sobota, 30 sierpnia 2014

MLEKO KOKOSOWE





Wakacje powoli dobiegają końca, choć tak naprawdę w Hiszpanii temperatury nadal utrzymują się  powyżej trzydziestu stopni i tak będzie jeszcze co najmniej do końca września. Pamiętam dokładnie, że w zeszłym roku ostatni raz zażywałam kąpieli morskich jeszcze na początku listopada. Właśnie za to słonce i piękną pogodę  przez cały rok kocham Hiszpanię.





W związku z tym dzisiaj, dla wspomnienia lata,  postanowiłam  przygotować domowe mleko kokosowe, który  później wykorzystuję do wyrobu domowych  lodów i deserów, a także do orzeźwiających, energetycznych drinków. Napój ma bardzo wiele cennych właściwości. Biały miąższ kokosa zwany koprą zawiera 70% nasyconych, łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych, 14% cukru i 7% białka. Jest bogaty w witaminy B2, B6, C i E oraz kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk. Im młodszy tym silniejsze są jego właściwości. Pamiętajcie, że kokos musi w środku chlupać -  jest to oznaka jego świeżości.






Do zrobienia ok. dwóch litrów mleka potrzebuję dwóch średnich kokosów. Uzyskaną z nich koprę kroję na mniejsze kawałeczki, wrzucam  do blendera, zalewam litrem przegotowanej letniej wody i miksuję na gładko. Następnie przelewam całość do większego pojemnika i dolewam jeszcze litr wody. Całość mieszam i odstawiam na godzinę. Następnie przecedzam przez ściereczkę lub gęste sitko, dokładnie wyciskam, przelewam do butelek i przechowuję w lodówce do 5 dni.



środa, 27 sierpnia 2014

AJVAR




Ajvar to wyśmienity sos z papryki, bakłażanów i pomidorów - specjał  kuchni bałkańskiej. Smaczny i aromatyczny daje nam możliwość wszechstronnego zastosowania  w kuchni. Doskonały jako dodatek do tapas, makaronów i zapiekanek.




Składniki:

2 kg papryki czerwonej
1 kg bakłażana
1 kg pomidorów
0,5 kg cebuli
4 ząbki czosnku
1 papryczka chili
2-3 łyżki octu winnego lub wina wytrawnego białego
1 łyżka cukru trzcinowego
sól do smaku





Sposób przygotowania:

Warzywa myjemy, kroimy, układamy na blaszce wyłożonej pergaminem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy do miękkości 1- 1,5h w temperaturze 180 stopni. W rondlu rozgrzewamy oliwę, wrzucamy pokrojoną cebulę, podsmażamy i dodajemy upieczone warzywa, przeciśnięty czosnek i papryczkę chili. Gotujemy aż sos odparuje i stanie się gęsty. Doprawiamy solą, cukrem i octem lub winem. Miksujemy do uzyskania ulubionej konsystencji. Przekładamy do słoików, zamykamy i pasteryzujemy 20 minut.




sobota, 23 sierpnia 2014

PIEROGI Z BORÓWKAMI I CZARNĄ PORZECZKĄ




Pierogi z borówkami i czarną porzeczką smakują równie doskonale jak te z jagodami. Polane delikatną śmietanką lub jogurtem z odrobiną cukru są po prostu wyborne. 




Składniki na ciasto: 

300 g mąki pszennej
200 ml wrzącej wody
1 łyżka oleju
szczypta soli




Składniki na nadzienie:

Około 150-200 g mieszanki jagód i czarnych porzeczek (świeżych lub mrożonych)
1 łyżka mąki (pszennej lub ziemniaczanej) do oprószenia owoców

Dodatki:  Śmietana homogenizowana (12 lub 18%), serek waniliowy homogenizowany lub jogurt.




Sposób przygotowania:

Z przesianej mąki, wody i oleju zagnieść gładkie ciasto i odstawić na około 15 minut. Następnie wyłożyć ciasto na stolnicę oprószoną mąką i podzielić na dwie lub trzy części. Rozwałkować i małą szklanką wycinać krążki. Następnie łyżeczką nakładać oprószone delikatnie mąką owoce. Można również do środka dodać odrobinę cukru. Złożyć ciasto i skleić dokładnie brzegi.
Wrzucać na wrzątek po około 10 sztuk i gotować przez około 2 minuty. Podawać polane śmietanką, serkiem homogenizowanym lub jogurtem. Smacznego!



