankami wody, posolić i gotować do miękkości. Ugotowany przepłukać pod  bieżącą wodą i pozostawić do całkowitego odsączenia. Mak sparzyć, przekręcić przez maszynkę o gęstym sitku połączyć z ryżem, cukrem, amaretto i pozostałymi posiekanymi bakaliami. Potrawę przechowywać w lodówce, podawać dobrze schodzoną. Smacznego!




niedziela, 21 grudnia 2014

PIERNICZKI Z MARCEPANEM I CYKATĄ




 Niezmienne od wielu lat pierniki piekę według  tego samego przepisu. Nadają się do jedzenia od razu po upieczeniu są smaczne i miękkie. Podczas wyrabiania ciasto nie klei się do stolnicy i jest łatwe do rozwałkowania nawet na cienkie placki, co zazwyczaj stwarza problem w przygotowaniu tego typu słodkości.




 Moje pierniczki przełożyłam masą marcepanową i cykatą z marchwi. Można także do tego celu użyć  kremu orzechowego a wierzch posmarować miodem i posypać tłuczonymi migdałami. Zapraszam do degustacji.




Składniki na około 40 sztuk:

2 szklanki mąki
4 łyżki słodu z agawy lub syropu klonowego
1/3 szklanki cukru pudru trzcinowego
2 czubate łyżki karobu (może być kakao)
2 łyżki oleju z orzecha włoskiego lub margaryny roślinnej
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
0,5 łyżeczki przyprawy piernikowej
0,5 szklanki mleka roślinnego
szczypta soli





Sposób przygotowania:

 W rondelku podgrzać olej, słód i mleko (powinno być ciepłe, ale nie gorące). Do miski przesiać mąkę, dodać karob, cukier, sól, przyprawę piernikową i dobrze wymieszać, a następnie wlać ciepłą mieszankę i wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i lśniące. Gotowe włożyć na 10 minut do plastikowego woreczka. Po tym czasie rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy na grubość 3-5 mm ,foremką wykroić pierniki ułożyć na blaszce wyłożonej pergaminem.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 10 - 15 minut. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku do czterech tygodni.



sobota, 20 grudnia 2014

AROMATCZNA PRZYPRAWA KORZENNA




 Mieszanka świeżo zmielonych goździków, cynamonu, kardamonu.... dodana do ciasta sprawi, że nasze wypieki zdecydowanie dłużej zachowają aromat i smak. Szczypta dosypana do herbaty lub grzanego wina, odmieni jego charakter i doda świątecznego, wykwintnego smaku. Aromatyczna mieszanka zapakowana w  ozdobny woreczek może posłużyć jako miły i oryginalny upominek dla naszych znajomych.





 Składniki:

4 łyżeczki mielonego cynamonu
2 łyżeczki mielonych goździków
2 łyżeczki suszonego imbiru
1 łyżeczka kardamonu
0,5 łyżeczki kolendry
0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
0,5 łyżeczki ziela angielskiego
0,5 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
szczypta mielonego anyżu




Przygotowanie:

Wszystkie składniki mielimy w młynku lub dokładnie tłuczemy w moździerzu, następnie przesypujemy do pojemnika, szczelnie zamykamy. Przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu.




środa, 17 grudnia 2014

ŚWIĄTECZNY PASZTET Z FASOLI I GRZYBÓW




Dzisiejszy przepis na świąteczny pasztet z fasoli i grzybów polecam szczególnie. Jest smaczny, pachnący, nie kruszy się podczas krojenia. Podany z sosem grzybowym  prezentuje się wykwintnie na świątecznym stole. Doskonały na gorąco jak i na zimno. Wybornie smakuje z filiżanką gorącego barszczu. Zapraszam!