środa, 20 sierpnia 2014

BEZGLUTENOWA PIECZEŃ A LA RZYMSKA




Dlaczego rzymska? Ponieważ wszystkie składniki są identyczne jak w przepisie na pieczeń rzymską, tylko mięso zastąpione jest soją. Konsystencja i wygląd pieczeni do złudzenia przypominają to popularne danie. Myślę, że to w dużym stopniu zasługa sposobu, w jaki została zmielona soja. Pieczeń możecie podawać na ciepło lub na zimno z przeróżnymi sosami. Dzięki właściwej konsystencji łatwo się ją kroi. Kawałki pieczeni można wzbogacić sosem allioli i oliwą  lub odrobiną melona, dzięki czemu otrzymamy smaczne i oryginalne tapas. Możliwości jest wiele, ale osobiście radzę nie  udoskonalać ani polepszać jej przesadnie, gdyż sama w sobie jest rewelacyjnie pyszna !




Składniki:

500 g nasion suchej soi
1 szklanka mąki z ciecierzycy
2 ząbki czosnku
1 płaska łyżka majeranku
1 duża cebula
1 duża papryka słodka
1 płaska łyżka papryki słodkiej
1 płaska łyżka papryki ostrej
2 łyżki sosu sojowego
1/2 łyżeczki mielonego kminku
4 łyżki oleju
5 l wywaru warzywnego
sól do smaku





Sposób przygotowania:

Soję zalewamy wodą i odstawiamy na noc. Następnie płuczemy, zalewamy wywarem roślinnym i gotujemy do miękkości. Miękką soję odcedzamy, wywar zachowujemy. Ostudzoną soję dzielimy na dwie części. Pierwszą część mielimy trzy razy, drugą tylko raz. Umytą paprykę, obraną cebulę i czosnek kroimy bardzo drobno. Na średnio rozgrzany tłuszcz wsypujemy przyprawy i podsmażamy ciągle mieszając przez około 3 minuty. Następnie wsypujemy posiekaną paprykę, czosnek i cebulę. Wszystko razem dusimy do miękkości. Tak podsmażone  warzywa łączymy z soją, mąką z ciecierzycy, doprawiamy sosem sojowym i solą do smaku. Wyrabiając dolewamy wywar tak aby powstała masa o konsystencji pasztetu. Keksówki natłuszczone lub wyłożone papierem do pieczenia napełniamy masą sojową i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około godzinę.




piątek, 15 sierpnia 2014

PALAK - CURRY ZE SZPINAKIEM I TOFU




Dzisiaj zapraszam na smaczną i pełną aromatu potrawę pochodzącą z Północnych Indii, która jest wariacją tak zwanego saag  przyrządzanego ze szpinaku-palak i domowego twarogu paneer. Tym razem  tradycyjny twaróg zastąpiłam serem tofu, który jako taki nie posiada konkretnego smaku, ale pokrojony w małe cząstki dodany do aromatycznego sosu warzywnego cudownie wchłania całą  mieszaninę przypraw. W taki sposób zaserwowany  szpinak i tofu  tworzą bardzo  smaczne i ciekawe połączenie. Zapraszam do degustacji!





Składniki:

200 g sera tofu
1 kg świeżego szpinaku
1 szklanka pokrojonych pomidorów
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 papryczki chili
1 łyżeczka garam masali
0,5 łyżeczki nasion kolendry
kawałek imbiru (około 2 cm)
0,5 łyżeczki kminku
0,5 szklanki śmietany sojowej lub jogurtu
2 łyżki oliwy lub klarowanego masła
 sól do smaku




Sposób przygotowania:

Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju, wsypujemy kminek i kolendrę. Mieszamy, dodajemy pokrojoną cebulę, czosnek, chili, garam masalę i dalej smażymy. Następnie dodajemy szpinak (jeśli chcecie możecie go wcześniej zblanszować,  jednak ja zawsze daję pokrojone surowe listki) i przykrywamy. Kiedy liście zmniejszą objętość po około minucie wszystko dokładnie mieszam. Dodaję pomidory, starty na tarce imbir, śmietanę sojową lub jogurt i ponownie wszystko mieszam i duszę około 10 minut. Po tym czasie odlewam połowę sosu do wysokiego naczynia, miksuję na gładko i ponownie łączę z pozostałym sosem, dodaje pokrojony ser tofu i całość jeszcze raz  gotuję przez 5 minut. Smacznego !



wtorek, 12 sierpnia 2014

PIEROGI Z BOBEM SEREM TOFU I MIĘTĄ




Sierpień w Hiszpanii należy do najcieplejszych miesięcy. Termometry wręcz sięgają zenitu, a żar który leje się z nieba niemal uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jednak dzisiaj w przypływie energii przygotowałam na obiad  lekkie i delikatne pierogi z bobem, serem tofu i miętą. Co prawda przygotowanie takiego dania podczas upałów nie jest czynnością łatwą, jednak przyjemność jedzenia rekompensuje nam wszystkie trudy. Zapraszam do degustacji.




Składniki na farsz:

400 g gotowanego bobu
150 g sera tofu
1 cebula średnia
garść posiekanej mięty
szczypta mielonego kminku
sól, pieprz do smaku
2 łyżki oleju




Sposób przygotowania farszu:

Cebulę zeszklić na tłuszczu. Bób przełożyć do miski, lekko rozgnieść widelcem lub tłuczkiem, dodać pokruszony ser tofu, podsmażoną cebulkę, miętę, kminek, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać.