 Składniki:

1 szklanka fasoli białej
1 szklanka fasoli czarnej
garść suszonych grzybów
1 szklanka kaszy jaglanej ugotowanej
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka mielonego kuminu
1 szklanka bulionu warzywnego
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
sól (najlepiej wędzona)
pieprz świeżo mielony




Sposób przygotowania:

Grzyby namoczyć, ugotować, zachować wywar. Fasolę białą i czarną  moczymy, następnie gotujemy. Ugotowane i  wystudzone, przepuszczamy przez maszynkę dwukrotnie - oddzielnie fasolę  czarną i grzyby, oddzielnie fasolę białą. Cebulę i czosnek kroimy bardzo drobno, podsmażamy na złoty kolor. Połowę cebuli dodajemy do ciemnej fasoli, a resztę do białej. Dodajemy ugotowaną kaszę doprawiamy gałką muszkatołową, kuminem, solą, pieprzem, wyrabiamy. Podczas wyrabiania dodać po pół szklanki wywaru grzybowego do ciemnej fasoli i pół szklanki bulionu do białej fasoli. Masa ma mieć luźną konsystencję, jeśli będzie zbyt sucha dodać więcej bulionu. Keksówkę wysmarowaną oliwą z oliwek oprószyć otrębami. Wlać masę z białej fasoli, a na wierzch z ciemnej. Piec przez 60 minut w 180 stopni. Smacznego!

poniedziałek, 15 grudnia 2014

CIECIERZYCOWY CHLEBEK




Smaczny, bezglutenowy, łatwy w przygotowaniu. Najlepiej smakuje z hummusem i kiełkami lub rzeżuchą. Mój pierwszy ciecierzycowy chlebek nie upiekł się tak, jak tego oczekiwałam - wyszedł odrobinę za twardy. Powodem tego była zbyt wysoka temperatura pieczenia. Kolejny bochenek był już idealny. Do ciasta można dodać orzechy, sezam lub suszone śliwki. Owinięty w ściereczkę utrzymuje świeżość przez kilka dni.





Składniki:

400 g mąki z ciecierzycy
2 szklanki mleka roślinnego
2 łyżki oliwy z oliwek
25 g świeżych drożdży
1 płaska łyżeczka cukru
szczypta soli
szczypta mielonego kuminu

Sposób przygotowania:

 Do wysokiego naczynia wlać szklankę letniego mleka, dodać pokruszone drożdże, płaską łyżeczkę cukru, dwie łyżki mąki z ciecierzycy, dokładnie wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia. Resztę mąki przesiać do miski, dodać kumin, sól, a następnie wyrośnięte drożdże. Wyrobić gładkie lśniące ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać dwie łyżki oliwy. Naczynie z ciastem przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 30 minut. Średniej wielkości keksówkę natłuścić oliwą, wysypać mąką z ciecierzycy lub sezamem, wlać ciasto i jeszcze raz pozostawić do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Piec w temperaturze 180 stopni przez 40 minut. Smacznego !



sobota, 13 grudnia 2014

PIERNICZKI Z PŁATKÓW OWSIANYCH




Na świątecznym stole nie może oczywiście zabraknąć słodkości takich jak pierniki czy korzenne  ciasteczka, które nie tylko są przyjemnością dla naszego podniebienia, ale i cieszą oko swym  pięknym wyglądem. Ciasteczka a la pierniki z płatków owsianych, które dzisiaj dla Was przygotowałam są smaczne, pachnące i delikatne. Z powodzeniem możecie wykorzystać je jako element dekoracyjny do świątecznego stroika lub udekorować nimi drzewko. Oryginalne ozdoby sprawią, że będzie prezentować się szczególnie i niepowtarzalnie. Zapraszam do degustacji!