Składniki na ciasto:

500 g mąki pszennej
niecała szklanka gorącej wody
2 łyżki oliwy z oliwek




Sposób przygotowania ciasta:

Z powyższych składników zagnieść  gładkie ciasto, włożyć do plastikowego woreczka i odstawić na 10 minut. Następnie wałkujemy cieniutki placek z którego za pomocą szklanki wykrawamy krążki, nakładamy łyżeczką farsz i zaklejamy. Gotowe pierogi wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy do momentu aż wypłyną.



sobota, 9 sierpnia 2014

BEZGLUTENOWE WEGAŃSKIE CIASTO ZE ŚLIWKAMI




Ponieważ dawno nie pojawił się tutaj żaden przepis na ciasto uznałam, że pora się z tego wytłumaczyć. Po prostu nie jestem fanką tradycyjnych wypieków.  Jeśli już coś słodkiego ma sprawiać mi przyjemność to niech to będzie delicją zarówno dla duszy jak i ciała. Zamiast kalorycznego i pełnego cholesterolu  ciacha wolę zjeść coś  słodkiego i jednocześnie odżywczego. Najczęściej goszczą u mnie desery  z orzechami, suszonymi i świeżymi owocami z dodatkiem  na sztywno ubitej śmietanki  kokosowej. Natomiast w okresie letnim zajadam się sorbetami i granizados. Jednak dzisiaj zrobiłam odstępstwo i upiekłam typowe ciasto ze śliwkami. Wyszło piękne, aromatyczne, chrupiące z wierzchu, a w środku  wilgotne. To ciasto przerosło moje  oczekiwania. Nie przypuszczałam, że mąka z ciecierzycy tak pięknie się sprawdzi w przepisie na słodko. Podczas pieczenia w  całym domu roznosił się delikatny, subtelny zapach orzechowo-owocowy. Tuż przed pieczeniem foremkę wysmarowałam oliwą i wysypałam mielonym sezamem, co  po upieczeniu nadało wypiekowi dodatkowego smaku gdyż po bokach i na spodzie powstała delikatna, sezamowa, chrupiąca warstewka, która wyjątkowo podkreśla smak ciasta. Zapraszam do wypróbowania tego prostego w wykonaniu i pysznego ciasta.




Składniki:

300 g mąki z ciecierzycy
250 ml mleka roślinnego
180 g cukru trzcinowego
2 banany
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka octu winnego
1,5 szklanki pokrojonych śliwek lub innych owoców sezonowych
wanilia lub ekstrakt z kwiatów pomarańczy
szczypta soli




Sposób przygotowania:

W misce łączymy wszystkie produkty suche: mąkę, cukier, sodę, proszek do pieczenia i sól. Następnie w oddzielnym pojemniku miksujemy blenderem mleko, pokrojone banany oraz ocet. Gotowy koktajl wlewamy do suchych składników i dokładnie miksujemy. Foremkę smarujemy oliwą, posypujemy mielonym sezamem, wlewamy ciasto i na wierzchu układamy owoce. Pieczemy około 40 minut w temperaturze 180 stopni.

sobota, 2 sierpnia 2014

NEER DOSA CZYLI PLACKI RYŻOWO - KOKOSOWE




Zatęskniłam dzisiaj  za  moimi ukochanymi smakami  kuchni indyjskiej. Przysmakiem, który od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie jest neer dosa - placki z surowego ryżu z dodatkiem kokosa. Danie proste i smaczne, zresztą jak większość przepisów kuchni indyjskiej. Placki neer dosa doskonale smakują z warzywnym curry lub na słodko - z lassi lub owocami. Zapraszam do degustacji.





Składniki:

1,5 szklanki ryżu basmati lub jaśminowego
0,5 szklanki świeżego kokosa lub wiórków kokosowych
2,5 szklanki przegotowanej wystudzonej wody
sól do smaku




Sposób przygotowania:

Ryż płuczemy, zalewamy 2,5 szklanki wody i odstawiamy na 3 h. Następnie przelewamy  razem z wodą do blendera, dodajemy kokos, solimy i dokładnie miksujemy. Powinniśmy uzyskać konsystencję ciasta naleśnikowego (jeśli jest zbyt gęste dodać wody). Całość odstawiamy na 15 minut. Maszynkę do naleśników lub patelnię rozgrzewamy do średniej temperatury . Smażymy z każdej strony  przez około minutę. Jeśli do smażenia będziecie używać patelni, proponuję dodać odrobinę oleju a podczas smażenia  patelnię  przykryć pokrywką - wówczas nie ma potrzeby smażenia placków z dwóch stron. Neer dosa doskonale smakują zarówno na ciepło jak i na zimno. Smacznego!