Składniki:

2 szklanki zmielonych płatków owsianych
3/4 szklanki cukru pudru (zmieliłam trzcinowy)
3/4 szklanki ciepłego mleka roślinnego
2 łyżki oleju z orzecha włoskiego
150 g margaryny roślinnej
1 łyżeczka przyprawy do piernika
1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej
1 łyżeczka sody
szczypta soli




Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki suche wsypujemy do miski i mieszamy. Dodajemy margarynę, oliwę, mleko i zagniatamy ciasto (jeśli będzie za suche można dodać jeszcze odrobinę ciepłego mleka). Następnie ciasto rozwałkowujemy na placek o grubości  1 cm, jeśli ciasto będzie przyklejało się  do stolnicy, podsypać  niewielką ilością mąki owsianej. Foremkami wyciąć ciasteczka, następnie ułożyć na pergaminie. Piec 30 minut w temperaturze 180 C. Przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. Smacznego !



piątek, 12 grudnia 2014

CYKATA - KONFITURA Z MARCHWI




Doskonała konfitura z marchwi, którą stosuję w kuchni praktycznie przez cały rok, jednak w okresie zimowym, szczególnie w grudniu, kiedy wypiekam przeróżne piernikowe i korzenne słodkości, nie mogę się bez niej obejść. A to  dlatego, że cykata pięknie komponuje się z korzennymi przyprawami i nie ma smaczniejszego przełożenia do piernika, niż właśnie konfitura z marchewki. Poza wypiekami cykatę można stosować do dań takich jak dhal, curry lub ratatouille -  nadaje im ciekawego, słodko-kwaskowatego smaku. Zachęcam do wypróbowania !




Składniki:

500 g marchwi
600 g cukru trzcinowego
300 ml wody
laska wanilii
sok z jednej cytryny




Sposób przygotowania:

Marchew obrać i ugotować, przestudzoną pokroić w kostkę i dodać sok z cytryny. Przykryć i odstawić na 2 godziny. Od czasu do czasu potrząsnąć aby marchew wchłonęła sok. Z cukru, wanilii oraz 300 ml wody ugotować syrop. Do syropu wsypać marchew i mieszać drewnianą łyżką, przykryć i gotować na wolnym ogniu ok. 40 minut. Następnie zdjąć pokrywkę i gotować jeszcze przez 5 minut. Gorącą zawartość przelać do słoików, zakręcić  i odwrócić do góry dnem.



środa, 10 grudnia 2014

SMACZNA GRZYBOWA Z MLEKIEM KOKOSOWYM




Nie ma nic lepszego na długie, chłodne, zimowe wieczory niż talerz gorącej aromatycznej zupy  grzybowej z własnych zbiorów. Od zawsze najbardziej smakowała mi grzybowa z makaronem zabielana śmietaną. Z uwagi na to, że od dłuższego czasu staram się nie używać produktów takich jak  nabiał czy jaja, to i w tym przypadku  wprowadziłam zmiany: śmietanę zastąpiłam mlekiem kokosowym. Dodatkowo smak urozmaiciłam dodając kawałek imbiru i odrobinę goździków, tradycyjny makaron zastąpiłam gryczanym, który doskonale komponuje się ze smakiem grzybów. Zupa wyszła naprawdę smaczna i została skonsumowana w mgnieniu oka.




Składniki:

1,5 l bulionu warzywnego
1 szklanka suszonych grzybów
2 marchewki
1 pietruszka
1 średnia cebula
400 ml mleka kokosowego
0,5 średniego selera
2 cm imbiru świeżego lub pół łyżeczki suszonego
2 goździki
liść laurowy
ziele angielskie
2 łyżki oliwy




Sposób przygotowania:

Grzyby zalewamy 500 ml wody i moczymy przez 3 godziny. Następnie gotujemy do miękkości, odcedzamy na sicie i drobno kroimy. Wywar zachowujemy. Warzywa obieramy i kroimy. W garnku rozgrzewamy 2 łyżki tłuszczu, wrzucamy listek laurowy, ziele, goździki i imbir. Podsmażamy, a po chwili dodajemy pokrojone warzywa, mieszamy i dalej smażymy przez ok. 5 minut. Całość podlewamy wywarem z grzybów, bulionem warzywnym,  dodajemy drobno pokrojone grzyby, doprawiamy solą do smaku i gotujemy ok. pół godziny, po czym dolewamy mleko kokosowe. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez 30 minut. Podajemy z makaronem, w moim przypadku z gryczanym. Smacznego !